Авраменко У.О.

Донецький Національний університет економіки та торгівлі

ім. М.І. Туган-Барановського

 

Хедж-фонди в системі управління міжнародними інвестиційними ризиками

 

Дослідження системи управління міжнародними інвестиційними ризиками та розкриття суті сучасних інструментів управління ними набуває поширення в умовах специфічного розвитку ринків.

Новою концепцією стало визначення ролі хедж-фондів в сис­темі управління міжнародними інвестиційними ризиками.

В сучасному розумінні хедж-фонд - це зазвичай приватне інвестиційне партнерство, яке інвестує, голов­ним чином, у публічні цінні папери чи похідні фінансові інструменти. Але деякі з інвестиційних фондів не обме­жують свою діяльність за такими напрямами, а працю­ють також і на інших ринках, наприклад товарних. Згідно з інвестиційною енциклопедією хедж-фонд - це портфель інвестицій під агресивним управлінням, що використовує розширені інвестиційні стратегії, такі як левередж, довгі, короткі та деривативні позиції на місце­вих та міжнародних ринках з метою отримання високих доходів [2]. Юридично хедж-фонди частіше за все засно­вані у формі приватного інвестиційного партнерства, відкриті для участі обмеженої кількості інвесторів та потребують великої суми початкових мінімальних інве­стицій. Інвестиції в хедж-фонди є неліквідними, тому що інвестори часто обтяжені тримати їхні кошти у фонді щонайменш протягом одного року.

Так як хедж-фонди, по суті, не є регульованими, то за їх точною кількістю визначеної статистики не існує. Кількість хедж-фондів (виключаючи фонди хедж-фондів), зросла з оцінених 530 у 1990 до більш ніж 6700 у 2005 році. Ріст попиту інвесторів на продукти хедж-фондів визначає прагнення інвестора до потенційних прибутків від активного управління активами як на традиційному ринку, так і на ринку деривативів. Кількість коштів під управлінням хедж-фондів зросла у чотири рази з 1996 по 2004 рік та очікується збільшення ще у 3 рази до 2010 року (до 2,7 трилліонів доларів США) [3].

В основі доходності хедж-фондів лежить широта ви­користання фінансових інструментів та стратегій. Фонди можуть виступати гравцями як фінансового, так і товар­ного ринків та вільно відкривати короткі та довгі позиції, використовувати спреди та опціонні позиції на будь-яко­му з цих ринків. Хедж-фонди визначаються як інвестиції, які пропонують ризик та дохід, який нелегко отримати за умов інвестування у традиційні інструменти. Як результат, хедж-фонди часто представлені як ті, що допомагають диверсифікувати ризик та підвищити очікуваний дохід від рівня ризику традиційного портфеля інвестицій.

Для гри інвестора на високодохідному ринку існує ще один механізм – фонд хедж-фондів. Рівень дох­ідності фонду хедж-фонду дещо відрізняється від рівня дохідності окремого хедж-фонду. По-перше, фонди хедж-фондів часто потребують додат­кової винагороди, відображаючи свій додат­ковий менеджмент активів та контролюючу роль. Крім цього, менеджери фонду хедж-фондів часто дотримуються більш активного управління фондами в межах їх стратегії.

Багатостратегічний фонд хедж-фондів є механізмом управління ризиками через встановлення балансу між багатьма стратегіями та багатьма менеджерами. На­приклад, МакКензі - хедж-фонд альтернативних стратегій дуже вдало комбінує багато стратегій, такі як конвер­тований арбітраж, глобал-макро, нейтрального ринку, коротких\довгих позицій акцій, кризових цінних паперів та керованих подіями. Результатом є те, що низька кореляція між цими стилями може бути поєднана у порт­фель хедж-фондів з дійсно низьким ризиком.

Загальний зріст інвестицій в хедж-фонди призвів до появи ряду компаній, що пропонують індексні продукти хедж-фондів. Широке використання інвестиційних мож­ливостей забезпечує переваги диверсифікації портфеля, який не може бути реплікований за допомогою традиц­ійних акцій, облігацій та інвестиційних стратегій нерухо­мості. Для альтернативних інвестицій, саме таких як хедж-фонди, інвестори повинні підвищувати свій рівень об­ізнаності, щоб додавати переваги своєму інвестиційно­му портфелю. Для отримання максимального значення дохід/ризик логічним розвитком подій треба, окрім заохочення інвестиційних менеджерів із специфічними знаннями традиційного ринку, заохочувати спеціалізова­них менеджерів, які можуть забезпечити додаткові при­бутки за таких умов ринку та використання таких фінан­сових інструментів, які зазвичай недоступні для звичай­ного інвестиційного менеджера, тобто хедж-фонди. Окрім того, додатково інвестори мають порівнювати виключний дохід кожного стилю хедж-фонду, щоб впевнитись, що такий стиль не дублює існуючі інвестиційні можливості [1].

 

Література:

1.     «Теорія інвестицій», 2008р., Дамаскіна М.В. Хедж-фонди, с. 7-11

2.     www.investopedia.com

3.     http://www.rediff.com/money/2005/aug/10guest.html