Попадюк Т.М.

Студентка групи ОА-41

 Буковинський державний фінансово-економічний університет

 

Економічний аналіз як основний елемент ефективності діяльності підприємства. 

 

Актуальність проблеми. Питання економічного аналізу відіграють важливу роль при оцінці ефективності господарської діяльності та пошуку шляхів її підвищення. Будь-яка підприємницька діяльність потребує постійного контролю за своїм розвитком, аналізу процесів під дію яких потрапляє підприємство в сучасних умовах господарювання. Це, передусім, пов'язано із зміною економічних умов, в яких працює підприємство, кон'юнктури ринку, податкового законодавства тощо. Суть проблеми полягає в тому, що більшість підприємців, які зіткнулися з перешкодами, не задумуються над необхідністю та важливістю саме економічного аналізу своєї діяльності, а тому взагалі його не здійснюють. На підприємствах відсутні кваліфіковані економісти, які могли б ефективно здійснювати аналіз основних показників діяльності підприємства і своєчасно розробляти можливі шляхи виходу з кризових ситуацій.

Метою даної роботи є визначення ролі економічного аналізу в сучасних умовах господарювання, що склалися в Україні, визначення способів і шляхів протидії кризовим явищам на підприємстві.

Аналіз дослідження і публікації. Насьогодні проблемами ролі економічного аналізу займається велика кількість економістів та науковців:  Є.В. Мних, В.І. Захарченко, І. І. Цигилик та інші. Всі вони приділяють значну увагу теоретичному підходу до вирішення проблем, з якими може зіткнутися підприємство, здійснюють розробку методології економічного аналізу та її практичне втілення.

Виклад основного матеріалу. Трансформаційні процеси найбільшою мірою торкнулися економічних перетворень. Проте ринкова трансформація національної економіки відбувається непослідовно, суперечливо, часто деформовано з низки об'єктивних і суб'єктивних причин. Основною з них є, з одного боку, відсутність аналогів досвіду переходу до ринку за таких стартових умов, що були в Україні, а з іншого - особливий менталітет, який визначає суспільний розвиток країни. Це призвело до того, що жодна з моделей ринкового реформування за світовим досвідом, жодна урядова програма прискореного переходу до ринку в Україні повною мірою не реалізовані [3].

На сучасному етапі розвитку ринкових відносин роль економічного аналізу в управлінні лише посилюється. Важлива роль його – в підготовці інформації для планування і прогнозування результатів діяльності та оцінювання якості й обґрунтованості планових показників, у перевірці та об’єктивному оцінюванні виконання їх. Розробка планів для підприємства, по суті, також становить прийняття рішень, які забезпечують розвиток виробництва в майбутньому плановому періоді. При цьому враховують результати діяльності за попередні періоди, вивчають тенденції розвитку економіки підприємства, виявляють і враховують додаткові резерви виробництва.

Економічний аналіз господарської діяльності є засобом не лише обґрунтування планів, а й контролю за виконанням їх з метою виявлення недоліків, помилок і оперативного впливу на економічні процеси, коригування планів та управлінських рішень. Аналіз дає змогу підвищити рівень планування і зробити його науково обґрунтованим.

Ця функція аналізу – контроль за виконанням планів і підготовка інформації для обґрунтування їх не слабшає, а посилюється в ринковій економіці, оскільки в умовах невизначеності, конкуренції і мінливості зовнішнього середовища необхідне систематичне оперативне коригування поточних та перспективних планів [1].

Велику роль відводять аналізу у справі визначення та використання резервів підвищення ефективності діяльності суб’єкта господарювання в конкурентному середовищі на основі використання досягнень науково-технічного прогресу та передового досвіду. Щоб вижити в конкурентній боротьбі і змінювати свої ринкові позиції, кожне підприємство має постійно шукати резерви підвищення ефективності своєї діяльності. Це об’єктивний процес, без якого неможливий поступальний розвиток суспільства. Аналіз сприяє економічному використанню ресурсів, виявленню і впровадженню передового досвіду, науковій організації праці, використанню нової техніки і технології виробництва та запобіганню зайвих витрат. У наслідок цього змінюється економіка підприємства та підвищується ефективність його діяльності.

Фактичний стан  системи, що управляється, виконання планових завдань фіксується бухгалтерським обліком, дані якого, поряд із даними планування, є головним джерелом інформації для аналізу господарської діяльності підприємства, що надає документальної обґрунтованості аналітичним висновкам. Одночасно аналіз облікової та звітної інформації дозволяє встановити відповідність її потребам управління та визначити напрями її вдосконалення [2].

Висновок. Економічний аналіз господарської діяльності – це важливий елемент у системі управління виробництвом, дійовий засіб виявлення внутрішньогосподарських резервів, основа розробки науково обґрунтованих планів-прогнозів та управлінських рішень і контролю за виконанням їх з метою підвищення  ефективності функціонування підприємства.

 

Література:

1. Захарченко В.І. Економічний аналіз процесів ринкової трансформації багатостадійних промислово-територіальних систем // Актуальні проблеми економіки. - 2009. - №6. - С. 3-11.

2. Мних Є.В. Сучасний економічний аналіз: питання методології та організації // Бухгалтерський облік та аудит. - 2010. - №1. - С. 55-61.

 3. Цигилик І.І. Економічний аналіз - основний чинник підвищення     ефективності підприємницької діяльності // Актуальні проблеми економіки. -  2008. - №7. - С. 90-96.