Економічні науки/10. Економіка підприємства

 

К.т.н. М’ячин В.Г., аспірант Жукова А.Г.

Дніпропетровський університет імені Альфреда Нобеля, Україна

Показники оцінки фінансового потенціалу

 

Попри наявність численних публікацій на тему фінансового потенціалу промислових підприємств, ряд проблемних питань щодо застосування різноманітних моделей для оцінки фінансової стійкості промислових підприємств України залишається невирішеним. Однією з найбільш істотних проблем є оцінка критеріального рівня показників, що дозволила б адекватно визначати високий рівень загрози банкрутства для промислових підприємств України.

Найбільш відомою моделлю діагностики банкрутства є розроблена Е.Альтманом на основі проведення мультидискримінантного аналізу модель “Z–рахунку”, яка також часто називається “модель Е.Альтмана”. Значення коефіцієнтів при змінних Xi вважаються заданими. Як правило, модель Е.Альтмана записується з конкретними значеннями цих коефіцієнтів. Проте в літературі зустрічається декілька варіантів значень цих коефіцієнтів [1].

У близькому напрямку рухаються підходи, які можна умовно назвати “якісними”. Вони грунтуються на вивченні окремих характеристик, притаманних бізнесу, що розвивається у напрямку до банкрутства. Якщо для досліджуваного підприємства характерна наявність таких характеристик, можна дати експертний висновок про несприятливі тенденції розвитку. При цьому треба зазначити, що при аналізі розглядаються не тільки фінансові показники, а й показники, що характеризують рівень менеджменту на підприємстві [2].

Складнощі із застосуванням зазначених моделей, на нашу думку [3], а також на думку ряда авторів [2], [4], викликані також і тим, що в переважній більшості фінансових звітів (більш ніж в 2/3) вітчизняних як промислових підприємств-банкрутів, так і фінансово-стійких промислових підприємств значення багатьох показників дорівнюють нулю, через що виникають труднощі з розрахунком ряду інформативних коефіцієнтів.

Необхідно відмітити також є спроби застосувати адаптовані до місцевої специфіки моделі, що описують фінансовий стан інтегрованих компаній і об'єднань. Так, в роботі Зуденко В.В. та Денисенко М.А. [5] приведена модифікована модель Альтмана для вертикально інтегрованої компанії в алюмінієвій галузі, де за основу взяті наступні основні фактори:

- показник загальної платоспроможності;

- рентабельність власного капіталу;

- коефіцієнт капіталізації підприємства;

- коефіцієнт менеджменту;

- коефіцієнт забезпеченості підприємства власними коштами.

Автори [3] також вказують на необхідність обов'язкової модифікації “класичної” формули Альтмана в рамках побудови моделі діагностики банкрутства промислового обєднання з 10 підприємств м. Дніпропетровська.

Але вважаємо, що магістральним напрямом в плані побудови показників фінансового стану господарюючого суб'єкта є відмова інтерпретувати статистику по підприємствах виключно на основі дискримінантного аналізу, замість цього постала необхідність висувати норми по кожному конкретному параметру для інтегральної оцінки фінансового стану конкретного підприємства. В цілому досить важко провести класифікацію рівнів параметрів цілком точно, тому що на вхід найчастіше надходять не статистичні дані, а квазістатистичні, і тому є труднощі  в оцінці класіфікаційних рівнів. На зміну чисто діскріманантному аналізу, на наш погляд, повинна прийти нечітко-множинна класифікація параметрів, введення ваги показників в інтегральній оцінці та отримання самої оцінки фінансового стану підприємства не як сукупності самих факторів (як це робиться досі), а як згортку поточних рівнів цих факторів.

 

Література:

1. Застосування моделей диагностики банкрутства для оцінки фінансової стійкості промислових підприємств України [Електронний ресурс] / В.А. Даниленко // Науковий вісник Академії муніципального управління – 2009.№7. – Режим доступу до журн.: // http://amu.edu.ua

2. Недосекин А.О. Методологические основы моделирования финансовой деятельности с использованием нечетко-множественных описаний: дис. доктора экон. наук : 08.00.13 / Недосекин Алексей Олегович. – С.-Петербург, 2003. – 280 с.

3. Жукова А.Г. Діагностика та попередження банкрутства промислових підприємств / А.Г. Жукова, В.Г. М’ячин. // ВІСНИК ЖДТУ. – 2011. – №3 (57). – С.247-249.

4. Сердюк-Копчекчи Ю.В. Модель диагностики финансового потенциала промышленных предприятий/ Ю.В. Сердюк-Копчекчи // Финанси, учет, банки. – 2007. – №13. – С.92-102.

5. О разработке методики экспресс-анализа эффективности формирования вертикально интегрированных финансово-промышленных структур [Електронний ресурс] / В.В. Зуденко, М.А. Денисенко // Менеджмент в России и за рубежом – 2001. – №3. – Режим доступу до журн.: http://www.cfin.ru/press/management/