Экономические науки/7. Учет и аудит

Юшковець Т.М., к.е.н., доцент Закалінська К.О.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського, Україна

Порівняльний аналіз понять «внутрішній аудит» та «внутрішньогосподарський  контроль»

 

Сучасні ринкові відносини досить чітко регламентують те, що підприємство, яке бажає бути конкурентоспроможним на ринку, має постійно удосконалювати та розширювати свою діяльність. Доказом цього є розширення діяльності підприємств шляхом створення філій, відділень, дочірніх підприємств. Проте, чим більше таких структурних підрозділів виникає у підприємства, тим важче здійснювати за ними контроль. Тому на таких підприємствах важливо здійснювати як внутрішньогосподарський контроль, так і внутрішній аудит.

Найбільшою проблемою є нерозуміння сутності внутрішнього аудиту та ототожнення його з внутрішньогосподарським контролем. Оскільки і той і інший структурний елемент системи внутрішнього контролю має місце на підприємстві, то важливим є визначення сутності та розмежування даних понять з метою ефективності здійснення контролю на підприємстві, що й обумовлює актуальність даної теми.

Проблематиці внутрішнього аудиту та внутрішньогосподарського контролю свої праці присвятили наступні вчені: М.Т. Білуха, А.М. Богомолов, М.В. Борисенко, Н.Г. Виговська [1], І.Н. Дмитренко, Н.І. Дорош [2],                    А.Г. Загородній, А.К. Солодов, Л.А. Сухарєва [3], О.В. Філозоп [4].

Метою даної роботи є обґрунтування сутності понять «внутрішній аудит» та «внутрішньогосподарський  контроль» з метою їх розмежування.

Дослідження проблемних питань внутрішнього аудиту і внутрішньогосподарського контролю потребує вивчення сутності цих понять. Це дасть змогу зрозуміти особливості організації та проведення внутрішнього аудиту і внутрішньогосподарського  контролю на підприємствах.

З метою аналізу наявних визначень внутрішнього аудиту та з’ясування його сутності, згрупуємо підходи вчених до визначення сутності поняття «внутрішній аудит» (табл. 1) [4].

Таблиця 1

Підходи до визначення сутності внутрішнього аудиту

в навчальній та науковій літературі

№ п/п

Підхід

Автори

Трактування внутрішнього аудиту

1

Підтвердження

Дорош Н.І. [2]

Внутрішній аудитце незалежне обєктивне підтвердження та консультування, розроблені для підвищення ефективності та покращення діяльності підприємства.

2

Діяльність

Сухарєва Л.О.,
Дмитренко І.Н.,
Борисенко М.В. [3]

Внутрішній аудит – реалізується спеціалістами служби внутрішнього аудиту (c.85)

3

Міжнародні стандарти
аудиту

Внутрішній аудит – діяльність з оцінювання, яка організована в межах суб’єкта господарювання і яку
виконує окремий відділ. Функції внутрішнього аудиту охоплюють, зокрема, перевірку, оцінювання та
моніторинг адекватності й ефективності функціонування систем бухгалтерського обліку і
внутрішнього контролю

4

Функція

Майданевич П.Н.,
Волошина Є.І.

Внутрішній аудит – це функція, яка надає незалежні, об’єктивні гарантії та консультації, спрямовані
на удосконалення господарської діяльності

5

Елемент системи внутрішнього контролю

Бичкова С.М.

Елемент системи внутрішнього контролю, організований керівництвом підприємства в цілях аналізу облікових та інших контрольних даних (цитується по С.В. Гушко)

6

Складова загального аудиту

Богомолов О.М.,
Голощапов М.О.

Складова частина загального аудиту, організованого на економічному суб’єкті на користь його
власників і регламентованого його внутрішніми документами щодо дотримання встановленого
порядку ведення бухгалтерського обліку, охорони власності і надійності функціонування системи
внутрішнього контролю (цитується по С.В. Гушко)

7

Система контролю

Бутинець Ф.Ф.

Організована на підприємстві, діюча в інтересах його керівництва та (або) власників і
регламентована внутрішніми нормативними актами система контролю за дотриманням
встановленого порядку ведення бухгалтерського обліку, складання та подання звітності,
внутрішнього її аналізу, та надійністю функціонування всієї системи внутрішнього контролю

8

Форма внутрішнього контролю

Мочерний С.В.,
Ларіна Я.С.,
Устинко О.А.,
Юрій С.І.

Внутрішній аудит – форма внутрішнього контролю за фінансово-господарською діяльністю
підприємства, яку проводять штатні працівники, щоб допомогти керівникам ефективно виконувати
свої функції

9

Перевірка

Пономаренко П.Г.

