Бесчастних Я.І.

Науковий керівник: к.е.н., доц. Татаренко В.О.

Донбаський Державний Технічний Університет

ДОСЛІДЖЕННЯ ЕКОНОМІЧНОЇ СУТНОСТІ ОБОРОТНОГО КАПІТАЛУ

 

В сучасній економічній теорії та практиці існує багато різних підходів до визначення економічної сутності оборотного капіталу та зустрічаються різні поняття пов`язані з ним.

Поняття “оборотний капітал” та “оборотні активи” ототожнюються багатьма економістами і використовуються як синоніми. Як економічна категорія, оборотний капітал виражає відносини купівлі-продажу грошових коштів, які на ринку виступають своєрідним товаром. Придбання такого товару підприємцем означає появу фінансових ресурсів для авансування оборотних активів, які на відміну від капіталу мають натурально-речову форму і повністю споживаються в одному торговельно-комерційному циклі.

Хибність ототожнення оборотного капіталу з оборотними активами викликана тим, що авансований в оборотні активи капітал приймає їх натурально-речову форму і тільки по закінченню операційного циклу використання оборотних активів повертається в тому ж обсязі і формі. Але оборотний капітал на відміну від активів не споживається і не витрачається, а лише авансується, аби повернутися після закінчення кожного свого обороту в тій же формі для наступного авансування. Та все ж капіталом стають не всі авансовані в оборотні активи грошові кошти, а тільки ті, що забезпечують економічний, соціальний або екологічний ефект.

Можна зробити висновок, що оборотні активи й оборотний капітал є двома категоріями, які характеризують одні й ті ж об`єкти: грошові кошти, короткострокові фінансові вкладення, дебіторську заборгованість і запаси.

Розглянемо різні підходи до визначення поняття “оборотні активи”, узагальнивши їх у таблиці 1.

 

Таблиця 1  -  Підходи до визначення сутності оборотного капіталу

 

Підхід

Автор

Визначення

1.Грошові ресурси, вкладені у виробничі фонди та фонди обігу для забезпечення безперервного виробництва

Білоліпецький В.Г.

 

 

Буряк Л.Д.

 

 

 

Поддєрьогін А.М.

 

 

 

Філімоненков О.С.

 

 

Партин Г.О.

 

 

 

 

Покропивний С.Ф.

Оборотні активи -  грошові ресурси, вкладені у виробничі фонди та фонди обігу для забезпечення безперервного виробництва і реалізації виробленої продукції [1].

Оборотні активи -  грошові кошти, авансовані в оборотні виробничі фонди та фонди обігу для забезпечення безперервності процесу виробництва і реалізації продукції [2].

Оборотні активи -  кошти, авансовані в оборотні виробничі фонди і фонди обігу для забезпечення безперервності процесу виробництва, реалізації продукції та отримання прибутку [3]. 

Оборотні активи -  це вартість, що авансована в кругообіг виробничих оборотних фондів і фондів обертання для забезпечення безперервності процесу виробництва й обертання [4].

Оборотний капітал - кошти, витрачені на придбання чи виготовлення оборотних активів підприємства, які необхідні для забезпечення безперервності процесу виробництва, реалізації продукції і отримання прибутку [5].

Оборотні кошти - сукупність грошових коштів підприємства, необхідних для формування й забезпечення кругообігу виробничих оборотних фондів та фондів обігу [6].

 

Продовження таблиці 1

 

2. Активи, які на протязі одного виробничого циклу або одного календарного року можуть бути перетворені в гроші

Бланк І.О.

 

 

 

 

Ковальов В.В.

 

 

        

Білик М. Д

 

 

 

 

 

 

Володькіна М.В.

Оборотні активи -  сукупність майнових цінностей підприємства, які обслуговують виробничо-комерційну (операційну) діяльність та повністю переробляються протягом одного виробничо-комерційного циклу [7].

Оборотні активи -  мобільні активи підприємства, що являються грошовими коштами або можуть бути перетворені в них протягом року або одного виробничого циклу [8].

Оборотні активи - група мобільних активів із періодом використання до одного року, що безпосередньо обслуговують операційну діяльність підприємства і внаслідок високого рівня їх ліквідності мають забезпечувати його платоспроможність за поточними фінансовими зобов'язаннями [9].

Оборотний капітал - це частина активів підприємства, яка включає оборотні кошти та короткострокові фінансові інвестиції [10].

3.Частина капіталу підприємства, вкладеного в його поточні активи

Слав’юк Р.А.

 

 

 

 

Шелудько В.М.

Оборотні кошти - це частина капіталу підприємства, вкладеного в його поточні активи, сукупність оборотних виробничих фондів, фондів обігу, авансованих для забезпечення поточної діяльності [11].

Оборотні кошти - частина активів, що обслуговують господарський процес і забезпечують його неперервність [12].

 

Продовження таблиці 1

 

4. Інвестиції підприємства в поточні операції та активи

Єрмасова Н. Б.

 

 

Брігхем Є.

Оборотні активи - засоби інвестовані підприємством в поточні операції в час кожного операційного циклу [13].

Оборотний капітал - інвестиція фірми у короткострокові активи - готівку, ліквідні цінні папери, товарно-матеріальні запаси і рахунки дебіторських заборгованостей [14].

 

На підставі проведеного аналізу та узагальнення наукових підходів до визначення сутності оборотного капіталу пропонуємо його визначення таким чином.

Оборотний капітал - це інвестиції або частина капіталу, вкладеного в елементи оборотних виробничих фондів і фондів обігу на рік чи операційний цикл для забезпечення безперервного процесу виробництва та реалізації продукції з метою досягнення достатнього рівня прибутковості підприємства, а також забезпечення досягнення ліквідності, фінансової стійкості, платоспроможності, діловій активності і рентабельності.

Завдяки цьому визначенню ми підкреслюємо особливості різних трактувань поняття «оборотний капітал», а саме: по-перше, вартісну природу оборотного капіталу, по-друге, термін його використання, по-третє,  речове втілення оборотного капіталу - оборотні виробничі фонди і фонди обігу, по-четверте, визначається мета інвестування - досягнення достатнього рівня прибутковості, ліквідності, рентабельності тощо.