Новікова А.І.,

студентка 3 курсу,

господарсько-правового факультету

                                      Національної юридичної академії України ім. Ярослава. Мудрого

 

Порівняльний аналіз нових та нововиявлених обставин за законодавством України та Російської Федерації 

Відновлення провадження по кримінальній справі за нововиявленими обставинами – це поновлення провадження за обставинами, які встановлені розслідуванням або вироком суду, що набрав законної сили, і викладені у висновку прокурора юридичні факти, які перебувають в органічному зв’язку з елементами предмета доказування в кримінальній справі і спростовують через їх попередню невідомість та істотність висновки, що містяться у вироку, постанові, ухвалі, як такі що не відповідають об’єктивній дійсності. Тобто, це такі обставини, які не могли бути відомі суду при постановленні судового рішення, при чому не має значення, виникли вони до чи після його постановлення. Важливо те, щоб суд не знав і не міг знати про них під час всього провадження справи.

Чинний КПК України не дає визначення нововиявлених обставин, а встановлює їх перелік. Такими обставинами відповідно до ч.1 ст. 4005 КПК України є: 1) фальсифікація доказів, неправильність перекладу, а також показань свідка, потерпілого, обвинуваченого, підсудного,  висновку і пояснень судового експерта, на яких ґрунтується  вирок; 2) зловживання прокурора, дізнавача, слідчого чи суддів під час провадження у справі, тобто вчинення ними навмисних дій, що містять склад злочину і спричиняють викривлення суті справи (притягнення як обвинуваченого завідомо невинуватого; звільнення від кримінальної відповідальності завідомо винуватих; штучне створення доказів обвинувачення або виправдання; засудження завідомо невинуватого; ухвалення завідомо неправосудного судового рішення); 3) всі інші обставини, які не були відомі суду при винесенні судового рішення і які самі по собі або разом з раніше виявленими обставинами доводять неправильність засудження або виправдання підсудного.

В редакції КПК Росії важливе значення має поділ обставин, які слугують підставами відновлення провадження по кримінальній справі на “нові” та “нововиявлені”. Тому, згідно зі ст. 413 КПК РФ новими обста­винами вважаються обста­вини, невідомі суду на момент винесення судового рішення, які усувають злочинність і караність діяння. Під нововиявленими обста­винами розуміють такі обста­вини, які існували на момент набрання вироком чи іншим судовим рішенням законної сили, але не були відомі суду.

Нововиявленими обста­винами відповідно до КПК Росії є: а) завідомо неправдиві показання потерпілого чи свідка, висновок експерта, а також неправдиві речові докази, протоколи слідчих чи судових дій, та інших документів; б) злочинні дії дізнавача, слідчого чи прокурора; в) злочинні дії судді, скоєних їм при розгляді даної кримінальної справи (наприклад, винесення суддею виправдовувального вироку чи постанови про закриття кримінальної справи всупереч доказам, які мають місце; притягнення слідчим завідомо невинного до кримінальної відповідальності, що потягло за собою винесення необґрунтованого та незаконного вироку).

До злочинних дій належать і такі дії цих осіб, як підробка процесуальних документів, навмисне псування чи зміна вигляду речових доказів, виїмка з документів, протоколів слідчих чи судових дій та ін., якщо ці дії призвели до неправильного вирішення справи.

Не можуть бути визнані нововиявленими обставинами факти неправильної оцінки доказів, неправильного застосування закону, призначення несправедливого покарання, якщо вони не були результатом розслідування, а також встановлення після винесення вироку нових епізодів злочинних дій засудженого, якщо справу щодо них розслідували і розглядали окремо.

Як в Україні, так і в  Росії фальсифікація доказів, завідомо неправильний переклад, завідомо неправдиві показання свідка, потерпілого, обвинуваченого, підсудного, завідомо неправильний висновок і пояснення судового експерта, зловживання прокурорів, дізнавачів, слідчих і суддів є підставами для відновлення справ за новими та нововиявленими обставинами лише в тому разі, коли вони встановлені вироком, що набрав законної сили, а при неможливості постановлення вироку - матеріалами розслідування.

Новими обставинами є:

1) визнання Конституційним судом Російської Федерації норми закону, яка була застосована судом  в кримінальній справі, що не відповідає Конституції РФ;

2) встановлене Європейським судом по правах людини порушення положень Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод при розгляді судом Російської Федерації кримінальної справи.

Інші нові обставини також є підставою для відновлення справи за новими обставинами, якщо вони самі по собі чи разом з обставинами, раніш встановленими, доказують: невинуватість засудженого; вчинення ним менш тяжкого злочину; вчинення ним більш тяжкого злочину; винуватість виправданого; винуватість особи, у відношенні якої справу було припинено. Наприклад, виявлення нових співучасників злочину; самообмова засудженого; обмова одним обвинуваченим іншого; встановлення факту, що особа, яка вважалася вбитою, жива; добросовісна помилка свідка чи потерпілого та ін. 

Нові обста­вини мають наступні ознаки: а) на відміну від «нововиявлених обста­вин», нові обста­вини не існували на момент винесення судового рішення і саме тому не могли бути відомі суду; б) усувають злочинність і караність діяння.

Законом передбачена можливість відновлення провадження по кримінальній справі і по відношенню до особи, яка померла, однак, в цьому випадку метою такого відновлення може бути тільки його реабілітація. В Україні так само, як і в Росії відбуття покарання засудженим або його смерть не перешкоджають перегляду судових рішень щодо нього в порядку виключного провадження в інтересах його реабілітації. І перегляд обвинувального вироку за ново­виявленими обставинами у зв’язку з необхідністю застосувати закон про більш тяжкий злочин обмежений строками давності притягнення до кримінальної відповідальності, передбаченими ст. 49 КК України та ст. 78 КК РФ за більш тяжкий злочин.

Право порушення провадження за новими і нововиявленими обставинами в Україні також як і в Росії належить прокурору. Приводами для порушення провадження за цими обставинами можуть бути повідомлення громадян, посадових осіб, а також дані, отримані в ході розслідування та перегляду інших кримінальних справ. Таким чином, суди України та Росії , гарантуючи державний захист прав і свобод, забезпечують конституційне право громадян на перегляд вироку в порядку, встановленому законом ( ч.2 ст. 55 Конституції України  та ч.3 ст.50 Конституції РФ ).