УДК 332.155:339.33

Данильченко Віра Олександрівна, асистент кафедри «Фінанси і кредит»

Таврійський національний університет ім. В.І. Вернадського,

м. Сімферополь

 

ВПЛИВ ВНУТРІШНІХ ФАКТОРІВ НА ЕФЕКТИВНІСТЬ ФІНАНСОВО-ЕКОНОМІЧНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВ ОПТОВОЇ ТОРГІВЛІ

В сучасних ринкових умовах кожне підприємство оптової торгівлі функціонує під впливом значної кількості різноманітних факторів. Вони визначають його кількісні та якісні характеристики, впливають на обсяг товарообороту і напрями товаропотоку, визначення економічних і соціальних пріоритетів, зумовлюють відповідні зміни в ефективності фінансово-економічної діяльності. Виявивши фактори, що зумовили зміну системи, та побудувавши відповідну схему у подальшому є можливим моделювання змін системи та виявлення умов досягнення системою бажаних характеристик.

У науковій літературі розглядається велика кількість факторів, що впливають на ефективність фінансово-економічної діяльності підприємства. Це зумовлює необхідність їх класифікації та систематизації. Специфічний підхід до класифікації факторів використано в роботі Н. О. Власової, Н. С. Краснокутської, О. А. Круглової, Н. М. Смольнякової та П. С. Мазепи [1]. На відміну від існуючих підходів та з огляду об’єкта дослідження, фактори, які впливають на ефективність фінансово-економічної діяльності підприємств торгівлі, розглядаються авторами з позицій різних учасників ринкових процесів – споживачів, постачальників, конкурентів, персоналу, що відповідає групі факторів макрорівня. Але фактори мікрорівня залишились поза уваги дослідників.

Метою роботи є визначення впливу внутрішніх факторів на ефективність фінансово-економічної діяльності підприємства оптової торгівлі.

Ефективність фінансово-економічної діяльності підприємства оптової торгівлі ми розглядаємо як узагальнюючу характеристику у двох площинах: за напрямами фінансово-економічної діяльності та сукупністю характеристик продуктивності, результативності і оптимальності фінансово-економічної діяльності, тому доцільно дослідити перш за все, ті фактори, які впливають на параметри ефективності фінансового забезпечення економічної діяльності, формування й використання фінансових ресурсів, фінансового механізму, закупівельної, торгово-операційної і управлінської діяльності, продуктивність, результативність та оптимальність.

До внутрішніх факторів ефективності фінансово-економічної діяльності підприємств оптової торгівлі ми відносимо організаційно-управлінські, соціальні, економічні і фінансові фактори, які характеризуються відповідністю системи управління критеріям ефективності підприємства, перспективністю застосованих управлінських рішень у оптовій торгівлі (рис.1).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис. 1. Внутрішні фактори впливу на ефективність фінансово-економічної діяльності підприємства оптової торгівлі

авторська розробка

 

Місія підприємства, з урахуванням перспектив його розвитку, повинна забезпечувати високу ефективність фінансово-економічної діяльності підприємств протягом довготривалого періоду час. Це досягається шляхом акцентування уваги на споживачах, урахуванням споживчих інтересів, потреб та попиту, що задовольняються торговельним підприємством.

Важливим фактором впливу на ефективність фінансово-економічної діяльності підприємств оптової торгівлі є організація оптового продажу товарів та якість обслуговування покупців. Сьогодні в Україні переважна більшість товарів споживчого призначення реалізується з використанням традиційних форм товароруху: складської і транзитної. Проведений аналіз наукових праць наших попередників засвідчує, що суттєвий вплив на ефективність фінансово-економічної діяльності підприємств оптової торгівлі справляють соціальні фактори: удосконалення управління персоналом, поліпшення організації праці, ретельний відбір персоналу, навчання і підвищення кваліфікації кадрів, створення мотивуючих систем стимулювання працівників. Найбільший вплив на кінцеву ефективність фінансово-економічної діяльності підприємств оптової торгівлі має оборотність обігових коштів, яка багато в чому залежить від ефективності праці персоналу. В той же час виявлено, що заробітна плата працівників підприємств оптової торгівлі не зв’язана з кінцевими результатами їх фінансово-економічної діяльності. Системи оплати праці у більшості цих підприємств не сприяють підвищенню продуктивності праці працівників [2]. Одним із найважливіших факторів впливу на ефективність фінансово-економічної діяльності підприємства оптової торгівлі, є стан і динаміка необігових активів і відповідність капітальних вкладень приросту прибутку і довгострокових пасивів [3, с. 22]. Для забезпечення достатнього рівня ефективності позиковий капітал повинен розміщуватися в активах підприємства наступним чином: довгостроковий – у капітальних затратах, короткостроковий – у поточних активах. Для збереження позитивної ефективності величина капітальних витрат не повинна перевищувати суму заробленого за період прибутку і залученого за період довгострокового кредитування. Порушення цього правилу веде до зниження ефективності фінансово-економічної діяльності підприємства.

Таким чином, проблеми ефективності зосереджені на двох моментах фінансово-економічної діяльності підприємства: достатності або недостатності чистого прибутку, раціональності або нераціональності використання його. Достатність або недостатність прибутку оцінюється абсолютною величиною, динамікою змін, рентабельністю продажу (товарообороту).

Систематизуючи і виокремлюючи окремі фактори, необхідно враховувати, що ефективність фінансово-економічної діяльності підприємства оптової торгівлі формується одночасно під впливом цілого комплексу економічних процесів і явищ. Фактори діють не ізольовано, а системно. При цьому в окремі часові проміжки сила впливу тих або інших факторів змінюється, дія одних факторів підсилює або знижує вплив інших, суттєво змінюється ступінь впливу різних факторів у залежності від стадії життєвого циклу підприємства.

Список використаних джерел:

1.     Формування асортиментної політики підприємства роздрібної торгівлі: монографія / Власова Н. О., Краснокутська Н. С., Круглова О. А., Смольнякова Н. М., Мазепа П. С. – Харків: ХДУХТ, 2009. – 189 с.

2.     Арбузов А. Б. Повышение эффективности деятельности оптово-посреднической организации / А. Б. Арбузов: Дис. канд. экон. наук: 08.00.05. – М.: РГБ, 2003. – 167 с.

3.     Смирнова П. В. Оценка ликвидности и платежеспособности предприятий розничной торговли: Дис. канд. экон. наук: 08.00.04 / Харковский государственный университет питания и торговли / Полина Васильевна Смирнова. - Харьков, 2008. – 185 с.