Стецька А. А., Юрченко К. А.

Дніпропетровський національний університет ім. О.Гончара, Україна

Місце і роль харчової промисловості в господарському комплексі України

Однією з глобальних проблем суспільного розвитку є забезпечення потреб населення в продуктах харчування, задоволення яких підтримує відтворення його життєдіяльності, активну участь в економічному і соціальному розвитку суспільства. Особливу роль у вирішенні продовольчої проблеми відіграє харчова промисловість, яка є завершальною ланкою виробництва кінцевих продовольчих товарів та організатором й інтегратором ефективного функціонування продовольчого комплексу кожної країни.

Основним завданням харчової промисловості є забезпечення населення продуктами в обсягах і асортименті для достатнього за збалансованістю раціону харчування відповідно до національних традицій, уподобань і звичок.

Харчова промисловість є однією з провідних галузей промисловості України. Має складну структуру, об’єднуючи понад 20 галузей. Харчова промисловість надзвичайно тісно пов’язана з сільським господарством, яке є головним постачальником сировини. Просторова організація промисловості визначається особливостями спеціалізації сільського господарства.

Харчова промисловість за надходженнями до державного бюджету входить у першу п’ятірку промислових галузей, посідає друге місце за обсягами випуску продукції у структурі промислового виробництва України і спроможна забезпечити внутрішні потреби в продовольчих товарах.

Галузь має значний експортний потенціал (третина експорту продукції АПК і 4,3% загального експорту країни у 2011 році склали саме готові харчові продукти) і позитивне сальдо зовнішньої торгівлі.

Протягом 2001-2011 рр. харчова промисловість демонструє одні з найвищих темпів зростання обсягів виробництва продукції серед інших галузей економіки, незмінно входячи до трійки лідерів.

 

 

Місце галузі в структурі промислового комплексу країни характеризують дані таблиці, які свідчать про те, що харчова промисловість України, виконуючи свою головну функцію, створює велику кількість робочих місць, вносить суттєвий вклад у виробництво валового внутрішнього продукту й залучає в країну іноземні капітали.

Таблиця

Харчова промисловість у структурі промислового комплексу України, 2010 рік

Показники

Промисло-вість

Харчова промисловість

Питома вага харчової промисловості,%

Кількість підприємств, одиниць

125303

9573

7,6

Обсяг реалізованої продукції, млн. грн.

1065108

192154

18,0

Вартість основних засобів за первісною вартістю на кінець року, млн. грн.

1065270

81778

7,7

Інвестиції в основний капітал, млн. грн.

58558

8297

14,2

Прямі іноземні інвестиції, млн. грн. США

13276,4

1828,4

13,8

Середньорічна чисельність найманих працівників, тис. осіб.

2842

387

13,6

 

У період 2000-2011 рр. максимальний річний приріст обсягів виробництва у 23% було досягнуто у 2000 р. З того часу почалось уповільнення темпів зростання. Однією з основних причин гальмування темпів розвитку галузі й недостатності передумов для її сталого розвитку в майбутньому є те, що у структурі основних засобів галузі існує значна питома вага неавтоматизованої і немеханізованої праці, а дороге високотехнологічне обладнання займає в ній лише незначну частку.

Досягнення високої конкурентоспроможності та економічної ефективності харчової промисловості потребує постійного оновлення основних засобів, що націлює підприємства галузі на активний пошук джерел фінансування, а державу – на створення умов для інвестування. На рис. 1 представлені стан і динаміка інвестиційних процесів, які відбулися в харчовій промисловості.

З наведених даних видно, що протягом періоду 2001-2010 рр., обсяг інвестицій в основний капітал галузі складав близько п’ятої частки всіх інвестицій у промисловість. Темпи збільшення інвестицій загалом відповідали середньопромисловим показникам.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Рис. 1. Динаміка інвестицій в основний капітал харчової промисловості за 2001-2010 рр., млн. грн.

Для економічного зростання галузі важливим фактором є її кадровий потенціал. В харчовій промисловості України зайнято понад півмільйона працівників.

Продуктивність праці в галузі має стійку тенденцію до зростання. У структурі операційних витрат харчової промисловості чітко простежується тенденція збільшення частки витрат на оплату праці і соціальні заходи (рис. 2).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Рис. 2. Середньомісячна номінальна заробітна плата одного найманого працівника в харчовій промисловості за 2001-2011 рр., грн

Забезпечення сталого, ефективного, збалансованого і пропорційного розвитку харчової промисловості є одним з головних завдань державної економічної політики, реалізація якого виступає основною умовою не тільки задоволення потреб внутрішнього ринку в продовольчих товарах, але й за наявності відповідних можливостей – формування експортного потенціалу.

Література:

1.     Глібов, Р.В. Чинники формування та функціонування ринку продовольчої прдукції/ Р.В. Глібов //Економіка АПК. - 2009. - №12. - 
c. 92-95.

2.     Магомедов, М.Д. Экономика и организация производства. Пищевая промышленность: учебное пособие/ М.Д. Магомедов, Е.Ю. Куломзина, И.И. Чайкина. - СПб.: РАПП, 2008. - 311 с.: табл. - Библиогр.: с. 309-311.

3.     Промисловість України у 2007-2010 роках. Статистичний збірник. За редакцією Л.М. Овденко / Державна служба статистики України: Київ – 2011.

4.     Харчова промисловість України. Ю. П. Кіщак [Електронний ресурс]. ¾ Режим доступу: http://who-is-who.com.ua/bookmaket/indagrim2007/13/250.html