Економічні науки/4. Інвестиційна діяльність та фондові ринки

аспірант Гузенко О.П, Нечепуренко А.В.

КЕІ ДВНЗ «Криворізький економічний університет»

Напрямки поліпшення інвестиційного клімату

 

На сьогоднішній день, забезпечення сприятливого інвестиційного клімату в Україні є одним з найбільш важливих питань. В основі даного процесу найбільш важливу роль відіграє розвиток державної економіки за рахунок іноземних інвестицій, що залишається питанням стратегічної важливості, від реалізації якого залежать динаміка соціально-економічного розвитку та можливість модернізації на цій основі національної економіки.

Проблемі поліпшення інвестиційного клімату приділяється значна увага з боку учених-економістів та практиків: А. Бутнярова, В.А. Ільшенка, П.Ф.Куценка, А.М. Москаленка, Т. В. Майорової, О. Д. Данілова, В.М. Грідасова та багато інших. Вивчення думок вчених дало можливість узагальнити теоретичні та методичні основи поліпшення інвестиційного клімату, як запоруки залучення іноземних інвестицій.

На погляд А. Бутнярова [1] «…інвестиційний клімат представляє собою комплекс політичних, соціальних, інноваційних, інфраструктурних факторів, які наявні на певній території та істотно впливають на прибутковість інвестицій і рівень інвестиційних».

Статистичні дані макроекономічного рівня засвідчують, що загальний обсяг прямих іноземних інвестицій, внесених в Україну у 2010 році, склав 36526,6 млн. дол. США. Приріст прямих іноземних інвестицій у 2010 року склав 1175,5 млн. дол. США, що становить 36,2% обсягів попереднього року. У цілому приріст сукупного обсягу іноземного капіталу в економіці країни склав 819,5 млн. дол. США, що становить 24,4% рівня відповідного періоду попереднього року [2].

Аналізуючи статистичні дані щодо напрямів вкладання іноземних інвестицій в економіку України слід зазначити, що більша їх частка спрямовується у: промисловість взагалі – 22,3%; переробну промисловість – 18,9% та фінансову діяльність – 20,4% [2]. Дана тенденція сприяє підвищенню конкурентоспроможності вітчизняних підприємств, оскільки інвестиції спрямовуються на оновлення основних фондів та започаткування нових технологій виробництва.

Усвідомлюючи важливість поліпшення інвестиційного клімату в Україні, зазначає Т.В. Майорова [3], головним завданням на короткострокову перспективу є:

по-перше, удосконалення необхідної правової та організаційної бази для підвищення дієздатності механізмів забезпечення сприятливого інвестиційного клімату;

по-друге, формування основи збереження та підвищення конкурентоспроможності вітчизняної економіки.

Науковець підкреслює той факт, що для цього необхідно здійснити низку першочергових заходів з формування єдиних стратегічних цілей та послідовності економічних реформ, забезпечення незмінності та гарантованості захисту прав і свобод інвестора.

В свою чергу, А.М. Москаленко [4] стверджує, що основні напрямки поліпшення інвестиційного клімату країни можуть мати наступний зміст (рис. 1).

Рис. 1. Схема основних напрямків поліпшення інвестиційного клімату країни за А.М. Москаленко [4]

 

Крім того, А.М. Москаленко [4] пропонує звернути увагу на такі напрямки поліпшення інвестиційного клімату в країні, які залежать від макроекономічної політики: розробка та подання пропозицій у вищі органи державної влади України щодо вдосконалення державного регулювання сфери іноземного інвестування; формування сприятливого інвестиційного іміджу через організацію та участь в міжнародних виставках, ярмарках, інвестиційних проектах, публікації в міжнародних друкованих виданнях відповідного профілю; підтримка малого підприємництва, оскільки малий та середній бізнес дозволяють використовувати інвестиційний потенціал територій, створювати конкурентне ринкове середовище, швидко реагувати на споживчі потреби і кон'юнктуру ринку, розширюють мережу видів діяльності та сприяння розвитку фондового ринку з метою активізації участі іноземних інвесторів у процесах приватизації, зокрема шляхом здійснення портфельних інвестицій.

Враховуючи вищевикладене зауважимо, Україна є привабливою для інвестицій, не залишається осторонь світових процесів, є достатньо інтегрованою у світове господарство, що впливає на внутрішні процеси в країні. Реалізація даних заходів буде сприяти покращенню інвестиційного клімату не тільки в частині залучення визначеного обсягу іноземних інвестицій, але і в створені умов їхнього ефективного застосування. Крім того, країні необхідно активізувати роботу над створенням більш удосконаленого та привабливого для іноземних інвесторів законодавчого поля.

 

Література:

1. Бутняров А. Сприятливий інвестиційний клімат – запорука залучення іноземних інвестицій / А. Бутняров // Ринок цінних паперів – 2008. – №3-4. – С. 28-32.

2. Державний комітет статистики України [Електронний ресурс]. – Режим доступу: www.ukrstat.gov.ua. – Назва з екрану.

3. Майорова Т.В. Інвестиційна діяльність: [навчальний посібник] / Т.В. Майорова. – К.: Центр навчальної літератур, 2004. – 376 с.

4. Москаленко А.М. Інвестиційний клімат: тенденції і напрями поліпшення / А.М. Москаленко // Економіка АПК – 2009. – №10. – С. 66-69.