Науменко А.М.

Науково-дослідний фінансовий інститут при Міністерстві фінансів України

Проблеми достатності бюджетних коштів на

регіональному рівні

 

Однією з найбільших перепон пропорційного та інтенсивного розвитку регіонів і всієї держави в цілому, є недосконалість системи формування доходної частини місцевих бюджетів, а саме: склад її дохідних джерел, порядку розмежування податкових надходжень, відсутністю у місцевих органів влади належних стимулів для підвищення ефективності мобілізації фінансових ресурсів (понаднормово) у рамках їх повноважень, тощо.

Місцеві бюджети, як фінансові плани діяльності та розвитку певної території, повинні забезпечити фінансування найважливіших завдань та функцій, що покладені на місцевих органів влади, внаслідок чого фінансові плани яких потребують індивідуального підходу до їх формування [2]. Обов’язковим є урахування особливостей та проблем регіону, а саме: територіального розташування; щільності населення; наявності певних домінуючих, груп громадян, що потребують соціального захисту; кількість та прибутковість  суб’єктів господарювання; рівню зайнятості населення та податкоспроможності регіону; наявність нагальних потреб, що потребують невідкладного вирішення (капітальний ремонт житлово – комунального сектору, загострення екологічної ситуації, тощо); здатністю чи нездатністю до відтворення і розбудови виробничої сфери; тощо.

Формуванням та удосконаленням теоретичних основ функціонування місцевих бюджетів досліджувались у працях багатьох вчених, але, залишається невирішеною проблема достатності фінансових ресурсів на місцевому рівні. З огляду на це доцільним є проведення порівняльного аналізу фінансового забезпечення регіону у порівнянні з середньостатистичними даними досліджуваного періоду відносно місцевих бюджетів України в загалі.

Податкові надходження – основна дохідна стаття бюджету, у доходній частині бюджету Кіровоградської області, як і в розрізі місцевих бюджетів взагалі, мають тенденцію зниження. У 2006 році показник становить 30,4 % , що на 20,2% менше від його значення на початок досліджуваного періоду (1999 рік) [3]. Податкові надходження у місцеві бюджети за той же період знизилися до 42,7% загальної суми доходів, тобто на 25,4%. Тож незважаючи на негативні зміни податкових надходжень по всіх місцевих бюджетах, то в області навіть при максимальному значенні показника у 1999 році, він значно нижчий за аналогічний показник по місцевим бюджетам.     

Найбільшим суттєвим джерелом доходів місцевих бюджетів впродовж останніх років залишається податок доходів фізичних осіб, хоча в порівняні з 2003 роком питома вага його зменшилася, внаслідок зміни ставки оподаткування, він становить найбільше джерело доходів як місцевих бюджетів так і бюджету Кіровоградської області. Максимального значення показник досяг у 2003 році – 39,4%, але впродовж наступних 3х років знизився до позначки 30,4% у 2006 році, щодо питомої ваги податку на доходи з фізичних осіб по Кіровоградській області то показник суттєво нижчий, а саме у 2002 та 2003 році – 29,3%,  у 2006 – 21,4% тобто на 9% нижче від показника по місцевим бюджетам взагалі. Це спричинено низьким рівнем доходів населення області у порівнянні з іншими регіонами та високим рівнем тонізації доходів населення. Другим за часткою в доходах джерелом надходжень до місцевих бюджетів є плата за землю.  За 2006 рік показник по місцевим бюджетам становив 4,6% , а питома вага його у бюджеті Кіровоградської області становила 4%.

Місцеві податки та збори становлять дуже невелику частку доходів бюджетів. Максимальне значення у 1999 році 2,7% від загальної суми доходів місцевих бюджетів, мінімальне 0,9% у 2006 році. Щодо бюджету Кіровоградської області то найменше значення показника відмічено у 2006 році – 0,6%, найбільше у 2000 році – 2,0%.

Офіційні трансферти посідають друге місце в доходах місцевих бюджетів після податкових надходжень. Частка офіційних трансфертів у доходах місцевих бюджетів щорічно збільшується, так до 2004 року в середньому на 4,9%, надалі на 0,8% щорічно.

Співвідношення між податковими доходами місцевих бюджетів і трансфертами характеризує фінансову самостійності та стабільності доходів місцевих органів влади, становило: у 1998р. 74,8:14,3; 1999р.- 68,1:18,3; 2000р.-62,9:23,4; 2001р.-59,1:29,0; 2002р.-58,3:31,2; 2003р.- 54,2:34,2; 2004р.-46,2:42,5; 2005р.-44,0:43,5 [1], аналогічне співвідношення щодо бюджету Кіровоградської області у 2006 році становить 30,4:63,3 тобто розмір трансфертів що передаються бюджету Кіровоградської області більш ніж у 2 рази перевищує найбільш дохідне джерело поповнення бюджету – податкові надходження.

Питання підвищення дохідної бази місцевих бюджетів вимагає негайного вирішення. Поліпшення ситуації можливе при застосування тільки комплексу ціленаправлених заходів, основним серед яких можна визначити якісне збільшення джерел поповнення доходів місцевих бюджетів. Для цього необхідно скоротити надмірну кількість недієздатних місцевих податків таких як збору з власників собак, збору за виграш на бігах, збору за право проведення кіно - і телезйомок. Натомість встановити диференційовані нормативи відрахувань від загальнодержавних податків, а саме податку на додану вартість та податку на прибуток підприємств (не враховуючи комунальної власності). Тобто тих податкових надходжень на які майже не впливає економічні коливання та кон’юнктура.

Література:

1.      Азаров М.Я. «Роль органів місцевого самоврядування у вирішенні питань соціально – економічного розвитку» //Фінанси України. - 2007.- № 3.- С.3-13.  

2.      Павлюк К.В Формування доходів місцевих бюджетів//Фінанси України. - 2006.- № 4.- С.25-37. 

3.      www.eru.org.ua. – Офіційний сайт інституту регіональних та евроінтеграційних досліджень.