Педагогічні науки. Соціальна педагогіка

Огроднічук. А.В.

Національний університет біоресурсів і природокористування України, Україна

Соціологічні дослідження системи освіти в Україні, шляхи її вдосконалення

Для того щоб виявити дієвість освіти з позицій соціології, потрібне різнобічне оцінювання цього інституту. Дуже важ­ливо оцінити соціальне спрямування, мету, настанови й орієнтації як тих, хто вчиться, так і тих, хто вчить, а також тих, хто є споживачем продукції профе­сійної освіти, хто отримує професійних фахівців, що претенду­ють на відповідність потребам народного господарства. Саме з таких позицій підходить соціологія до вивчення ключових по­казників освіти.

Насамперед соціологів цікавить рівень знань учнів, студентів, населення країни. Нині показник працюючих у народному госпо­дарстві, що мають середню, середню спеціальну і вищу освіту, надзвичайно високий. З кожним роком він ще збільшується. Про­те якість професійної підготовки не задовольняє сучасні потреби суспільства. Кращі традиції, які мала вітчизняна середня та вища школа в кінці 50-х рр. XX ст., згодом було втрачено. Вона пере­стала забезпечувати засвоєння справжнього багатства людської культури, загальногуманістичних моральних цінностей.

Значний вплив на якість підготовки фахівців справляє матеріально-технічна база, науково-методичне та організаційне забезпечення навчального процесу. Для оцінювання ефективності та якості освіти велике значен­ня має задоволення процесом здобуття знань, методами та фор­мами надання знань, самими знаннями і тим, наскільки вони до­помагають людям у житті. Соціологічні напрацювання свідчать, що вдоволеність освітою є дуже низькою у службовців і ще нижча у робітників. Учені по­яснюють це явище обмеженими можливостями соціального ста­тусу, а також недостатніми у свій час вимогами школи та батьків, які змусили б їх докладати більших зусиль для оволодіння знаннями. Розвиток сучасної системи освіти в Україні також є дуже су­перечливим — реальні позитивні зміни часто є набагато менши­ми ніж негативні тенденції. Щодо багатьох питань триває стан цілковитої невизначеності.

Ефективність освіти, як зауважує Ж. Тощенко, багато в чому залежить від того, яку мету мають учасники цього процесу і на­самперед учні та студенти, що вони хочуть реалізувати у своєму житті за допомогою освіти. У цьому контексті дуже важливо ви­явити залежність між соціальною і професійною орієнтацією. Соціальна орієнтація — це визначення людиною свого місця в системі суспільних відносин, вибір бажаного соціального статусу і шляхів його досягнення. Професійна орієнтація — це усвідом­лення того «набору» професій, який пропонує в даний момент су­спільство, і вибір із них найбільш привабливої. Соціальна і професійна орієнтації взаємодіють, бо соціальний статус людини в суспільстві значною мірою визначається харак­тером і змістом його професійної діяльності. Соціологічні дослідження свідчать, що вибір професійної освіти лише частково зумовлюється інтересом до самого тільки фаху. Більше ніж на професію молодь орієнтується на своє май­бутнє соціальне становище, тому соціальна орієнтація випускни­ків шкіл формується набагато раніше за фахову. Вони мало поін­формовані про зміст майбутньої професії, але свідомі того, які життєві блага, привілеї, добробут вона забезпечує. Особливо по­силилась соціальна орієнтація в період ринкових перетворень.

Різко збільшилась кількість бажаючих здобути економічну, фі­нансову, юридичну освіту, через те що саме ці види освіти дають можливість бути в майбутньому лідером, матеріально забезпече­ною людиною, посісти високу соціальну позицію в структурі су­спільства. Не бажає сучасна молодь фізично працювати, не корис­туються в неї повагою виробничі професії, що потребують серед­ньої спеціальної освіти. До проблеми мети впритул примикає проблема мотивів навчання. Якщо в загальноосвітній школі інтерес до освіти дещо розмитий настановами «так потрібно», «вимагають батьки», «усі вчаться», то в професійних середніх та вищих школах він чітко проявляється в бажанні «отримати престижну професію», «пра­цювати в інтелектуальній сфері діяльності». За ринкових відно­син виявляється особливий інтерес до високої заробітної плати, економічної незалежності, майбутнього влаштування в житті.