Внутрішній аудит – це перевірка дотримання встановленого порядку ведення бухгалтерського
обліку і надійності функціонування внутрішнього контролю

10

Незалежна оцінка

Робертсон Дж.

Внутрішній аудит – незалежна оцінка всередині організації для перевірки та визначення
ефективності її діяльності

 

Здійснивши аналіз праць вітчизняних та зарубіжних вчених щодо визначення сутності внутрішнього аудиту, можна зробити висновок, що трактування внутрішнього аудиту  має декілька недоліків, а саме ототожнення внутрішнього аудиту та внутрішнього контролю, неоднозначність визначення понять та неповнота визначення понять.

Деякі визначення внутрішнього аудиту перетинаються між собою в частині можливості використання і для внутрішньогосподарського контролю. Деякі вчені визначають внутрішній аудит як діяльність із перевірки всередині підприємства, проте такий підхід властивий і при визначенні внутрішньогосподарського контролю, оскільки при внутрішньогосподарському контролі також здійснюються перевірки. Тому треба підкрипити даний підхід визначенням суб’єкта і об’єкта внутрішнього аудиту. Деякі автори зазначають, що внутрішній аудит полягає в оцінці фінансово-господарської та управлінської діяльності, проте не говорять про те, на основі чого повинна здійснюватись така оцінка.

З наданих визначень найбільш точними є визначення Богомолова О.М. та Голощапова М.О., Бутинця Ф.Ф, Міжнародних стандартів аудиту, Дорош Н.І. [2]. Проте жодне з даних визначень не може існувати окремо одне від одного по відношенню до трактування сутності внутрішнього аудиту. Тому визначення внутрішнього аудиту повинно містити всі названі вище категорії в логічному поєднанні.

З метою розмежування понять внутрішнього аудиту та внутрішньогосподарського контролю, згрупуємо підходи вчених до визначення сутності поняття «внутрішньогосподарський контроль» (табл. 2) [1].

Таблиця 2

Підходи до визначення сутності внутрішньогосподарського контролю

в обліково-економічній літературі

№ п/п

Підхід

Автори

Трактування внутрішнього аудиту

1

Система

Андрєєв В.Д.

Внутрішній контроль – система контрольних процедур, план організації і методи управління об’єктом з метою ефективного проведення бізнесу, захисту активів, запобігання помилок,
акуратності облікових перевірок і своєчасного представлення фінансової інформації

2

Функція

Білуха Н.Т.

Внутрішньогосподарський економічний контроль включає контрольні функції, які здійснюються власниками підприємств, комбінатів, організацій і підприємств, концернів, асоціацій у відповідності до чинного законодавства

3

Діяльність

Бурцев В.В.

Внутрішній контроль організації – це здійснення суб’єктами організації, наділеними відповідними повноваженнями (суб’єкти внутрішнього контролю), або в автоматичному режимі, заданому зазначеними суб’єктами і під їхнім керуванням, наступних дій: а) визначення фактичного стану чи дії керованої ланки системи керування організацією (об’єкта контролю); б) порівняння фактичних даних з необхідними, тобто з базою порівняння, прийнятою в організації, заданою ззовні, або заснованою на раціональності; в) оцінка відхилень, що перевищують гранично припустимий рівень, і ступеня їхнього впливу на аспекти функціонування організацій; г) виявлення причин даних відхилень

4

Процес

Загородній А.Г.,
Вознюк Г.Л.,       Партин Г.О.

Внутрішній контроль – здійснюваний підприємством процес перевірки виконання всіх управлінських рішень у сфері фінансової діяльності з метою реалізації фінансової стратегії та запобігання кризовим ситуаціям, які можуть призвести до банкрутства цього підприємства. Його здійснюють підрозділи внутрішнього контролю та фінансової служби підприємства 

5

Спостереження

Калюга Є.

Внутрішньогосподарський контроль – це систематичне спостереження за ефективністю використання активів і зобов’язань підприємства, законністю та доцільністю  господарських операцій і процесів, збереженням грошових коштів і матеріальних цінностей            

6

Форма зв'язку

Мельник В.М.,
Пантелєєв А.С.,
Звєздін А.Л.

Внутрішній контроль – форма зворотного зв’язку, за допомогою якого орган управління організації отримує необхідну інформацію про дійсний стан керованого об’єкту та реалізовує управлінські рішення  

7

Вид контролю

Солодов А.К.

