Бабкіна О.М.

Костянтинівський міжшкільний навчально-виробничий комбінат,

Донецька область, Україна

 

Сутнісний зміст соціально-економічного аспекту

професійної орієнтації молоді

 

 

Професійна орієнтація –

це комплексна науково-практична

система надання допомоги особистості

у вільному, активному й свідомому виборі професії.

 

Основне завдання, яке стоїть перед навчальним закладом, - виховати людину, конкурентноспроможну на світовому ринку, яка зможе самостійно приймати рішення й матиме широко розвинене почуття відповідальності перед суспільством. Важливе місце в цій діяльності має займати науково обґрунтована орієнтація учнів на певні види професій з урахуванням їхніх особистих інтересів та психо-фізичних  можливостей.

Соціально-економічні завдання професійної орієнтації полягають у здійсненні підготовки школярів до вибору професії на основі таких проявів економічних законів, як: поділ праці, структурні зміни в економіці, що ведуть до скорочення потреб у трудових ресурсах, перевищення пропозиції робочої сили над попитом в умовах ринкової економіки, що ведуть до безробіття.

Як соціально-економічна проблема професійна орієнтація повинна забезпечити безперервний процес відновлення робочої сили, тобто забезпечити економіку кадрами необхідних професій у достатній кількості й певного рівня кваліфікації з розрахунку на сучасний стан і на перспективу.

Працюючи з учнями старшої школи по професійному орієнтуванню, мною було виділено ряд характерних ознак, які істотно впливають на особливості професійного самовизначення сучасної молоді, а саме: динамічність ринкового середовища; домінуюча активність особистості і свобода вибору напряму професійного зростання та, водночас, повна відповідальність за власний вибір; розуміння особистістю соціальної справедливості не як рівності прибутків, а як рівності шансів на суворе дотримання правових та моральних правил ділової активності; повага до добробуту людини, підґрунтям якого є особистий талант, напружена праця та творча професійна самодіяльність; економічний зиск вчинків особистості у різних сферах життєдіяльності; індивідуалізм, самостійність, готовність до ризику, певна жорстокість при захисті та реалізації власних інтересів.

      В даний час життя диктує необхідність введення в систему освіти новітніх методів і форм профорієнтаційної роботи. В умовах жорсткої конкуренції вони допоможуть кожній молодій людині реалізувати наявний у нього професійний потенціал.
         Не можна не сказати про те, що великий попит на висококваліфікованих фахівців, високий рівень безробіття в державі породжує на ринку праці об'єктивні протиріччя між бажанням людини отримати хорошу професію і високими професійними вимогами. Дане протиріччя має формувати у молоді прагнення до самовдосконалення.    

         Серед учнів, які навчаються в міжшкільному навчально-виробничому комбінаті та отримують первинну професійну підготовку провели опитування щодо розуміння необхідності їх власної активності у вирішенні питань професійного самовизначення.

Моніторинг цінностних пріоритетів при виборі майбутньої професії

Групи старше-класників

Опита-но учнів

цінностних пріоритетів при виборі майбутньої професії

матеріальна вигода

соціальний статус

можливість самореа-лізації

можливість спілкування

інщі

 

Кіль-кість, учнів

%

Кіль-кість, учнів

%

Кіль-кість, учнів

%

Кіль-кість, учнів

%

Кіль-кість, учнів

%

Учні 10 класів

162

102

62,9

27

16,6

4

2,5

5

3,1

24

14,9

Учні  11 класів

152

79

51,9

21

13,8

21

13,8

18

11,8

13

8,6

Ні для кого не секрет, що для сучасної молодої людини на перше місце поставлені матеріальні цінності, соціальний статус, власне «Я». Враховуючи ці фактори було проведено моніторинг ціннісних пріоритетів вибору учнями майбутньої професії; виявлено чинники, від яких, на думку учнів, залежить розмір грошової винагороди спеціаліста; визначені рангові місця-показники стабільності на ринку праці. Результати проведеного моніторингу були узагальнені.

З таблиці видно, що в якості основного показника домінують матеріальні цінності, що підтверджує гостру необхідність задоволення потреб фізичного існування людини. Таким чином, учні школи розглядають цінність праці як джерело отримання коштів для існування.

Другим етапом стало виявлення розуміння учнями факторів, від яких може залежати розмір їх майбутньої заробітної платні.

Фактори, що впливають на розмір грошової винагороди фахівців

Показники рівня грошової винагороди фахівця

Рангові місця

10 клас

11 клас

Професійний досвід

7

3

Кваліфікація

8

4

Тривалість робочого дня

12

12

Посада

1

2

Продуктивність труда

6

6

Професійні знання и вміння

2

1

Якість труда

3

5

Можливості сім’ї

9

13

Відповідальність

4

8

Активність

10

7

Самостійність

5

9

Чесність

13

10

Здатність до риску

11

11

 

Отримані дані чітко регламентують рангові місця, визначені в учнями як основні при оплаті своєї праці. Причому, з віком ці поняття в учнів істотно змінюються. Це говорить про рівень дорослішання учнів, розуміння життєвих цінностей і пріоритетів. Однак, учні не до кінця розуміють, що їх власні можливості повинні збігатися з конкретними вимогами до професій на ринку праці.

Нині в умовах трансформації соціальних відносин, яка супроводжується системною соціальною кризою, професійна орієнтація повинна сприяти формуванню адаптаційних можливостей учнів у широкому соціальному контексті її буття.

         Одним з головних напрямків сучасної профорієнтації стала тісна співпраця з міським центром зайнятості. А саме: вивчення ринку праці регіону, кадрові потреби та перспективи, ознайомлення з характеристикою підприємств усіх форм власності; організація екскурсій на підприємства для більш детального ознайомлення з формами та умовами праці. 

Розвиток підприємницької діяльності у державі спрямував нас до спілкування з питань професійної орієнтації школярів з міською податковою адміністрацією. Податківці розкривають для учнів сторінки бізнесу, перспективи та умови організації власної підприємницької діяльності, навчають та відпрацьовують складання та захист розроблених учнями бізнес-планів в будь-якій сфері діяльності.

         Закріплюючи усі вагомі для сучасного випускника знання була виявлена необхідність юридичних всеобучів. Працівники управління юстиції проводять уроки правових знань, а саме: вивчають Закон про працю молоді, права молодих спеціалістів, юридичні особливості прийому на роботу та укладання трудових договорів, тощо.

         Професійна орієнтація у сучасному суспільстві повинна задовольняти як працівників, так і роботодавців, а також державу в цілому.

         Саме тому профорієнтаційна робота з учнями середньої та старшої ланки школи має бути приоритетним напрямком у підготовці до самостійного вибору професії, а отже, і першим кроком до самостійного життя в гармонії із навколишнім світом.