Шунькіна Г.О.
к.е.н. Орлова В.О.
ДонНУЕТ ім. М.І.Туган-Барановського
Податкові аспекти європейської інтеграції
На сучасному етапі стратегічною метою України є отримання асоційованого, а з згодом й повноправного членства у Європейському Союзі, передумовою чого є зближення національних, політичних, інституційних, податкових стандартів із західно-європейськими. У галузі податкової політики однією з найважливіших проблем, що перешкоджає процесу входження до Європейського економічного простору, є невідповідність норм податкової системи України нормам податкових систем країн ЄС, неузгодженість нормативно-правових та законодавчих актів з оподаткування. Ось чому адаптація податкової системи України до податкових норм і принципів ЄС і СОТ є актуальним питанням сьогодення.
Враховуючи викладене, метою статті є дослідження проблем і перспектив України щодо адаптації податкової системи до євростандартів.
Особливості оподаткування країн-учасниць ЄС пов’язані із історичним розвитком політичних систем і економіки країн, і відрізняються складом і структурою податків, способом стягнення, ставками та іншими елементами податку. Проте можна виявити дві головні загальні риси: постійний пошук шляхів збільшення доходів держави; побудова податкової системи на засадах суспільної згоди між платниками податків і державою.
Загальним принципом податкової політики і законотворчості країн ЄС є правило поступової гармонізації та уніфікації податкового законодавства шляхом прийняття системи директив. Податкова гармонізація в ЄС ставить перед собою такі цілі:
- скасування податкових кордонів для створення рівних
конкурентних умов для господарюючих суб’єктів;
- об’єднання і
уніфікація внутрішнього ринку ЄС як основної рушійної сили
інтеграційних процесів у регіоні;
- приведення у відповідність структури
податкових систем, порядку утримання основних видів в усіх країнах ЄС.
У податкових системах європейських країн
найбільш поширеними серед прямих податків є податок на прибуток корпорацій і податок на доходи фізичних осіб. Ставки податку на прибуток підприємств в середньому склада-ють 30,1%
у розвинутих
державах членах ЄС, та 20,6% – у нових членах ЄС; на прибуток
фізичних осіб – 46,2% і 32,8%. Серед непрямих податків особливе місце посідають: ПДВ,
ставка якого в середньому складає 19,7% ( у нових членах ЄС – 19%) та акцизний збір – приблизно 60% вартості товару.
Податкова система України
порівняно з системами країн ЄС є нестабільною. Головними її недоліками виступають: нерівномірність розподілу податкового
навантаження між суб’єктами оподаткування, необґрунтовані ставки, постійні
зміни в законодавстві, відсутність Податкового кодексу тощо.
Інтеграція податкової системи країни вимагає стабільного фінансового
стану національної економіки і високого рівня економічного розвитку
Адаптація податкового законодавства покликана забезпечити відповідність законодавства з питань оподаткування в Україні зобов’язанням, що випливають з Угоди про партнерство і співробітництво між Україною і ЄС, а також розвитку національного податкового законодавства в напрямі його зближення з аналогічним законодавством ЄС та забезпечення. З цією метою Державною податковою адміністрацією України видано наказ від 04.10.2004р. №578 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо приведення положень проектів нормативно-правових актів з питань прямого оподаткування у відповідність до законодавства Європейського Союзу та вимог положень угод ГАТТ-СОТ».
Однією з обов’язкових передумов членства в ЄС є наявність податку на додану вартість у податковій системі країни, основоположною директивою якого є Шоста Директива Ради від 17.05.1977. З метою наближення норм податкового законодавства України з питань ПДВ доцільно скоротити перелік пільгових операцій і застосовувати нульову ставку виключно при здійснені експортних операцій, скоротити ставку податку з 20 до 15 відсотків, переглянути порядок бюджетного відшкодування ПДВ з метою запобігання зловживань, а також адаптувати норми що передбачають механізм оподаткування сільськогосподарських виробників.
Необхідно звернути увагу на відповідність мита, що також стоїть на заваді інтеграції. Згідно принципам СОТ захист вітчизняної промисловості має відбуватися лише за допомогою тарифів, що забезпечується зменшенням і скасуванням тарифів й інших бар’єрів шляхом проведення багатосторонніх переговорів і застосуванням режиму найбільшого сприяння.
Особливе місце в інтеграції системи оподаткування є пільги, проти широкого застосування яких виступає ЄС, у тому числі з метою залучення іноземних інвестицій. Їх застосування пов’язано із збільшенням витрат і зниженням надходжень бюджету. Необхідно зберегти лише соціальні пільги, зокрема незахищеним верствам населення, їх підприємствам та організаціям.
Найбільш пріоритетним напрямом адаптації національного податкового законодавства відповідно нормам і вимогам СОТ і ЄС є прийняття Податкового кодексу України для створення сприятливого середовища сталого економічного розвитку і закріплення напрямів процесу реформування оподаткування.
Таким чином, для інтеграції України до ЄС та вступу до СОТ доцільно виконати такі умови:
- гармонізувати законодавство з питань оподаткування ПДВ з Шостою директивою ЄС;
- гармонізувати Митний тариф і Митний кодекс України з Митним тарифом ЄС;
- гармонізувати законодавство з питань оподаткування акцизного збору з Директивами ЄС.
Шунькіна Г.О.
Наук. керівник Орлова В.О.