Балацька Л.В.

Тернопільський національний  педагогічний університет

імені Володимира Гнатюка

Психологічні проблеми ліворуких дітей у школі

Початок молодшого шкільного визначається моментом вступу дитини до школи. В останні роки у зв’язку з переходом до навчання з 6 років і введенням чотирирічної початкової школи нижня межа даного вікового етапу перемістилася, і багато дітей стають школярами, починаючи не з 7 років, як раніше, а з 6 років. Відповідно кордону молодшого шкільного віку, що збігаються з періодом навчання в початковій школі, встановлюється в даний час з 6-7 до 9-10 років.

У цей період відбувається подальший фізичний  і психофізіологічний розвиток дитини, що забезпечує можливість систематичного навчання в школі. Насамперед, удосконалюється робота головного мозку і нервової системи. Однак найбільш важливі, специфічно людські відділи головного мозку, що відповідають за програмування, регуляцію і контроль складних форм психічної діяльності, у дітей цього віку ще не завершили свого формування, внаслідок чого регулювання і гальмівний вплив кори на підкоркові структури виявляється недостатнім. Недосконалість регулюючої функції кори виявляється у властивих дітям даного віку особливостях поведінки, організації діяльності та емоційної сфери: молодші школярі легко відволікаються, не здатні до тривалого зосередження, збудження, емоційні.

Перехід до систематичного навчання створює умови для розвитку нових пізнавальних потреб дітей, активного інтересу до навколишньої дійсності, до оволодіння новими знаннями і уміннями. Перехідний період від дошкільного до молодшого шкільного віку знаменується настанням вікової кризи 7 років. У цей період відбувається суттєва зміна всього психологічного образу дитини, корінна перебудова його відносин з соціальним оточенням.

Зовнішніми проявами кризи є помітні зміни в поведінці дитини: він починає манірничати, кривлятися, кидається в очі демонстративність. За цими зовні негативними проявами ховаються глибокі зміни в психічному житті дитини, які і складають основний психологічний сенс кризи 7 років.[3]

Функціональні особливості ліворуких дітей, такі як труднощі здійснення зорово-моторних координації, порушення просторового сприйняття, підвищена стомлюваність і знижена працездатність, тривожність і збудливість, не можуть не викликати цілий ряд шкільних труднощів. Але якими б не були труднощі, найчастіше це труднощі навчання письма ( рідше письма та читання разом). [1]

Дзеркальне малювання часто проявляється у ліворуких дітей. Іноді відзначається «вивертання» при малюванні в ранньому дитинстві: верх і низ, вертикальне і горизонтальне, праве і ліве міняються місцями, причому дитина не відчуває неправильності і навіть не помічає її. Дзеркальне малювання зустрічалося в дітей які мали змішаний профіль асиметрії. Найчастіше малюється суб’єктом предмет, відсутній безпосередньо перед ним, але знайомий йому по минулим сприйняттям. Нерідко сам малює не усвідомлює дзеркальності зображеного предмета, настільки очевидною для спостерігача.

У осіб з неправим профілем асиметрії іноді однією з відмінних особливостей діяльності з малювання виявляється малювання з протилежним напрямком заповнення аркуша паперу. Малював лівою рукою з правого краю паперу і закінчував малюнок на лівій половині, на самому краю паперу.

Лівші іноді не можуть читати правильно (звичайно) написаний текст і не відчувають труднощів при читанні тексту, написаного навпаки – дзеркально. Слід відзначити цікаву особливість поведінки та психічного стану дзеркально чинного лівші. Це – не усвідомлення того, правильно ( звичайно) або неправильно ( навпаки) написаний читається текст. Лівша впевнений, що він і пише, і читає правильно. [2]

У діяльності ліворукої дитини особливості організації його пізнавальної сфери можуть мати такі прояви:

1. Знижена здатність зорово-рухової координації: діти погано справляються із завданнями на змальовування графічних зображень, особливо їх послідовності, насилу отримують рядок при листі, читанні, як правило, мають поганий почерк.

2. Недоліки просторового сприйняття і зорової пам’яті, труднощі при аналізі просторових співвідношень: у шульги часто відзначається спотворення форми і пропорції фігур при графічному зображенні, дзеркальність письма, пропуск і перестановка букв при листі, оптичні помилки, змішання на листі близьких по конфігурації букв ( т-п, м-л, н-к, і-н), помилки при визначенні правої і лівої сторін, при визначенні розташуванні предметів у просторі ( під-над, на-за і т.д.)