Найбільш престижними нині є підприємницька і менеджерська діяльність, банківська і правнича справа, бухоблік і аудит тощо, натомість значно знизився престиж діяльності інженера, лікаря, учителя, науковця. Зміни, що відбуваються в суспільній свідомос­ті, зумовлено невиправданою невідповідністю соціально-еконо­мічних умов різних видів праці, а передовсім її оплати. Звідси й низька професійна стабільність. Велика кількість випускників се­редніх та вищих навчальних закладів працюють не за фахом. Без­робіття призводить до того, що багато фахівців змушені працюва­ти на посадах, які не потребують такого високого рівня підготовки. Для подолання перекосів у суспільній свідомості, в оцінці прес­тижності професій, у формуванні професійної орієнтації та моти­вації до праці велике значення має забезпечення в системі освіти поєднання навчання з продуктивною працею. Завдяки цьому мо­лодь набуває не тільки трудових навичок, а й усвідомлює суспіль­ну значущість цього виду праці; молоді відкриваються можливості свідомої орієнтації у трудовій сфері, а отже, економічної свободи, виникає інтерес до поповнення знань. Без цього праця, на думку видатного педагога А. Макаренка, є педагогічно нейтральною, тобто не формує духовного багатства особистості.

У цьому зв'язку надзвичайно велике значення має співпраця навчальних закладів з науковими й виробничими організаціями, участь учнів і студентів у дослідженні та розв'язанні конкретних проблем сьогодення. З переходом до ринкових умов можлива по­ява нових форм організації такої співпраці, наприклад, шкільних та студентських кооперативів, поєднання навчання і трудової ді­яльності на громадських засадах. Велике значення має формування освітою національної са­мосвідомості, що сприятиме визначенню молоддю правильних життєвих орієнтирів. Поєднання історичної свідомості із са­мосвідомістю є необхідним для формування в молоді справж­ньої громадянської позиції в побудові демократичного суспі­льства. Значний вплив на свідомість і поведінку молоді справляє сис­тема управління навчальним закладом. Додержання норм і прин­ципів демократії, справедливе розв'язання принципових питань, що стосуються інтересів різних груп молоді, стає для тих, хто навчається, справжнім орієнтиром на майбутнє.

Удосконалення системи освіти неможливе без змін у виклада­цькому корпусі. За об'єктивними даними (освітою, стажем) біль­шість викладачів, педагогів відповідає своєму призначенню, але якість їхньої діяльності здебільшого залишає бажати ліпшого. Ба­гато хто з учителів, викладачів вищої школи не розуміє сутності явищ, що відбуваються нині в Україні, не вболіває за її майбутнє, а отже, мимоволі передає свою розгубленість, апатію і безпорад­ність учням. Як свідчать соціологічні дослідження, велике занепо­коєння студентів викликає несправедливість і байдужість деяких викладачів і деканів, необ'єктивність оцінювання знань, невиправ­дано завищений статус тих, хто платить за навчання.

Система здобуття освіти є одним із критеріїв соціальної дифе­ренціації. Роль цього критерію з переходом до ринку посилюєть­ся. З демократичної системи освіти, доступної для представників усіх соціальних груп, відкритої для контролю і дій з боку суспі­льства, вона перетворюється на селективну, елітарну, таку, що базується на ідеї як економічної, так і політичної автономності. За ринкових умов освіта сприймається як сфера підприємницької діяльності, яка має давати прибуток. Тому можливість платити і талант — дві головні складові селекції в освіті.

Література

1.     Астахов В. І. Вища школа України. — Харків, 1991.

2.     Герасіна Л. М. Оновлення сучасної вищої школи в контексті гло­бальних проблем освіти. — Харків, 1994.

3.     Нечаев В. Я. Социология образования. — М., 1992

4.     Піча В. М. та ін. Соціологія. — К., 1996.