Бойко І.О., старший викладач

Самойлов Д. Г., студент 5 курсу

Бердянський  державний педагогічний університет

Застосування комп’ютера - ефективний засіб модернізації навчального процесу

 

 Розв’язання  багатьох  проблем сільської  школи може бути здійснене на основі забезпечення її комп’ютерною технікою, комунікаціями та підключенням до мережі Internet. Але все ж незмінною та важливою частиною навчально-виховного процесу є контроль успішності школярів, від правильної постановки якого залежить ефективність навчання.

         Проблема використання комп’ютера  у кресленні перебуває в центрі уваги сучасної педагогічної науки. Р.Гуревич, який особливо плідно працює над цим питанням, так охарактеризував актуальність впровадження інформаційних технологій :”Ефективність підготовки вчителів до навчання і виховання школярів у сучасному інформаційному просторі, на нашу думку, значно підвищується за умов, якщо вчителі оволодіватимуть інформаційними технологіями ”[1,6].

         Саме тому для ефективного впровадження комп’ютерних технологій потрібна спеціальна підготовка вчителів.     

         Комп’ютер можна використовувати на всіх етапах навчання : під час пояснення нового матеріалу, закріплення, повторення, контролю знань і навичок.

         Серед основних вимог щодо організації перевірки знань учнів вчені-дослідники виділяють такі [2,3]:

- об’єктивність

- оптимальність контролю

- систематичність та регулярність здійснення контролю.

Щоб виконати більш точно поставленні вимоги щодо перевірки знань учнів, ми використовуємо контрольно – діагностичну програму, яка покликана допомогти вчителю креслення провести швидку та об’єктивну перевірку знань і вмінь учнів.

Контрольно-діагностична  програма TEST-W  призначена для  перевірки знань тестуванням на комп'ютері. Вихідний тест може мати  будь-яку  кількість питань (рекомендується від 30 до 50 і більше).З вихідного тесту методом випадкового вибору послідовно виводиться задана  кількість питань (наприклад, 25). Таким чином, кожен учень одержує свій відмінний від сусідів набір питань, що забезпечує індивідуалізацію  і  об'єктивність оцінки. На кожне питання тесту пропонується 5 варіантів відповідей, серед яких від одного до трьох вірних. Учню треба  вказати правильні, на його думку відповіді і перейти до наступного питання.  Час відповіді на тест обмежений. Рекомендується проводити тестування на протязі 10-15 хвилин для кількості питань 20-25.

У  склад  пакету  входять:  діагностуюча оболонка Test-w, редактор тестів  Editor,  конвертер Tst2Txt, папки з тестами по окремим предметам або темам.

Для  установки пакета досить скопіювати виконувані файли з дискети або  іншого  джерела  до  окремої папки, яку треба попередньо створити (наприклад,  з назвою TEST). Тести краще зберігати в окремих папках по назві предмету всередині основної папки.

Редактор   Editor   призначається  для  створення  та  редагування тестів.  Для завантаження програми виконайте файл "editor.exe". З'явиться  головне  вікно  програми.  Воно  складається  з панелі інструментів, меню (яке дублює панель інструментів) та робочої області. Спочатку  робоча  область неактивна. Для створення нового тесту натисніть кнопку  "Створити  тест"  або  виберіть  відповідний  пункт  меню. Для відкриття  існуючого  тесту для редагування натисніть кнопку "Відкрити тест на редагування" або виберіть відповідний пункт меню. Після цього активується робоча область яка складається з:

- зони редагування назви тесту (не назви файлу!!!);

- зони редагування тексту питання, варіантів відповідей та показників правильних варіантів;

- групи кнопок навігації та управління.

Назва  тесту - це рядок (не більше 20 символів), наприклад "Геометричне креслення", яка з'явиться у заголовку тестуючої програми. Питання тесту повинно складатися максимум з чотирьох рядків. Будь-яке питання повинно мати хоча б одну вірну відповідь.

Оболонка  TEST  призначена для перевірки теоретичних знань учнів, де можна у текстовому вигляді задати  питання і дати до п'яти (краще від 1 до 3) варіантів відповідей. Кожне питання виводиться  на екран окремо, після відповіді на нього з'являється наступне питання.  і  так, поки не буде задано вказану кількість питань із вихідного тесту.

Для  завантаження програми виконайте файл "Test.exe". У діалоговому вікні відкрийте потрібну папку і вкажіть файл тесту для тестування.З'явиться головне вікно програми. Воно складається з:

- Зона заголовку.В  ній вказується назва тесту, кількість питань в тесті, номер поточного  питання.  Зліва зображено час, який відведено на здачу тесту, праворуч - поточний час тестування;

- Зона питання і варіантів відповідей. Заповнюється  поточним  питанням. Для відповіді треба вказати 1, 2 або 3 вірні варіанти. Натискання кнопки з варіантом з відповіддю діагностується  відповідними  знаками як правильне або неправильне. Причому,  учень може вказати лише ту кількість вірних на його думку відповідей, скільки має варіантів правильних відповідей поточне питання. Якщо  учень вказав невірну відповідь, то можливості натиснути додатковий варіант  вже  не буде. Після натискання відповідної кількості клавіш з відповідями  стає  активною  кнопка для переходу до наступного питання .

"Наступне питання ".

 

 

 

- Зона поточного результату. У  вигляді  діаграми  подається  поточний  результат  тестування у відношенні  правильних відповідей учня до загальної кількості можливих правильних  відповідей Крім того, виводиться поточна 12-бальна оцінка.

Після  останнього  питання виводиться підсумковий результат.

Для  настроювання  тестуючої  оболонки  TEST  існує файл настройки test.ini, який повинен знаходитися у тому ж каталозі, що і сама програма.В ньому вказуються часові обмеження на здачу тесту у графі MaxTimeMin та  кількість  питань для запитування (QuestionToAsk). Якщо тест фактично в себе включає менше питань ніж  вказано  у test.ini, то береться вся кількість питань з тесту. Ця опція  призначена  для індивідуалізації набору запитань на різних комп'ютерах.  Наприклад  якщо  сам  тест складається з 40 питань, а опція QuestionToAsk=20,  то  існує  велика імовірність, що лише половина питань на сусідніх комп'ютерах буде однаковою.

Учнівське  місце  бажано  обладнувати лише набором тестів та самою тестуючою  оболонкою TEST. На комп'ютері вчителя повинен бути весь пакет програм.

Таким  чином, представлена  контрольно – діагностична програма  з креслення  забезпечить учневі  точну, швидку й об’єктивну оцінку, а також  дасть змогу вчителю вірно оцінити знання і  вміння учнів за допомогою комп’ютера . Це ще раз засвідчує той факт, що впровадження  комп’ютерних  технологій в навчально – виховний  процес є важливою частиною в його подальшому розвитку.

Література

1.Гуревич Р. С. Чи потрібен комп'ютер на уроках трудового навчання // Трудова підготовка и закладах освіти. — 2001. — № 2- С. 6-10

2. Методика обучения черчению: Учеб. пособие для студентов и учашихся худож.-граф. спец. учеб. заведений / В. Н. Виноградов. Е. А. Василенко. А. А. Альхименюк и др.; Под ред. Е. А. Василенко. — М.: Просвещенпе, 1990. - 176 с.

 

 

 

 

 

 

 

Старший викладач БДПУ

Бойко Ірина Олександрівна

д.т. 6-16-02

71100 м. Бердянськ

вул. Руднєвої, буд. 117

 

Магістрант БДПУ

Самойлов Денис Георгієвич

д.т 2-50-00

70615 село Пологі

вул. Леніна, буд. 55