Методологічні особливості  викладання

«Основ здоров’я» учнів початкової школи

Удовенко М.А.

Модернізація сучасної освіти в Україні визначила необхідність збільшення інтелектуального потенціалу підростаючого покоління. Але, нажаль, ми маємо низьку факторів ризику, які є перепонами на шляху формування здорової та інтелектуально розвиненої особистості, а саме зниження фізичних показників здоров’я дітей, що підтверджується статистичними даними, це більш часті прояви синдрому дефіциту уваги та гіперактивності, відсутність культу знань та ідеалів в навчанні.

Як відомо, увага буває мимовільною (ненавмисною), довільною (навмисною). В навчальній діяльності частіше за все педагоги працюють з мимовільною увагою учня при поясненні нового матеріалу. Однак, вони зустрічаються з труднощами короткої тривалості процесу довільної уваги в початковій школі, коли учень віком від 6 до 10 років може читати підручник від 5 до 20 хвилин, а писати в зошиті від 5 до 10 хвилин [4].

         Успішне навчання тягне за собою необхідність зміни занять та прикладання вольових зусиль з боку учнів. Таким чином, створюється протиріччя між вимогами з навчальних предметів та несформованістю навчальної діятельності, необхідності додавання вольових зусиль.

         Оскільки перевага довільної уваги на уроках «Основ здоров’я» може призвести до збільшення психічної напруги, а потім втрати інтересу та почуття задоволення від занять[ 3 ], вчитель має активувати мимовільну увагу учнів, засновану на впливі на всі органи почуття учнів, ініціюя орієнтувальну реакцію (за І.Павловим рефлекс за типом «Що таке?»).

В молодшому шкільному віці мивовільна увага виникає легко, проте низька стійкість довільної уваги. Використання біоадекватної технології проведення уроків мало позитивний результат.

Створення «образону» [ 2 ] на початку уроку при викладанні нового матеріалу призводить до створення домінантного очагу збуждення [ 3 ], що дозволяє учню зосередитись на предметі пояснення чи явищі природи, процесі в суспільстві, надзвичайній ситуації та інш. Таким чином, триває активизація уваги на явищі.

Дана методика дозволила задіяти також мимовільну увагу учнів, коли за релаксаційним компонентом уроку (робота всього класу з «образонами»), учні продовжили вивчення матеріалу читанням розповідей в підручнику.

Вчитель знову звертається к мимовільної уваги учнів після 25 хвилин уроку, коли проводить пальчікову гімнастику або вправу «обведи вісімку», яка складається з повторення за вчителем рухів правою, потем лівою рукою вісімки, що знаходиться в горизонтальному положенні. Виконуючи такі рухи, що супроводжуються коротикими віршами з тематики уроку, учень вмикає механізм довготривалої пам’яті, заснованої на перцептивній, розумовій та руховій діяльності.

Комбінування традиційних методів викладання матеріалу з технологіями цілісного мислення дозволило збільшити швидкість  сприйняття інформації учнями, поліпшуючи їх психоемоційний стан, підвищуючи загальну навчальну успішність, збережуючи потенціал фізичного здоров’я населення України.

Література

1.Гогунов Е.Н., Мартьянов Б.И. Психология физического воспитания и спорта: Учеб. пособие для студ. высш. пед. учеб, заведений. - М.: Издательский центр «Академия», 2000. -288с.

2.Ноосферное образование – стратегия здоровья // Сборник материалов XXVIII Межд. науч.-практ. конф. / Под ред. Н. В. Масловой. – Севастополь: Изд. Кручинин Л.Ю., 2010. – 520 с.

3. Ухтомский А.А. Избранные труды. М.: Наука, 1978. – 360 с.

4.Хрипкова А.Г., Колесов Д.В. Гигиена и здоровье школьника. – М.: Просвещение, 1988.- 191 с.


 

Анкета