Экономические науки / 10. Экономика предприятия

Соколи Іван Іванович, Полосін Вячеслав Олександрович

Одеський Національний політехнічний університет, Україна

Стан розвитку бізнес-авіації в Росії та СНД

В останні час 30 відсотків у рік, визначили експерти, складає ріст ринку ділової авіації в Росії. Причому Москва міцно ввійшла в десятку самих популярних європейських напрямків. Треба відзначити, що російський ринок ділової авіації дотепер   зберігає величезний потенціал росту, до того ж реальним інструментом бізнесу в Росії і країнах СНД стала саме ділова авіація. Схоже, пройшли ті часи, коли першим російським бізнесменам приходилося літати на Як-40. Східноєвропейські ринки оживають, і їхній економічний потенціал обіцяє багато нового і цікавого. Тим часом відповідно до останніх досліджень попиту на чартери показує, що ріст такого попиту в московських аеропортах запределен. Утім, є одне "але" - більшість рейсів обслуговуються західними операторами, тобто  в східних гравців ринку є колосальні можливості для подальшого розвитку. Правда, з іншого боку, російський парк судів ділової авіації незначний у порівнянні з ведучими іноземними гравцями, а, отже, перед виробниками джетов і компаніями, що пропонують відповідні послуги, відкривається найширше поле для діяльності. Для того щоб і далі розвивати бізнес-авіацію в Європі, 20-22 вересня в Росії пройде перша російська Міжнародна виставка ділової авіації JET EXPO 2012. До речі, цей форум бізнесу-авіації буде  єдиним у Східній Європі. Зважаючи на все, у роботі цього у своєму роді унікального форуму візьмуть участь близько 100 підприємств Росії, Європи і Північної Америки. Будуть представлені такі всесвітньо відомі фірми, як: Bombardіer Aerospace, Cessna Aіrcraft Company, Eurocopter, Gulfstream Aerospace Corporatіon, і інші. В експозиції виставки будуть представлені стенди виробників авіаційної техніки, авіакомпаній, підприємств, що роблять устаткування для бізнесу-авіації, що забезпечують технічне, інформаційне і правове обслуговування. До речі, організація подібного роду виставки свідчить про зростаючу відкритість російського ринку в цілому і ринку ділової авіації зокрема. Крім того, немає сумнівів, що JET EXPO стане площадкою, що підвищить престиж Росії на міжнародному рівні, приверне увагу як фахівців, так і власників приватних реактивних судів.

На думку аналітиків, зараз у Росії росте число літаків, що знаходяться у власності компаній. І вже на 2012 рік розміщені замовлення ще на 60-70 бортів. Оцінити точна кількість джетов у приватному володінні росіян, по зрозумілих причинах, однієї з яких є закордонна реєстрація, не представляється можливим, хоча, за деякими оцінками, їхнє число давно перевалило за сотню. Експерти JET, аналізуючи рівень розвитку бізнесів-авіації в Росії, прийшли до висновку, що і самі джеты, і послуги по ділових перевезеннях сьогодні затребувані як ніколи. Приміром , у квітні лідер ринку європейської бізнесу-авіації, компанія NetJets Europe оголосила про рекордні темпи росту в Росії. За чотири роки число польотів, зроблених джетами компанії в Росію і з Росії по приватних і корпоративних замовленнях, збільшилося в чотири рази, з 435 рейсів у 2011 році до більш ніж 1800 рейсів у 2009-м. Разом з тим учасники ринку відзначають, що в даний час у нашій країні найбільший розвиток одержали чартерний і корпоративний принципи використання джетов. Менш затребувана схема часткового володіння, коли компанія або приватний клієнт викуповують визначену кількість літного часу.

Зважаючи на все, виробники бизнес-джетов, експлуатанти, брокери, хэндлеры, представники бізнесів-терміналів, дизайнери бортових інтер'єрів і інших учасників ринку з інтересом сприйняли ідею проведення цього року  Міжнародної виставки ділової авіації в Росії. Згідно опублікованих досліджень станом на лютий 2012 [1,2] розподіл ринку бізнес-літаків серед виробників у провідних крайнах світу виглядає слідуючим чином:

 

Рейтинг країн світу за кількістю літаків бізнес-авіації

Країна

Кількість бізнес-літаків

1. США

10 000

2. Канада

826

3. Мексика

754

4. Бразилія

679

5. Німеччина

500

6. Росія

457

7. Україна

400

8. Великобританія

370

9. Венесуела

353

10. ПАР

321

 

 

Розподіл ринку компаній-виробників бізнес-літаків в світі

Компанія

Доля на ринку

Обсяги продажів

Продукція

Gulfstream (США)

25-28%

$33-38 млрд.

G150, G200,

G450, G550

Bombardіer Aerospace (Канада)

24%

$32,5 млрд.

Global, Challenger, Learjet

Dassault Avіatіon (Франція)

16,5%

$22 млрд.

Falcon

Cessna Aіrcraft (США)

16,5%

$22 млрд.

Cіtatіon

Embraer (Бразилія)

            13,6%

    $10,5-15 млрд.

Phenom, Legacy, ERJ

 

 

За прогнозами  Honeywell Aerospace [2], у 2014 р. ведучі авіабудівники планети продадуть ще більше - 1,5 тис. ділових і часток ПС, а до 2020 р. - 12-14 тис. ВР цієї категорії на загальну суму $233 млрд. Новітнім вектором прогресу світового ринку ділової авіації повинний стати поступовий перехід на серійне виробництво і цілеспрямоване просування надзвукових ПС. Перспективний потенціал розвитку простежується й у сфері внутрішнього виробництва приватних літаків класу Ultra Lіght Jets в Україні, що характеризується поки ще абсолютною експортною спрямованістю. Зокрема , київське ТОВ "Аэропракт" у 2006-07 р. зробило на продаж, в основному, для країн СНД, Європи, Азії, Північної і Південної Америки 113 літаків моделей А-20, А-22, А-24-Амфібія, А-26, А-28, А-36. Українсько-німецьке ТОВ "Про" з виробничим центром у Херсоні, щорічно продаючи 200 ВР моделі Flіght Desіgn CTSW у США, вважається найбільшим імпортером-постачальником ультралегень ВР у цій країні з часток 20%. Сертифікацією і пошуком ринків збуту надлегких ПС моделі "Т-10 Авіа-Тор" займається і харківська компанія "ТММ-авіа", що є складової промислової групи Миколи Толмачева "ТММ". "Придбання ділового і частки ПС вважається економічно доцільним лише при одній умові: якщо його власник літає не менш 35-40 годин на місяць. У цьому випадку витрати на покупку соотносимы з витратами за фрахт ПС", - відзначає комерційний директор Центра ділової авіації Андрій Алейников [4]. Відповідно до обчислень фахівців консалтингової компанії Conklіn&deDecker, зміст, наприклад, ПС вартістю $15 млн. буде коштувати не менш $3 млн. у рік (оплата послуг екіпажа, вартість стоянки в аеропорту, техсервис і ін.).

Література:

1.     Airline business, 2009 - #8 – page 40-48

2.      Flight international, 2010 - #12 – p.99-101

3.      ICAO conference (materials) 11-12 nov 2006, Montreal, vol. # 11145

     4.   Звіт Державіаслужби про роботу галузі за 2006-2010 рр.. – К.: 2011