Eкономічні науки/7

 Черняєва К.П.

НАЦІОНАЛЬНА МЕТАЛУГРІЙНА АКАДЕМІЯ УКРАЇНИ

УДОСКОНАЛЕННЯ ПРОЦЕСУ ПІДГОТОВКИ ТА ЗДАЧІ ЗВІТНОСТІ В ДЕРЖБЮДЖЕТНИХ УСТАНОВАХ

Бухгалтерський облік і звітність підприємства є основою для оцінки його  фінансово-господарської діяльності і прийняття управлінських рішень учасниками ринку. Практика свідчить про велику трудомісткість ведення і здачі звітів [1] та наявність помилок [2]. Тому актуальною є проблема їх зменшення або усунення. Мета даного дослідження - удосконалення процесу підготовки й здачі звітності. Для її досягнення вирішені наступні задачі: оцінені існуючіпідходи, визначені їх спільність та відмінність; виявлені особливості систематизації звітності в бюджетних організаціях в порівнянні з комерційними; запропоновані і обґрунтовані заходи щодо зменшення трудомісткості здачі бухгалтерської звітності.

На підставі досвіду [1, 2] пропоновано і обґрунтовано один із напрямків удосконалення ведення бухгалтерського обліку, підготовки і здачі фінансової звітності завдяки їх автоматизації для умов держбюджетних установ. На підставі переваг порівняльного аналізу ручного і електронного способу програма контролює: відповідність заповнення документів, які висилаються держбюджетною установою на адресу, яка перевіряє; формат Міжрайонної Державної податкової інспекції (МДПІ); вся інформація між установами та інспекцією передається в зашифрованому виді, що забезпечує її повну безпеку й конфіденційність. Вони мають: можливість відправляти звіти через Інтернет і доступ до свого особового рахунку; інформацію з інспекції, де є дані про сплачені податки, нараховані штрафи і пені з кожного податку. Після підписання договору й оплати рахунку оператор підключає держбюджетну установу до спеціальної програми, яка видає засобу криптографічного захисту інформації й ключі електронного цифрового підпису. По закінченні буквально декількох днів можна вже відправляти звіти. Недоліки здачі звітності через Інтернет: необхідно оплачувати послуги оператора зв'язку (але це компенсується за рахунок нераціонального використання ресурсів); можливі збої в роботі програмного забезпечення (ці збої повинні вирішувати служби технічної підтримки оператора зв'язку); по Інтернету не можна здати звітність в інші контролюючі структури. А це значить, що «походів», наприклад у відділення Пенсійного фонду, не уникнути.

Переваги для інспекцій: форми звітності й реквізити інспекцій і рахунків, необхідні для податкових виплат, обновляються вчасно; прислані відомості  установою, що здає звіти, автоматично розносяться на особові рахунки, що запобігає від необхідності перенабрати дані і як наслідок, зникають пов'язані із цим помилки; представлена інформація обробляється швидше, що робить процес перевірки платежів більше оперативним. Переваги здачі звітності через Інтернет:  економія часу бухгалтера – (звітність здається з його робочого місця протягом декількох хвилин без наступного дублювання на паперовому носії); можна уникнути санкцій за несвоєчасну здачу звітності, адже звітність можна відправляти цілодобово й без вихідних. В останній день здачі звітності файли відправляються до 24 годин; гарантоване підтвердження доставки звітності, що має юридичну чинність у спірних ситуаціях; оперативне одержання форм звітності у випадку їхньої зміни або введення нових.

Таким чином, бюджетні організації мають розходження в обліку й звітності порівняно з комерційними. Тому їм доцільно диверсіфікувати  діяльність наданням додаткових послуг та автоматизувати їх облік та здачу звітності завдяки впровадженню компю’терних технологій.

 

Література:

1. Гайворонская О.В. «Отчетность по Интернет» // Ж. Российский налоговый курьер, №20. – 2005. – С.10 – 12.

2. Меликджанян А. «Отчет по «электронке» – веяние нового времени» // Ж. Консультант №5. – 2007. – С.7 – 9.