Савєльєва Є.В., Циплакова І.Г.

Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського

Антикризовий PR - одна з найважливіших складових ефективного управління ПрАТ «Юг-Торг»

 

В сучасних умовах особливо гостро постає питання про використання PR-заходів у тих ситуаціях, коли негативна інформація про підприємство виходить з-під контролю та становить справжню загрозу для бізнесу. У результаті будь-якої кризи страждає репутація підприємства, що, у свою чергу, відображається його на доходах і розвитку в цілому [1]. Тому виникає необхідність використання антикризового PR, тобто спеціальної технології комунікаційного менеджменту, спрямованої на збереження іміджу та капіталу підприємства, що може бути зруйноване через виникнення кризової ситуації [2].

Використання антикризового PR у ПрАТ «Юг-Торг» передбачає виконання наступних робіт:

-  аналіз поточної репутації підприємства, виявлення слабких місць;

-  розробка стратегій щодо виходу з кризи;

-  розробка та реалізація спеціальної комунікаційної програми, спрямованої на ліквідацію наслідків кризи [3].

Існують певні принципи PR, які необхідно використовувати для виведення підприємства ПрАТ «Юг-Торг» з кризової ситуації:

1) Швидкість та робота на випередження – перша доба кризи є вирішальною; задачею ПрАТ «Юг-Торг» у цей момент має бути недопущення виникнення інформаційного вакууму (поширення чуток, домислів, коментарів конкурентів).

2) Інформаційна відкритість – ПрАТ «Юг-Торг» необхідно не тільки надавати інформацію до ЗМІ, але й відповідати на питання будь-якої аудиторії у достатньому обсязі.

3) Чесність – слід пам’ятати, що правда завжди «випливе» назовні. Якщо у ПрАТ «Юг-Торг» виникає нещасний випадок, краще заявити про це відверто та визнати свої помилки, прокоментувати ситуації та оголосити план дій.

4) Ініціатива – підприємство має бути основним джерелом новин. Навіть, якщо необхідно буде оголосити негативну подію. Таким чином, ПрАТ «Юг-Торг» зможе одразу прокоментувати ситуацію, яка виникла.

5) Координація – будь-які непорозуміння усередині ПрАТ «Юг-Торг» будуть трактовані не на його користь. У кризових ситуаціях непорозуміння у колективі підриває довіру до підприємства.

6) Робота одночасно з деякими групами громадськості – ЗМІ (організація візитів до підприємства, прес-конференцій, підготовка інформаційних матеріалів), споживачами (випуск інформаційних роликів, організація гарячої лінії покупців), працівниками та партнерами (роз’яснення працівникам сутності подій, які виникають у ПрАТ «Юг-Торг»; відправлення партнерам матеріалів щодо роботи з питаннями та претензіями на місцях), урядовими організаціями (забезпечення повного доступу до інформації) [4].

Отже, для подолання кризи підприємству ПрАТ «Юг-Торг» слід дотримуватись наступних кроків:

1) Підприємство повинно займати чітку, неухильну позицію щодо кризової ситуації, яка виникає.

2) Всі дії ПрАТ «Юг-Торг» у кризовій ситуації повинні бути відкритими для громадськості. Аудиторія має бачити, що підприємство дійсно працює над подоланням кризи.

3) Ефективно залучати в антикризову кампанію авторитетну для громадськості особу, яка б здійснювала підтримку ПрАТ «Юг-Торг».

4) Налагодити надійні зв’язки зі ЗМІ, які будуть висвітлювати усі антикризові заходи підприємства.

5) Інформувати працівників про всі дії ПрАТ «Юг-Торг».

6) Постійно аналізувати кризу, передбачати результат усієї антикризової кампанії.

7) Для відновлення репутації ПрАТ «Юг-Торг» слід визнавати всі свої помилки, недоліки, якщо вони мали місце. А під час антикризової кампанії необхідно звернути увагу громадськості на позитивні дії підприємства.

8) Постійно регулювати зовнішні комунікаційні потоки, слід перевіряти чи отримує громадськість повідомлення, які передає підприємство [2].

В ідеалі антикризовий PR повинен працювати постійно. Оскільки, значна частина зусиль ПрАТ «Юг-Торг» спрямована на створення позитивного іміджу, підприємству слід завчасно готуватись до несподіваних несприятливих ситуацій, які можуть виникнути у майбутньому [3]. Отже, буде простіше локалізувати та усунути проблему.

Таким чином, антикризовий PR ПрАТ «Юг-Торг» повинен:

1) включати аналіз репутації підприємства, розробку та реалізацію комунікаційної стратегії й програми ПрАТ «Юг-Торг»;

2) базуватись на таких принципах, як інформаційна відкритість, чесність, координація, ініціатива, швидкість та робота на випередження, робота одночасно з багатьма групами громадськості;

3) проходити такі кроки, як визначення для ПрАТ «Юг-Торг» чіткої позиції щодо кризової ситуації, постійне регулювання комунікаційних потоків, визначення помилок, аналіз кризи, інформування працівників про всі дії підприємства, ефективне залучення авторитетних осіб для громадськості у антикризову кампанію ПрАТ «Юг-Торг».

 

Література:

1.     Ольшевский А.С. Антикризисный PR и консалтинг. – Издательский дом «Питер», 2003.

2.     http://pr.web-3.ru/direction/crisis/

3.     http://warto.com.ua/rus/prodykti/antikrizisniy_pr/

4.     http://blog.micromarketing.ru/pr/crisis-pr-principles/