Внутрішній контроль – вид контролю, який здійснюється службами, які створюються всередині окремих організаційних структур

8

Контроль діяльності управлінського персоналу

Сухарева Л.О.,
Дмитренко І.Н.,
Борисенко М.В. [3]

Внутрішньогосподарський контроль – контроль в діяльності управлінського персоналу, особливо бухгалтерського, структура якого складається з трьох елементів: умова (середовище) контролю, система бухгалтерського обліку, процедури контролю (с.85)

 

Виходячи з проаналізованих визначень внутрішньогосподарського контролю, можно зробити висновок, що у вчених немає єдиної точки зору щодо трактування даного поняття. Зазначені автори під метою  внутрішньогосподарського контролю розуміють контроль ефективності здійснення господарської діяльності, збереженості активів тощо, проте вони не зовсім коректно визначають засоби, шляхом здійснення яких можна досягти ефективності такого контролю.

Для визначення понять «внутрішній аудит» і «внутрішньогосподарський контроль» визначимо їхні межі в контрольній діяльності підприємства (табл. 3).

Таблиця 3

Відмінності між внутрішнім аудитом і внутрішнім контролем

       Ознака

Внутрішній аудит

Внутрішньогосподарський контроль

Завдання

Перевірка достовірності фінансової звітності

Контроль за здійсненням господарської діяльності підприємства з точки зору законності, доцільності, достовірності

Функції

Контроль, аналіз фінансової звітності

Контроль, аналіз господарської діяльності підприємства

Об'єкт

Фінансова звітність дочірнього підприємства

Господарська діяльність підприємства

Суб'єкт

Служба внутрішнього аудиту

Керівники структурних підрозділів

Орієнтація

Інтереси власника

На потреби керівника для прийняття управлінських рішень

Залежність

Незалежний від керівника підприємства

Залежить від завдань керівника підприємства

Характер здійснення

Наступний контроль діяльності підприємства

Поточний контроль господарської діяльності підприємства

Регламентація

Регламентований внутрішніми документами

Не регламентований ніякими внутрішніми
документами

Наявність ризику

Аудиторський ризик

Немає

Звітування

Звітування перед власниками підприємства

Звітування перед функціональним керівником

 

Як бачимо з табл. 3, між внутрішнім аудитом та внутрішньогосподарським контролем є принципова різниця, що, перш за все, зумовлено специфікою їх об’єктів та характером здійснення.

Разом з тим слід зазначити, що внутрішній аудит та внутрішньогосподарський контроль є пов’язаними між собою, оскільки від ефективності провадження внутрішньогосподарського контролю на підприємстві залежить рівень показників, які надасть служба внутрішнього аудиту: якщо на підприємстві внутрішньогосподарський контроль поставлений на високому рівні, то при здійснення перевірок службою внутрішнього аудиту буде знайдено менше помилок та недоліків у діяльності підприємства, що прямо пропорційно впливає на подальше  функціонування підприємства.

Висновки. В результаті даної роботи визначено, що вітчизняні вчені ототожнюють два структурних елемента системи внутрішнього контролю підприємства (внутрішній аудит та внутрішньогосподарський контроль), що є абсолютно невірним, оскільки у них різна сфера діяльності, а у працівників, зайнятих у внутрішньому аудиту і внутрішньогосподарському контролі – різні повноваження та компетенція. Отже, враховуючи сутність та розмежування цих понять в контрольній діяльності підприємства, можно дати наступні трактування поняттям «внутрішній аудит» та «внутрішньогосподарський контроль»:

1.     Внутрішній аудит – це  система здійснення перевірок незалежним органом (службою внутрішнього аудиту), організована на підприємстві з метою забезпечення його ефективного функціонування шляхом оцінки, аналізу та контролю діяльності підприємства та управлінського персоналу зокрема і дотримання встановленого режиму або політики ведення бухгалтерського обліку в результаті перевірки достовірності складеної фінансової звітності.

2.     Внутрішньогосподарський контроль – це система діяльності окремих працівників підприємства, спрямована на забезпечення збереженості його активів та майна.

Література

1.     Виговська Н.Г. Внутрішньогосподарський контроль та внутрішній аудит: порівняльний аспект / Н.Г. Виговська // Вісник Житомирського державного технологічного університету. – 2005. – № 1(31). – С. 45-54.

2.     Дорош Н.І. Сутність та призначення внутрішнього аудиту / Н.І. Дорош // Вісник ЖДТУ. – 2006. – № 1(35). – С. 41-46.

3.     Сухарева Л. Внутренний финансовый контроль: история исследования,  состояние и перспективы / Л. Сухарева, И.Н. Дмитренко, М.В. Борисенко // Вісник Львівської комерційної академії. Львів: Львівська комерційна академія, 2004. – № 16. – С.84-91.

4.     Філозоп О.В. Внутрішній аудит та внутрішній контроль: розмежування понять / О.В. Філозоп // Вісник Житомирського державного технологічного університету, 2009. - №4. – С. 177-182.