Вахлакова В.В .,  Хатнянська А.О.

 

Донбаський державний технічний університет

 

ПРОБЛЕМИ ОБЛІКУ ІНФЛЯЦІЇ, ЇЇ ВПЛИВ НА ФІНАНСОВУ ЗВІТНІСТЬ ПІДПРИЄМСТВ

 

Одним з основних завдань бухгалтерського обліку є формування повної і достовірної інформації про діяльність, майнове положення і фінансові результати організації. Інфляція істотним чином впливає на достовірність цих показників. Тому знання наслідків інфляційних процесів і їх впливу на економіку вельми істотно і для внутрішнього управління організацією, визначення облікової політики підприємства, контролю за рухом грошових коштів, ефективністю їх використання.

Вагомий внесок в розробку положень і принципів теорії обліку в умовах інфляції внесли зарубіжні дослідники М.Ф. Ван Бред, Т. Лімперг, У. Патон, Р. Свіней, Е.С. Хендріксен, І.Ф. Шер, Э. Шмаленбах, Ф. Шмідт, Р. Чамберс, Э. Едвардс. Серед сучасних вітчизняних учених, що займаються проблемами виникнення і обліку інфляції слід зазначити роботи Б.І. Валуєва, А. Гальчинського, З.В. Гуцайлюка, В.І. Єфіменка, Г.Г. Кірейцева, В.І. Коршунова, Б.М. Литвина, М.Р. Лучка, В.Н. Найдьонова, І.В. Павлюка, В.М. Пархоменка, М.С. Пушкаря та ін. Дослідження цих учених внесли істотний внесок до розробки теоретичних і практичних основ проблем відображення інфляції. Проте слід зазначити, що в даний час питання обліку інфляції в звітності недостатньо розкриті.

Науковий аналіз і розглядання проблем організації і методології бухгалтерського обліку в умовах інфляції і виявлення її впливу на фінансову звітність підприємств.

Навіть відносно невеликі темпи інфляції можуть зробити істотний вплив на достовірність і реальність фінансової інформації. Визначення наслідків, які можуть бути спричинені інфляційними процесами, вивчення їх впливу на економіку істотно впливає і на внутрішнє управління організацією, визначення облікової політики підприємства, контролю за рухом грошових коштів, ефективністю їх використання. Все це настійно вимагає наукового аналізу і вирішення проблем організації і методології бухгалтерського обліку в умовах інфляції і виявлення її впливу на вартісне вимірювання величини активів, зобов'язань і капіталу підприємства.

В умовах гіперінфляції економіки звітність про результати операційної діяльності та фінансовий стан у національній валюті без перерахунку не є корисною. Купівельна спроможність грошей зменшується настільки, що порівняння сум, отриманих від операцій та інших подій, що відбулися у різні проміжки часу, навіть у той же звітній період, вводить в оману [3].

Таким чином, в умовах гіперінфляції, фінансову звітність необхідно коригувати. Механізм коригування фінансової звітності в умовах інфляції наведено в П(С)БО 22 «Вплив інфляції».

Згідно П(С)БО № 22 «Вплив інфляції» показники фінансової звітності коригуються такими підприємствами,  які повинні річну фінансову звітність обнародувати. Згідно Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність» [Розділ 4, ст.14] до таких підприємств належать: відкриті акціонерні товариства, підприємства-емітенти облігацій, банки, довірчі товариства, валютні та фондові біржі, інвестиційні фонди, інвестиційні компанії, кредитні союзи, недержавні пенсійні фонди, страхові компанії; які мають кумулятивний приріст інфляції за останні три роки 90 та більше відсотків. Кумулятивний приріст інфляції розраховується помноженням індексів інфляції за останні три роки, включаючи звітний [2, 1].

Індекс інфляції вираховує та обнародує державний орган статистики – Держкомстат.

При коригуванні фінансової звітності на рівень інфляції необхідно принести показники фінансової звітності до зіставлених грошових вимірників на дату коригування, тобто активи, зобов'язання, власний капітал коригуються на коефіцієнт коригування.

Порядок проведення коригування річної фінансової звітності на вплив інфляції є досить складним процесом, який поділяється на такі моменти:

-           підприємство складає річну фінансову звітність на основі поточного бухгалтерського обліку;

-           проводить розрахунок коефіцієнтів коригування за видами активів, капіталу, зобов'язань;

-           проводить розрахунок коригування річної фінансової звітності за методикою П(С)БО 22 «Вплив інфляції» по кожній статті;

-           складання нової скоригованої фінансової звітності та приміток до неї.

Поточний бухгалтерський облік (рахунки, відомості, журнали-ордери, Головна книга) не коригуються на вплив інфляції. Згідно П(С)БО 22 «Вплив інфляції» коефіцієнта коригування розраховується як відношення:

Індекс інфляції на дату балансу (Ід)

Індекс інфляції на дату признання доходів та витрат (Ів)

Показник розраховується за кожною статтею фінансової звітності згідно з методикою.

Наприклад. Індекс інфляції на 31.12.ХХ р. складає 115,0% (Iд); індекс інфляції на момент придбання обладнання складав – 101,2% (Iп), тоді коефіцієнт коригування (Ко) складає: Ко = Iд/Iп = 1,15/1,012 = 1,14. Індекс інфляції на дату придбання запасів – 103,0%. Коефіцієнт коригування за запасами (Кз) дорівнює: Кз = 1,15/1,03 = 1,12.

Коригування річної фінансової звітності проводять по кожному звіту в такій послідовності: Баланс, Звіт про фінансові результати, Звіт по рух грошових коштів, Звіт про власний капітал.

Для різних видів активів, зобов’язань, власного капіталу використовують різні методики коригування [4].

Відсутність обліку інфляції веде до значного спотворення даних про майнове положення підприємств і результатах їх діяльності, робить неможливим зіставлення даних різних періодів, утрудняє аналіз інвестиційної привабливості, деформує структуру капіталу, позбавляє підприємство джерел засобів для своєчасної заміни устаткування, що, зрештою, може спричинити нездатність продовжувати діяльність в осяжному майбутньому.

 

Перелік посилань

 

1.     Закон України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 р. № 996-XIV.

2.     Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 22 "Вплив інфляції", затверджений наказом Міністерства фінансів України від 28.02.2002  № 147.

3.     Міжнародний стандарт фінансової звітності 29 "Фінансова звітність в умовах гіперінфляції" від 01.01.1991 р.

4.     Фінансова звітність підприємств: Навч. посіб./ Н.В. Чебанова, Т.Я. Чупир, Ю.А. Василенко, Х. :Фактор, 2006. – 434 с.