Економічні науки/9. Економіка промисловості

 

Шаргар С.В.

Одеська національна академія харчових технологій

Чинники формування прибутку на підприємствах молочної галузі харчової промисловості України

Україна за рахунок сприятливих агрокліматичних умов має значний потенціал для розвитку агропромислового комплексу як у галузі рос­линництва та продуктів його переробки, так і у сфері тваринництва та вироб­ництва молока та молочних продуктів. Однак, за часи незалежності ситуація в молочній галузі значно погіршилась у зв’язку із скороченням майже вдвічі поголів’я молочного стада через масовий забій на м’ясо та шкіру для їх пода­льшого експорту, а також активного вивозу поголів’я за кордон. У результаті виробництво молока на душу населення за роки незалежності скоротилось з 472,3 кг до 293 кг. У звязку з цим підприємства галузі опинились в важких умовах, які зараз ще й погіршені фінансовою кризою. В умовах кризи дослідження внутрішніх і зовнішніх факторів формування прибутку підприємства набуває особливої важливості, оскільки знання цих чинників дозволяє приймати вірні управлінські рішення і доцільно використовувати обмежені ресурси.
Зміна еко­номічних показників за будь-який часовий період відбувається під впливом безлічі різноманітних факторів. Різноманіття факторів, що впливають на прибуток, вимагає їхньої класифікації, що у той же час має важливе значення для визначення основних напрямків, пошуку резервів підвищення ефектив­ності господарювання. Виявлення факторів, що впливають на прибуток, при­пускає вивчення економічних умов її формування.
На зміну прибутку впливають дві групи факторів: зовнішні й внутрі­ш­ні. У свою чергу внутрішні фактори підрозділяються на позавиробничі і ви­робничі (екстенсивні й інтенсивні).

Зовнішні фактори – це природні умови, державне регулювання цін, та­рифів, відсотків, податкових ставок і пільг, штрафних санкцій й ін. Ці факто­ри не залежать від діяльності підприємства, але значно впливають на величи­ну прибутку. Виробничі фактори – це фактори, які безпосередньо впливають на виробництво; інтенсивні – якісні зміни, екстенсивний – кількісні зміни. Позавиробничі фактори – постачальницько-збутова й природоохоронна дія­льність, соціальні умови праці й побуту й ін. Внутрішні фактори зміни при­бутку підрозділяють ще на основні й неосновні. Найважливішими в групі ос­новних є: валовий доход і доход від продажу продукції (обсяг продажів), со­бівартість продукції, структура продукції й витрат, величина амортизаційних відрахувань, ціна продукції. До неосновних факторів відносять фактори, по­в'язані з порушенням господарської дисципліни, такі як цінові порушення, порушення умов праці й вимог до якості продукції, інші порушення, що ве­дуть до штрафів й економічних санкцій [1].

Проведені дослідження діяльності підприємств молочної галузі дают змогу виділити такі основні чинники зміни прибутку:

Зовнішні чинники:

1. Зростання темпів попиту на молочну продукцію і, як наслі­док, – поступове зростання цін.

2. Посилення конкуренції на ринку.

3. Зростаюча проблема забезпечення галузі сировиною.

4. С езонність розвитку ринку: впродовж холодної пори року відбуваєть­ся скорочення обсягів виробництва молочної сировини та зростання його ва­ртості.

Внутрішні чинники:

1. Висока собівартість продукції через застарілі технології.

2. Низька якість молочної продукції, що пропонується на українському ринку.

3. Висока питома вага матеріальних витрат в структурі собівартості продукції, що багато в чому зумовлено надлишковими витратами.

4. Низька питома вага в структрі собівартості витрат на оплату праці, що свідчить про слабку мотивацію працівників до процесу праці і, як наслідок, веде до порушення виробничої і технологічної дисціпліни.

В 2009 році молочна галузь України продовжить здавати свої позиції (зниження виробництва спостерігалося вже в 2008 році) [2]. Збільшиться залежність виробників від закордонної сировини, у той час як молочне поголів'я продовжує скорочуватися. Відбудеться перехід споживачів на більш дешеві аналоги (наприклад, спреди). Стане більш ощадливим підхід покупців до ви­бору продуктів, зокрема, буде приділятися менше уваги такому параметру, як упакування. Разом з тим зростаючий дефіцит вітчизня­ної молочної сировини приведе до того, що багато виробників перейдуть на західні аналоги. Буде рости й обсяг готових молочних продуктів, завезених з-за кордону.

Вартість молочної продукції в Україні в 2009 році ви­росте за прогнозами аналітиків на 20-25%. Це у першу чергу пов'язане з подорожчанням енергоресур­сів, ростом інфляції й дефіцитом сировини. При цьому кризові явища приведуть до зменшення загальних доходів домогосподарств у сільсь­кій місцевості й падінню попиту на продукцію в споживачів. Разом з тим попит на молочну продукцію буде падати меншими темпами, чим темпи скорочення сировинної бази, що, у свою чергу, приведе до підви­щення цін на молочні продукти. Ця тенденція, поряд зі зниженням доходів у період кризи, змусить споживачів переходити на більше дешеві продукти.

Проведений аналіз свідчить про наявність великого кола проблем мо­лочної галузі. Тому питання дослідження факторів прибутковості підпри­ємств є дуже гострим.

Література:

1. Примак Т.О. Економіка підприємства: Навч. посіб. – К.:Вікар, 2001. – 178 с.

2. Лихолос Н.И. Молочный сектор Украины // Food&Drinks. – 2008. – №11. – с. 8–11