Філологічні науки/1.Методика викладання мови та літератури

Асистент Петрунчак О.В.

Київський національний торговельно-економічний університет

Вінницький торговельно-економічний інститут

 

МЕТОД ПРОЕКТУ – ІННОВАЦІЙНИЙ НАПРЯМ У  ВИКЛАДАННІ ІНОЗЕМНИХ МОВ У ВНЗ

 

На сучасному етапі розвитку освітніх технологій особливо актуальним стає створення системи освіти, яка відповідає вимогам сучасного суспільства і дає можливість майбутнім фахівцям одержати грунтовні знання іноземної мови, оволодіти практичними уміннями та навичками іншомовного спілкування. Провідне значення у цьому процесі має проектна форма навчання. Як свідчать дослідження та практика, у вищих закладах освіти приділяється недостатньо уваги використанню проектної технології як ефективного методу навчання іноземним мовам. Саме це й зумовлює неабияку актуальність підвищення рівня знань майбутніх фахівців засобами проектної форми навчання.

Метод проектів завжди потребує розв’язання проблеми. Результати проектів повинні бути відчутними: якщо це теоретична проблема, – то конкретне її розв’язання, якщо практична, – конкретний результат, готовий до впровадження в життя. Проектний метод навчання як педагогічна технологія включає в себе сукупність дослідницьких, проблемних, пошукових методів, креативних за своєю сутністю.

У ході виконання проектної роботи студенти навчаються самостійно думати, знаходити та вирішувати проблеми, використовуючи знання із різних предметних областей, висувати гіпотези, формулювати висновки.    

Проектна робота дозволяє виключити формальний характер вивчення мови й активізує взаємодію студентів для досягнення практичного результату навчання мові. Викладачеві в проекті приділяється роль координатора, експерта, додаткового джерела інформації.

Метод проектів потрібно використовувати після вивчення теми. Працюючи над проектом, орієнтованим на самостійну діяльність студентів – індивідуальну, парну, групову, яку вони виконують протягом певного відрізку часу, майбутні фахівці здійснюють дослідницьку й творчу діяльність.

Таким чином, використання методу проектів під час вивчення іноземних мов надає можливість викладачеві створювати комунікативні ситуації, наближені до реальних умов спілкування, спонукати студентів до самостійної роботи (індивідуальної, парної, групової), підбирати теми проектів, які максимально цікавлять студентів тощо.

Отже, використання методу проектів у професійній підготовці майбутнього вчителя іноземних мов у вищому навчальному закладі:

-         сприяє вдосконаленню навчального процесу;

-         розширює мотивацію студентів до вивчення іноземних мов;

-         розширює й урізноманітнює програму вивчення іноземних мов у вузі;

-         сприяє значно швидшому формуванню розвитку комунікативних вмінь і навичок;

-         спонукає до більш раціонального використання часу в процесі вивчення іноземних мов;

-         сприяє індивідуалізації навчання;

-         стимулює самостійну діяльність студента (індивідуальну, парну, групову);

-         виховує закономірності до самореалізації й самоуправління в студентських групах, уміння поєднувати колективну та індивідуальну форму роботи;

-         активізує дослідницьку та творчу діяльність студентів на всіх етапах навчання;

-         формує вміння орієнтуватися в світовому інформаційному просторі;

-         формує вміння вибирати необхідну інформацію;

-         розширює кругозір студента й викладача;

-         дозволяє брати участь в електронних творчих проектах у різних країнах світу;

-         дозволяє поділитися досвідом;

-         формує вміння конструювати свої знання;

-         розвиває критичне мислення та вміння робити висновки;

-   формує професійні педагогічні вміння та навички;

    -   полегшує працю викладача, коли мова йде про групу, в якій навчаються майбутні фахівці іноземних мов з різних рівнем знань: спеціалісти, які володіють мовою краще, можуть виконувати складні проекти, в той час як слабші можуть виконувати проекти нижчого рівня складності тощо.

Підсумовуючи вищезазначене слід відмітити, що використання методу проектів у вивченні іноземних мов не є вичерпаним, але впровадження методу проектів як інноваційного методу навчання забезпечує підвищення якості викладання та вивчення іноземних мов. Перспективи дослідження зазначеної в статті проблеми полягають у розробці системи методів, прийомів і засобів навчання, які сприятимуть підвищенню пізнавального інтересу майбутніх фахівців до вивчення іноземних мов, їх активності, творчої самостійності у засвоєнні знань.