Экономические науки. Макроэкономика

Писаренко К.Ю., Волкова В.В. доц. каф. ЕК,

        Дніпропетровський національний університет, Україна

ПРОБЛЕМИ РОЗРОБКИ РЕГІОНАЛЬНИХ МІЖГАЛУЗЕВИХ БАЛАНСІВ З УРАХУВАННЯМ ЕКОЛОГІЧНОЇ СКЛАДОВОЇ

Останнім часом людство все частіше зіштовхується із ситуацією, коли в результаті надмірної експлуатації функцій навколишнього середовища, знижується їхня кількість і якість, що у свою чергу приведе до економічних проблем і погіршення життєвого рівня людей.

Розвиток природно-сировинної бази України й ефективне її використання  -  головний фактор росту  економіки країни в найближчі 10-15 років. За допомогою останнього фактору можна домогтися створення потужної фінансової й технічної бази підйому наукомістких галузей економіки, значного скорочення імпорту високотехнологічної продукції й товарів широкого вжитку.

Для цього необхідно включати рішення екологічних проблем у процес удосконалювання структури економічної діяльності. Критерії структурної перебудови господарства, безумовно, повинні відображати цілі збереження навколишнього природного середовища.

Економічна доцільність кожного виду господарської діяльності визначається  обліком як супутніх її розвитку природоохоронних витрат (наприклад, валовим випуском основної продукції), так і економічного збитку від забруднення навколишнього середовища (кількість не знищених забруднювачів), що наноситься цим видом виробництва. Тому альтернативні варіанти структурної перебудови господарства потрібно порівнювати не тільки за економічним, але й за еколого-економічними показниками.

Варто враховувати, що екологічний аспект вимагає обліку не тільки в процесі структурної перебудови виробничої діяльності, але й при впливі на структуру споживання.

Таким чином, інструментом аналізу варіантів структурної перебудови може служити міжгалузевий баланс із урахуванням екологічної складової. Наявні вітчизняні розробки екологізованої схеми міжгалузевого балансу дозволяють виробити екологічно прийнятний варіант структури господарства, оцінити необхідний обсяг і структуру природоохоронних витрат і збиток супутньої економічної діяльності від екологічних порушень [1], що, безперечно, є важливим аспектом для розробки регіональних міжгалузевих балансів з урахуванням екологічної складової.

У свою чергу, експериментальні розрахунки, виконані в Росії на базі динамічної моделі міжгалузевого балансу, показали, що екологічно відрегульовані показники ВВП менше розраховуються традиційно на 3-15% залежно від структури народного господарства й масштабів природоохоронної діяльності. Саме така частина ВВП необґрунтовано надається сучасному поколінню, коли ми оперуємо екологічно не відрегульованими економічними показниками й на їхній основі вибираємо стратегію економічного розвитку. Тому при виборі стратегій економічного розвитку регіонів, виходячи з вище сказаного, розглянутий міжгалузевий баланс повинен включати:

- валовий випуск основної продукції

- кількість та об’єм  утилізованих забруднювачів;

- кількість та об’єм  кінцевої продукції;

- кількість та об’єм  не знищених забруднювачів;

- кількість та об’єм  природних ресурсів;

- параметри стану природних ресурсів;

- міжнародні стандарти по забрудненню зовнішнього середовища.

Таким чином, модель міжгалузевого балансу доповнюється співвідношеннями, що характеризують зв'язки між вищевказаними параметрами. Це, з одного боку, збільшує розмірність розв'язуваного завдання. З іншого боку, такий підхід може приводити до нелінійної форми залежності між параметрами моделі. Перевагою такого балансу є те, що у випадку реалізації даної моделі з'являються можливості розробки різних видів сценаріїв розвитку регіонів. Серед них можна виділити  такі:

- базовий - без обліку екологічної  складової;

- екологічний, котрий повинен передбачати вихід на запланований екологічний показник;

- раціональний - знаходження компромісних сценаріїв;

Порівняння отриманих сценаріїв дасть можливість регіону вибирати прийнятний напрямок розвитку.

 

Использованная литература:

1.                 Рюмина Е.В. Моделирование взаимосвязей развития народного хозяйства и природоохранной деятельности // Экономика и математические методы. Том 27. Вып.2.-  1991.

2.                 Гурман В.И., Кульбака Н.Э., Рюмина Е.В. Проблемы учета экологической составляющей в системе национальных счетов // Экономика и математические методы. Том 32. Вып.1- 1996.