ДонНУЕТ

Мороз Ю.О.

Секція: Інвестиційна діяльність і фондові ринки

Удосконалення інвестиційної привабливості України.

      Термін "інвестиції" походить від латинського слова "іnvest", що означає "вкладати". У більш широкому трактуванні інвестиції являють собою вкладення капіталу з метою наступного його збільшення. При цьому приріст капіталу повинний бути достатнім для того, щоб компенсувати інвестору відмовлення від використання наявних засобів на споживання в поточному періоді, винагородити його за ризик, відшкодувати утрати від інфляції в майбутньому періоді.

      У І півріччі 2006року в економіку України вдалося залучити 1,7млрд USD, що в 3,5 рази перевищує показники аналогічного періоду минулого року. Зростання іноземних інвестицій відбулося завдяки банківському сектору, а саме покупці двох найбільших українських банків – УкрСиббанку та Укрсоцбанку. Загальна сума угод склала 592,4 млнUSD. Основними інвесторами за роки незалежності стали: Німеччина , що вклала 5,503 млрд USD(29,9% від загального обсягу); Кіпр – 2,043 млрд USD (11,1%); Австрія – 1,506 млрд USD  (8,2%);за ними ідуть США, Великобританія, Нідерланди, Російська Федерація, Британські Віргінські острови, Франція.

      На нашу думку, основна причина зростання зацікавлення іноземних інвесторів Україною полягає у тому, що на сьогоднішній день наша економіка є однією з най динамічніших у Європі.  Україна сама є серйозним ринком збуту та має стратегічно вигідне територіальне розташування. На жаль, все ще низька вартість робочої сили, але висока її якість. Щоправда ,очікувалося, що нормалізація і впорядкування економічної діяльності, у тому числі обумовлені необхідністю вступу України у СОТ, істотним чином зменшать інвестиційні ризики і сприятимуть активнішому припливу інвестиційних ресурсів. Такі інституційні помилки як неврегульованість та політизація прав власності, підвищення ризиків інвестування внаслідок  оголошених намірів переглянути результати приватизаційних конкурів, висока соціалізація бюджету призвели до відмови міжнародних і вітчизняних інвесторів вкладати кошти в українську економіку. Спрацьовує і такий чинник як низький рівень довіри населення до макроекономічної і політичної стабільності в країні і відсутність належних умов широкого залучення приватного інвестора. Нестабільність податкового законодавства і непередбачуваність його змін, які все ще існують, дають підстави стверджувати, що нинішній приплив інвестицій в банківський сектор зовсім не свідчить про інвестиційну привабливість країни та успіхи влади.

     Для розвитку України як держави з постіндустріальною економікою необхідні механізми і стимули забезпечення глобальної конкурентноздатності постіндустріальних технологій. Потрібно стимулювати створення у великих корпораціях сегментів НІДКР у вигляді наукових центрів і венчурних фондів, а також стратегічних альянсів з світовими лідерами хай-теку. Необхідно розвивати інтеграцію вітчизняних фінансово-промислових груп з іноземними компаніями – власниками інтелектуального капіталу, формувати на базі інтеграції сегментів НІДКР і високотехнологічних виробництв кластери,  аналогічні Силіконовій Долині і Зеленограду.

      У той же час цивілізовані правила гри в країні, що досить складно замінити податковими пільгами, серйозно стурбований середній бізнес Заходу. Наприклад, наявність в Україні вільних економічних зон інвестиційного бума так і не викликало. Тому поки приплив як великого, так і середнього іноземного капіталу обмежений острахом невеликих компаній "нецивілізованої" вітчизняної економіки плюс невисоким рівнем зацікавленості світових ТНК в Україні. І дотепер   плани по виходу більшості транснаціональних компаній на український ринок існують лише на папері. Багато портфельних інвесторів, можливо, і бажаючі інвестувати в нашу країну, не можуть цього зробити в силу нерозвиненості вітчизняної фінансової системи.

Обов`язково необхідні і заходи загальноекономічного характеру:  По-перше, це податки, які не гальмують підприємницьку та інвестиційну активність (розширення практики використання податкового кредиту під час інвестування, зменшення ставки єдиного соціального податку тощо).

      По-друге, зниження адміністративних бар`єрів. На жаль, поки що державна система в Україні продовжує працювати не на розвиток, а на формальний контроль. При цьому інноваційні промислові цикли скорочуються, а терміни ліцензування і контролю – навпаки подовжуються. В результаті знижується конкурентноздатність української економіки.

      По-третє, захист прав власності. Для захисту інтересів добросовісних інвесторів і юридичних осіб доцільно встановити універсальний трьох річний термін позовної давності по всіх угодах, а також  по всіх кримінальних і адміністративних статтях, пов`язаних з цими угодами. Держава повинна надавати інвесторам, що здійснюють довгострокові проекти, гарантії від несприятливої зміни податкового чи іншого економічного законодавства.

      По-четверте, зміна акцентів антимонопольної політики. В умовах глобалізації і посилення міжнародної конкуренції в роботі антимонопольних органів бажано змістити акцент з видачі дозволів на злиття компаній і концентрацію капіталу у бік протидії зловживанням монопольним становищем.

             По-п`яте, регулювання цін, тарифів і валютного курсу. Система державного прогнозування повинна шукати точки прориву, подолання нинішнього інерційного розвитку, визначати майбутні найвигідніші ринки, перспективи розвитку попиту і технологій, проводити аналіз ризиків тощо.

    В Україні багато інвесторів, але цього недостатньо, потрібно залучення іноземних інвестицій, для цього потрібно: створити стабільне інвестиційне середовище і , відповідно нормальний інвестиційний клімат, для цього потрібно: творення прозорої, стабільної і справедливої системи національного законодавства; розвиток інфраструктури фондового ринку, точніше, ринків капіталу, вдосконалення системи корпоративного управління і захисту прав інвесторів та акціонерів; здійснення регуляторної реформи у сфері підприємницької діяльності; модернізація фінансового сектора економіки.

 Сведения об авторе

ФИО

Мороз Юрий Александрович

Место обучения

Донецкий национальный

университет экономики и торговли

им. М.Туган-Барановского

 

Факультет, курс, группа

Институт экономики и управления, 4 курс, МЭ-03-А

Секция

Инвестиционная деятельность и фондовые рынки

Название тезисов

Усовершенствование инвестиционной привлекательности Украины

Руководитель

Каминский П.Д.

Домашний адрес

Донецкая область, г. Константиновка, ул. Кима,  дом 12, 85103

Телефон

моб. 80509872780, 8(06272)55256