“Педагогические  науки” / 2.Проблемы подготовки специалистов.

к.е.н., доцент Мороз С.І.

Дніпропетровський державний аграрний університет, Україна

Автоматизоване робоче місце студента

в системі інноваційної освіти

Науково-технічний прогрес в останні роки призвів до розширення сфер застосування персональних комп’ютерів, розвитку мережних технологій та побудові всесвітнього комунікаційного простору. Поширення  інформаційних технологій внесло організаційні зміни до всіх галузей народного господарства й знайшло відображення у соціальному житті населення України.

Національною доктриною розвитку освіти підкреслюється пріоритетність впровадження інформаційно-комунікаційних технологій для вдоскнолення навчально-виховного процесу з метою підготовки молодих людей до життя в інформаційному суспільстві [2].

Аналізуючи місце інформаційних технологій і викладача в інформаційному суспільстві, В. Андрущенко та А. Олійник вказували на зміни парадигми викладання в системі сучасної інноваційної освіти: «... викладач був головним джерелом професійної інформації, що зумовлювало репродуктивну методику як провідну, то тепер студент зустрічається з безліччю цілком доступних джерел» й нинішня мета викладача «навчити студента  орієнтуватися в цьому інформаційному середовищі, … розвинути його творчі й інтелектуальні здібності, у тому числі здібність до самоосвіти» [1, с. 6].

Автоматизоване робоче місце (АРМ) − програмно-технічний комплекс, призначений для автоматизації певного виду діяльності, в тому числі і навчальної (рис. 1). За проведеним дослідженням серед студентів ДДАУ, близько 70% студентів мають власні персональні комп’ютери з доступом до Інтернет та всі мають можливість періодично їх використовувати.

Технічне забезпечення АРМ студента є стандартним, але з обов’язковим Інтернет доступом. Програмне − має підбиратися з урахуванням професійної спрямованості навчання. Очевидно, що для студентів технічних, гуманітарних та економічних напрямів підбір спеціалізованого програмного забезпечення має відрізнятися. В умовах боротьби з не ліцензованим програмним забезпеченням набувають поширення хмарні обчислення, тобто Інтернет-сервіс з надання користувачеві доступу до даних й програмного забезпечення.

Організаційний супровід навчального процесу має здійснювати сайт навчального закладу. Доречним є розміщення інформації про суспільне життя, новини, розклади занять та графіки навчального процесу. Враховуючи поширення використання мобільного Інтернету, для розкладу занять доречно забезпечити WAP-доступ. Деякі навчальні заклади розділяють сайти-візитки й інформаційні web-портали. Перші містять загальну інформацію, є відкритими й націлені на залучення абітурієнтів. Авторизований доступ до web-порталів забезпечує цільове надання інформації саме студентам конкретного ВНЗ. Навчально-методичний пакет дисциплін (робоча програма, електронні посібники, електронні лекції, завдання до лабораторних робіт, ролики лабораторних експериментів тощо, тести, завдання для модульного контролю знань тощо) формується викладачем в інтерактивному режимі. Додатковою перевагою є можливість своєчасного оновлення матеріалів й економія на їх роздрукуванні. Перевірка освоєння навчального матеріалу й консультації можуть здійснюватись за графіком через систему відео конференцій та електронну пошту, що особливо актуально для студентів заочного відділення.

Підвищити професійний рівень студенти можуть спілкуючись на професійних форумах та в групах по інтересам в соціальних мережах. Зараз у світі видається велика кількість спеціалізованої літератури, яку можна знайти в мережі в вільному чи платному доступі. Альтернативними учбовим є матеріали новітніх наукових досліджень, маркетингових агенцій, технічні новинки тощо.

Підсумовуючи слід відзначити, що закінчення ВНЗ не означає закінчення навчання й використання ресурсів й сервісів глобальних мереж вже фахівцями дозволяє їм постійно підвищувати власний професійний рівень.

Література:

1.     Андрущенко В. Інформаційні технології в системі інноваційної освіти /  В. Андрущенко, А. Олійник // Вища освіта України. − 2008. − № 3 . − С. 5−15.

2.     Указ Президента України «Про Національну доктрину розвитку освіти» від 17 квітня 2002 року N 347/2002 [Електронний ресурс] // Сайт Верховної Ради України − Режим доступу: http://zakon1.rada.gov.ua/laws/show/347/2002.