Психология и социология/8.Педагогическая психология

К.психол.н. Ламаш І.В.

Харківський національний університет внутрішніх справ, Україна

Особливості особистісної саморегуляції старшокласників із різним рівнем прокрастинації

 

У сучасній психології все більшої поширеності набуває вивчення прокрастинації (зволікання) – звички відкладати виконання запланованих справ на потім, зволікання в ухваленні рішень. Можна передбачити, що психологічні механізми, що стоять за лінню і прокрастинацією, багато в чому схожі. Дану «проповільну» поведінку демонструє  емоційна відповідь на якісь події і справи. Такий спосіб поведінки включає: відстрочення, даремність і контрпродуктивність. Прокрастинацію часто позначають як спосіб боротьби з тривожним станом. Вона часто пов'язана з незадоволенням від своїх досягнень, з втратою відчуття перебігу часу, з невпевненістю в своїх силах, нерішучістю, а також з відсутністю або недостатнім розумінням своїх глобальних цілей. Страх успіху або невдачі, страх попасти під контроль і опір йому – одні з найчастіших причин. Людина може відчувати при цьому симптоми депресії. У психології лінь визначають часто пов'язують з прокрастинацією - або як особистісну властивість, що характеризується невмотивованим ухиленням від виконання дорученої справи, схильністю до порожнього проведення часу і отримання задоволення від неробства, або як психічний стан, що характеризується відсутністю бажання працювати, робити що-небудь, вимагає вольового зусилля, а також переживанням задоволення від неробства. Деякі дослідники вважають, що до одних з форм прокрастинації  відносяться: страх ризикувати; нерішучість змінити навіть незадовольняючу ситуацію (наприклад, змінити роботу нелюба); небажання вступати в протиріччя з кимось; повне наповнення життя звичними подіями і справами, що не мають великої цінності і користі; перекладання відповідальності і провини за те, що не склалося на інших людей.

Можно вважати доцільним зв'язати  прокрастинацію із особливостями саморегуляції особистості.  Поняття саморегуляції має різне тлумачення і по-різному інтерпретується в різних напрями і школах. Це поняття не є власне психологічним, воно частіше використовується в теорії систем, у фізіології. У зв'язку з цим за поняттям саморегуляція початково закріпилися уявлення про рівновагу, норму, адаптацію, гомеостаз. Найчастіше виявляється спроба зводити саморегуляцію до проблеми свідомого управління людиною власними діями і поведінкою. В цьому випадку саморегуляція визначається як що включає планування дій, вчинків, вольове зусилля, при їх затримці або активізації,самоконтроль.

Розвиток проблеми саморегуляції на сучасному етапі обумовлений підвищеною увагою до особи. Як підставу для класифікації саморегуляції особи, В.А. Машин використовує як критерій її спрямованість - адаптивну або долаючу. Неадаптивний, або долаючий характер саморегуляції ряд дослідників ототожнює із специфічно особовим способом регуляції К.А. Абульханова-Славськая пов'язує функцію саморегуляції особи з наявністю протиріччя між особою, її мотивами, здібностями, потребами і тими вимогами, які пред'являє до неї суспільство. Якість і міра становлення особи суб'єктом пов'язані із здатністю і способом дозволу нею цього протиріччя. Особа як самокеруюча система може здійснювати: контроль за діяльністю за допомогою порівняння наміченої програми і виконаних дій; узгодження спонукань, перемикання психічної активності, координацію дій; санкціонування - виклик або затримку процесів (дій, вчинків), посилення або ослаблення активності (прискорення або уповільнення психічної діяльності).В центрі проявів саморегуляції особи - система «Я», яке формується під впливом життєвих вражень і виховання як центр самосвідомості.

Метою даного дослідження було вивчення  особливостей саморегуляції  особистості у  старшокласників з різним рівнем прокрастинації.

У роботі  були використані наступні методики: шкала прокрастинації S. Lay, яка описує уникаючу поведінку в типових для навчальної  діяльності ситуаціях, опитувальник «Діагностика індивідуальних особливостей саморегуляції»  В. Моросанової, Опитувальник локалізації контролю особи (ЛК) О. Ксенофонтової.

У дослідженні брали участь 79  старшокласників. Результати 11 випробовуваних було виключено з дослідження, оскільки за результатами методики що вимірює рівень прокрастинації, результати цих випробовуваних, не відносяться ні  до високого, ні до  низького рівня. Таким чином в дослідженні взяли участь 68 старшокласників, 30 з низьким рівнем прокрастинації і 38 з високим.

На основі результатів отриманих у даному дослідженні можна зробити наступні висновки:

Старшокласники з низьким рівнем прокрастинації більш схильні продумувати способи своїх дій і поведінки для досягнення намічених цілей, деталізованості і розгорнення розроблюваних програм. Вони більш самостійні, гнучко змінюються в нових обставинах і стійкі в ситуації перешкод.Старшокласники з низьким рівнем прокрастинації демонструють інтернальність при описі особистого досвіду, вони характеризуються внутрішнім локусом контролю, тобто впевненістю в тому, що сили, що впливають на долю людини, знаходяться всередині їх самих. Досліджувані цієї групи схильні до адекватності самооцінки, стійкості суб'єктивних критеріїв оцінки успішності досягнення результатів. Спираючись на теорію тимчасової мотивації можна зробити висновок, що чим більш цінний для людини результат, тим нижче у нього рівень прокрастинації.

Показники старшокласників з високим рівнем прокрастинації. говорять про невміння і небажання піддослідних продумувати послідовність своїх дій, вони не можуть самостійно сформувати програму дій, що по суті властиво особистостям-прокрастинаторам, вони схильні не помічати своїх помилок, некритичні до своїх дій. подібна некритичність може характеризувати їх як «розслаблених» прокрастинаторів. Суб'єктивні критерії успішності у них недостатньо стійкі, що веде до різкого погіршення якості результатів при збільшенні обсягу роботи, погіршенні стану або виникнення зовнішніх труднощів. Досліджувані цієї групи переконані, що сили, які б впливати на їх долю, перебувають у поза, тобто представники цієї групи схильні перекладати відповідальність і провину за те, що не склалося на інших людей, а це одна зі складових характеристики особистостей - прокрастинаторів. Старшокласники з високим рівнем прокрастинації менш активні в міжособистісних відносинах, ніж представники низького рівня прокрастинації, вони співвідносять себе з людьми залежними від інших і не здатними змінити характер свого спілкування з ними, що також підтверджує їх належність до особистостей з високим рівнем прокрастинації.

Старшокласники з високим і низьким рівнем прокрастинації схожі за такими показниками як планування, моделювання, гнучкість, самостійність і загальний рівня саморегуляції, а також за показниками інтернальності суджень про життя, інтернальності у сфері досягнень у сфері невдач, схильність до самозвинувачення, інтернальності у професійній діяльності, професійно-соціального аспекту інтернальності, професійно-процесуального аспекту інтернальності, компетентності у сфері міжособистісних відносин, відповідальності в сфері міжособистісних відносин, інтернальності у сфері сімейних відносин, у сфері здоров'я, готовності до діяльності, пов'язаної з подоланням труднощів, готовності до самостійного планування, здійсненню діяльності та відповідальності за неї, заперечення активності.

Ми плануємо продовжити дослідження в даному напрямі і вивчити прагнення суб'єкта до стимуляції, толерантність до невизначеності, автономність-залежність, особливості відповідальності старшокласників з різним рівнем прокрастинації.