3. Особлива стратегія переробки інформації, аналітичний стиль пізнання: для шульги характерна по елементна робота з матеріалом, розкладання його "по поличках", на підставі такого докладного аналізу будується цілісне уявлення про об’єкт діяльності. Цим багато в чому пояснюється повільність ліворуких дітей, так як для повного сприйняття чи розуміння їм необхідна більш тривала поетапна проробка матеріалу.

4. Слабкість уваги, труднощі переключання і концентрації.

5. Мовні порушення: помилки звуко - буквеного аналізу.

Однією з найбільш важливих особливостей ліворуких дітей є їх емоційна чутливість, підвищена вразливість, тривожність, уразливість, дратівливість, а також знижена працездатність і підвищена стомлюваність. Це є наслідком не тільки специфіки міжпівкульної асиметрії, а й спроб перенавчання, яких не уникли багато дітей - лівші ( декстрастрес). Крім того, важливе значення може мати і той факт, що приблизно у 20% ліворуких дітей в анамнезі відзначаються ускладнення в процесі вагітності та пологів, родові травми.

Постановка техніки письма у шульги специфічна: для ліворуких дітей однаково незручно як нахил праворуч, так і ліворуч, він буде загороджувати собі рядок робочою рукою. Тому слід ставити руку так, щоб рядок була відкритий. Рекомендується розворот зошита в правий бік і прямий ( без нахилу) листок. При цьому спосіб тримання ручки може бути різним: звичайним, як у правшів, або інвертованим, коли рука розташована над рядком і зігнута у вигляді гачка.

При написанні літер, ліворука дитина повинна вибрати для себе той варіант, який йому зручний ( ліворукі діти частіше виконують овали зліва направо і зверху вниз). Їх лист має більше обривів, букви з’єднуються короткими прямими лініями. Вимагати від лівші безвідривного письма протипоказано. У класі ліворуких дітей рекомендується саджати біля вікна, (ліворуч за партою), в такому положенні дитина не заважає сусідові і його робоче місце має достатнє освітлення. Слід брати до уваги і ще одну особливість, яка полегшує навчальну діяльність ліворукої дитини. Це стосується обліку ведучого ока при виборі робочого місця учня. Парта дитини має бути розміщена таким чином, щоб інформаційне поле поєднувалося з ведучим оком. Так, наприклад, якщо провідним є ліве око, то класна дошка, робоче місце вчителя повинні знаходитись в лівому зоровому полі учня. Останнє з перерахованих вимог може бути несумісним з першим, оскільки звичайне для лівшів розташування робочого місця зліва у ряду біля вікна, доцільне при ведучому правому оці. Проте облік ведучого ока при розміщенні учнів в класі має значення не тільки для ліворуких, але і для всіх інших дітей.

Отже, ліворука дитина може мати в школі чимало проблем. Але слід зазначити, що ліворукість є чинником ризику не сама по собі, а в зв’язку з тими певними порушеннями і відхиленнями в розвитку, які можуть зустрітися в конкретної дитини. Далеко не всі ліворукі діти, особливо якщо в дошкільному дитинстві приділялася увага їх повноцінному психічному розвитку, матимуть серйозні ускладнення при оволодінні навчальною діяльністю.

Література

1.      Безруких М.М., Князева М.Г. Если ваш ребенок левша: [учеб.пособ.] / Безруких М.М., Князева М.Г.- Тула: « Арктоус», 1996

2.      Брагина Н.Н. Функциональные асимметрии человека: [монография] / Н.Н. Брагина, Т.А. Доброхотова.– М.: Медицина, 1988.– 237с.

3.      Дубровина И.В., Данилова Е.Е., Прихожан А.М. Психология. [учеб. для  студ.сред.пед.учеб.заведений.] – М.: « Академия », 1999.– 464

4. Николаева Е.И. Леворукий ребенок: диагностика, обучение, коррекция.– Санк-Петербург. – 2005р.

5. Семенович А.В. Эти невероятные левши: Практическое пособие для психологов и родителей. М.: Генезис, 2005р.

6. Чуприков А.П. Антропоизометрия и охрана здоровья леворуких // Леворукость у детей и подростков / Под ред. Г.Н.Сердюковой и А.П. Чуприкова. М., 1987р.