Педагогічні науки/ 5.Сучасні методи викладання

 

Золотарьова О.В.

Українська інженерно-педагогічна академія

МОРАЛЬНЕ ВИХОВАННЯ СТУДЕНТІВ У НАВЧАЛЬНО-ВИХОВНОМУ ПРОЦЕСІ АКАДЕМІЇ

 

 

Нестабільність і суперечливість моральної атмосфери в сучасному суспільстві зумовили особливу гостроту проблеми морального виховання молоді. Нині важливим є забезпечення в навчально-виховному процесі повноцінного розвитку зростаючої особистості. Основні вимоги до морального виховання молоді знайшли своє  відображення в Законі України „Про освіту”, Державній національній програмі „Освіта” („Україна ХХІ століття”), Концепції виховання дітей та молоді в національній системі освіти, Національній доктрині розвитку освіти в Україні у ХХІ столітті, Концепції громадянського виховання особистості в умовах розвитку української державності та інших нормативних документах, які визначили стратегію розвитку освіти в Україні, пріоритетні напрями та шляхи забезпечення можливостей постійного морально-духовного самовдосконалення особистості.

Головною метою педагогічних колективів академії є створення умов для засвоєння особистістю багатства духовної культури народу і на цій основі – формування повноцінних рис громадянина Української держави, що включають у себе національну свідомість, розвинену духовність, моральну культуру, розвиток індивідуальних здібностей.

Результати аналізу навчально-виховного процесу в академіях свідчать, що рівень сформованості моральної вихованості студентів впливає на якість їх етичної свідомості, забезпечує засвоєння  основних ціннісних орієнтацій та етичних норм співжиття, оволодіння внутрішнім інструментарієм для аналізу та прийняття оптимальних рішень у конкретних ситуаціях життєдіяльності. Водночас моральне виховання молоді досить часто залишається поза увагою завдань, які вирішує педагогічний колектив. У системі роботи багатьох педагогів спостерігається переважна орієнтація на здобуття знань, умінь і навичок, а проблеми виховання, зокрема, морального виховання студентів, залишаються поза центром їхньої уваги.

Необхідно врахувати і ряд суперечностей, які призводять до низького рівня сформованості моральної вихованості студентів:

а) між реальним рівнем моральної вихованості студента і суспільними  вимогами до неї;

       б) між необхідністю формування моральної вихованості особистості і розвитком асоціальних потреб та девальвації моральних цінностей у свідомості сучасної молоді.

Проблема моральності, в міру своєї актуальності, завжди була одним із важливих чинників наукових пошуків у філософії, соціології, психології, педагогічній науці і практиці. Тому розуміння значущості моралі у становленні особистості простежується впродовж усього історичного шляху цивілізації. Питання виховання у підростаючого покоління загальнолюдських моральних цінностей відображено у працях видатних зарубіжних учених Г.Гегеля, І.Гербарта, Д.Дьюї, Я.А. Коменського, Ф.Ніцше, Й.Г. Песталоцці, Ж.-Ж.Руссо, П.Тейяра де Шардена, А.Швейцера та ін.

Не обійшли увагою зазначену проблему вітчизняні мислителі, починаючи ще з епохи Київської Русі (Іларіон, Святослав, Володимир Мономах), а також відомі просвітителі П.С. Могила, Ф.Є. Прокопович,    Г.С. Сковорода, О.В. Духнович, К.Д. Ушинський, X.Д. Алчевська,       Б.Д. Грінченко, Г.Г. Ващенко, В.І. Вернадський, І.І. Огієнко,              С.Ф. Русова, Б.Р. Наврочинський, А.С.Макаренко, М.Г.Стельмахович,     В.О. Сухомлинський та ін.

У працях українських учених В.П. Андрущенка, І.Д. Беха, М.Боришевського, І.А. Зязюна, О.В.Киричука знайшли своє відображення соціально-філософський та психологічний аспекти моральності. Важливого значення вони зокрема надають морально-практичній діяльності, яка виступає основною соціальною детермінантою та визначає моральне зростання молодої людини.

Аналіз наукових досліджень у галузі морального виховання особистості вчених В.О. Білоусової, Г.П. Васяновича, Л.С. Виготського, Г.С. Костюка, О.М. Леонтьєва, М.М. Фіцули, К.І.Чорної та інших дав можливість визначити психолого-педагогічні основи досліджуваної проблеми, до яких були віднесені: методологія, функції, принципи, умови, фактори морального виховання.