Гроза М.Е., Камінська М.О.

Херсонський державний аграрний університет, Україна

Використання інтерактивних технологій у навчанні іноземної мови студентів ВНЗ

 

В кінці минулого століття людство вступило в стадію інформаційного розвитку. Величезна увага приділяється свідомості, духовності, культурі, моральності людини, а також високорозвиненому інтелекту і інтелектуальному потенціалу. А прискорюваний з кожним роком темп розвитку нових інформаційних технологій є відмінною рисою сучасності.

Впровадження інформаційних технологій в освіту значно урізноманітнило процес сприйняття та відпрацювання інформації. Завдяки комп'ютеру, Інтернету і мультимедійним засобам студентам надається унікальна можливість оволодіння великим обсягом інформації з її подальшим аналізом і сортуванням. Значно розширюється і мотиваційна основа навчальної діяльності. Використовування Інтернету для навчання іноземним мовам дуже зручно і перспективно. Процес навчання стає більш цікавим для учнів, так як вони можуть отримувати необмежений доступ до потрібної інформації, яка значно відрізняється від текстів в підручниках.

Використання мультимедійних програм не виключає традиційні методи навчання, а гармонійно поєднується з ними на всіх етапах навчання: ознайомлення, тренування, застосування, контроль. Використання комп'ютера не тільки значно підвищує ефективність навчання, але і служить стимулом у студентів до подальшого самостійного вивчення англійської мови.

Інтерактивні технології допомагають вирішити одну з основних проблем навчання - формування професійно важливих якостей шляхом об'єднання навчальної, наукової та професійно-практичної діяльності майбутніх фахівців.

Такий спосіб організації навчальної діяльності дозволяє якісно здійснювати навчальну комунікативну пізнавальну діяльність, а також в захоплюючій творчій формі продуктивно вирішувати всі завдання уроку.

Застосування інформаційних технологій в навчанні іноземної мови студентів немовних вузів стало не тільки необхідним, але й цілком можливим. Використання комп'ютера значно полегшує процес вивчення мови через реалізацію принципу наочності. Важливим моментом використання інтерактивних технологій на заняттях іноземної мови в немовних вузах є проектна діяльність в поєднанні з мультимедійною презентацією, що активно ввійшли в процес навчання. Сучасні підходи до навчання іноземної мови підкреслюють важливість використання комп'ютера, а проект та презентація - це можливість висловити свої власні ідеї в зручній для студентів творчо продуманої формі. В центрі уваги такого робочого процесу є сам студент з можливістю вільного вираження своєї думки.

Комп'ютерні презентації дозволяють акцентувати увагу учнів на значимих моментах інформації і створювати наочні ефектні зразки у вигляді схем, ілюстрацій, діаграм, і т.п. Презентація дозволяє впливати відразу на кілька видів пам'яті: зорову, слухову, емоційну і в деяких випадках моторну.

Володіючи такою можливістю, як інтерактивність, комп'ютерні презентації дозволяють ефективно пристосовувати навчальний матеріал під особливості учнів. Посилення інтерактивності призводить до більш інтенсивної участі в процесі навчання студента, що сприяє підвищенню ефективності сприйняття і запам'ятовування навчального матеріалу.

Застосування інформаційних технологій в навчанні іноземної мови дозволяє студентам мати доступ до широкого спектру сучасної інформації з метою розвитку професійних компетенцій. Використання комп'ютерних засобів, інформаційних джерел мережі Інтернет сприяють розвитку високого рівня інформаційної компетентності, сучасного погляду на технічні науки, формуванню професійного мислення іноземною мовою, підвищенню мотивації до вивчення навчальних предметів.

Впровадження нових інформаційних технологій у навчальний процес дозволяє не тільки підвищити якість і ефективність підготовки фахівців, а також дає можливість здійснювати диференційований підхід до навчання студентів з урахуванням їх індивідуальних особливостей. Засоби нових інформаційних технологій дозволяють здійснювати взаємодію між викладачем і студентом в діалоговому режимі. Така взаємодія полегшує процес обміну інформацією. Поєднання традиційних методів і засобів навчання з сучасними комп'ютерними технологіями сприяє підвищенню успішності студентів, стимулює розвиток самостійної роботи.

Пред'явлені сучасністю все більш високі вимоги до навчання і практичного володіння англійською мовою як в повсякденному спілкуванні так і в професійній сфері, розкривають величезні можливості комп'ютера як засобу навчання. Інноваційні технології, суттєво збагачують і роблять викладання іноземних мов різноманітним. На зміну монотонної роботи приходить інтелектуальний творчий пошук, в процесі якого формується активна і цілеспрямована особистість нового типу, орієнтована на постійну самоосвіту і розвиток.