Хоружа І.С.,  Тодосейчук А.С.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського

 

Критичний огляд державного іпотечного кредитування

 

Одна з основних конституційних гарантій держави — створити умови,за яких кожен громадянин матиме змо­гу побудувати житло або придбати його у власність. На сьогодні таку гарантію можна реалізувати здебільшого шляхом залучення громадянами довгострокових кредитів у банках. Тому зниження вар­тості іпотечних позичок і є тим шляхом, що зробить житло доступним для широ­ких верств населення. Цей напрям банківської діяльності за участі держави у розв'язанні важли­вої соціальної проблеми є досить но­вим і водночас популярним серед на­селення, чим і зумовлена актуальність даного дослідження.

У вітчизняній літературі рівень те­оретичного опрацювання зазначеної проблеми поки що недостатній. Із цьо­го питання майже немає спеціальних досліджень, за винятком окремих пуб­лікацій у періодиці та видань популя­ризаторського характеру.

Метою статті є розгляд проблем забезпечення населення житлом, та затверджених урядом програм, покликаних забезпечити житлом окремі категорії громадян Іпотечне кредитування - це надан­ня банками довгострокових кредитів на придбання чи спорудження неру­хомості (скажімо, будинку) під заставу нерухомого майна [1].

Проблема забезпечення населення доступним житлом обумовлена низкою причин [2].

 1. Ринок житла зорієнтований переважно на заможних громадян, котрі спроможні сплатити його комерційну вартість. Ціни на житло як на первинно­му, так і на вторинному ринках постійно зростають. Громадяни із середнім рівнем доходів не в змозі побудувати або при­дбати житло за власні кошти.

2. Зменшення обсягів державного фінансування житлового будівництва, і  скорочення інвестицій організацій та підприємств на зазначені цілі призвело і     до зниження темпів житлового будівництва, скорочення його обсягів і виникнення дефіциту на доступне якісне житло для середньозабезпечених верств населення.

3.  Затверджені урядом спеціальні програми, які реалізуються через різні механізми кредитування на пільгових умовах із залученням державних коштів, не охоплюють усіх громадян, які потре­бують поліпшення житлових умов.

4.  Слабко розвиваються напрями державної житлової політики щодо державної підтримки громадян у розв'язанні житлового питання шля­хом спільної участі обох сторін у фінан­суванні будівництва житла, зокрема надання цільових житлових субсидій, запровадження будівельних заощад­жень тощо.

 Утім, проблему забезпечення жит­лом громадян, котрі його потребують все ж можна було би виріши­ти шляхом залучення населенням іпо­течних житлових кредитів у банках. Але в умовах кризи на сьогодні банки взагалі кредитів не видають.

Для вирішення деяких проблем в Україні реалізуєть­ся низка затверджених урядом прог­рам, покликаних забезпечити житлом окремі категорії громадян, а саме:

♦ Державне пільгове довгострокове кредитування індивідуальних сільсь­ких забудовників (програма «Власний дім»);

  Державна програма забезпечен­ня молоді житлом на 2002-2012 роки;

  Комплексна програма забезпечен­ня житлом військовослужбовців, осіб рядового і командного складу органів внутрішніх справ, кримінально-виконавчої системи, службових осіб митних органів та членів їх сімей: військовослуж­бовців, звільнених у запас або у відстав­ку; громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи; суддів; інвалідів з вадами слуху та зору; розселен­ня та облаштування депортованих кримських татар і осіб інших національ­ностей, які повернулися на проживання в Україну; вчених Національної академії наук України;

♦ Порядок надання державним службовцям, які відповідно до зако­нодавства потребують поліпшення житлових умов, безвідсоткового креди­ту для житлового будівництва або при­дбання квартир чи індивідуальних жит­лових будинків.

 Утім, ці програми не охоплю­ють усі категорії громадян, які потребу­ють поліпшення житлових умов від­повідно до законодавства, тож ця со­ціальна проблема залишається однією з найгостріших в Україні.   

Таким чином, аналіз ситуації, що склалася на сьогодні свідчить про те, проблему забезпечення населення житлом в умовах фінансової кризи  може вирішити тільки державне іпотечне кредитування. Але на даний момент воно має багато недоліків, які потребують якнайскорішого усунення, до яких в першу чергу відноситься розробка таких державних програм, які б ураховували всіх громадян, які потребують поліпшення житлових умов.

 

Література

1. Берегуля О. Чинники підвищення конкурентоспроможності банку на ринку іпотечного кредитування // Вісник НБУ. – 2008. - №10, с. 42-44

2. Шевченко К. індекс іпотечного кредитування як інструмент здешевлення іпотечних кредитів // Вісник НБУ. – 2008. - №6, с.12-16

3. http://www.build.gov.ua