Строительство и архитектура/ 1. Архитектурные решения объектов строительства и реконструкции

к.т.н., доцент Постернак С.О.,  к.т.н., доцент Постернак І.М.,

магістр з будівництва Уразманова Н.Ф.,

магістр з будівництва, асистент Постернак О.О.

Одеська державна академія будівництва та архітектури, Україна

 

ІНЖЕНЕРНА АРХІТЕКТОНІКА БУДІВЕЛЬ, СПОРУД ТА ЇХ КОМПЛЕКСІВ: ПРОСТЕ СУЧАСНЕ ВИЗНАЧЕННЯ

 

Початок, – колись-то сказав Піфагор, – це половина цілого. З чого розпочати? На нашу думку з аналізу існуючих тлумачень та пояснень основного терміну "архітектоніка" та початкових до нього термінів "архітектура", "тектоніка", з погляду інженерії, для формулювання визначення (вислів у якому розкривається зміст чого-небудь, його істотні ознаки [1]) та тлумачення (пояснення) терміну (слово або словосполучення, що означає чітко окреслене спеціальне поняття якої-небудь галузі науки, зокрема в архітектурі та будівництві [1]) "інженерна архітектоніка будівель, споруд та їх комплексів ". Розглянемо пояснення тлумачних словників від загальновживаних до спеціальних (тематичних).

Опираючись на пояснення (тлумачення) Великого тлумачного словника (ВТС) сучасної української мови [1] термін "архітектоніка" формується як «гармонійне сполучення частин у єдине ціле» на основі терміна "архітектура" – мистецтво проектування, спорудження та художнє оздоблення будов, будівельне мистецтво; та на основі терміна "тектоніка" – особливості взаємного розташування частин будівлі, споруди та співвідношення їх форм і пропорцій. Вислів же "інженерна" французьке ingénieur, від латинського ingenium – здібність, винахідливість﴿ до термінів "архітектоніка, архітектура" трактується ВТС [1] як технічна, пов’язана з діяльністю інженера.

У ХХ столітті Велика радянська енциклопедія [2] з посиланням на закордонні джерела визначала термін архітектоніка (тектоніка) від грецького architektonike﴿ як будівельне мистецтво, художнє вираження закономірностей споруди, властиве конструктивній системі будівлі. Архітектоніка виявляється взаємозв’язком і взаєморозміщенням несучих і несомих частин, ритмічною будовою форм, що робить наглядними статистичні зусилля конструкції, зокрема також пропорціями, кольором та іншим. Також за формулюванням [2] термін "архітектура" латинське architectura, від грецького architéкtón – будівельник﴿ трактується як зодчество, система будівель та споруд, формуючих просторове середовище для життя і діяльності людей, а також само мистецтво створювати ці будівлі та споруди у відповідності до законів краси. Вислів же "інженерна" французьке ingénieur, від латинського ingenium﴿ – здібність, винахідливість.

За визначенням Словника Ожегова [3]: архітектоніка (тектоніка) – сполучення частин в одному злагодженому (гармонійному) цілому, композиція; "архітектура" – мистецтво проектування і спорудження будівель, споруд чи стиль побудови, або будівлі, споруди; "інженерія" – інженерне діло, творча технічна діяльність; "інженерна" – технічна, пов’язана з технічною діяльністю.

За визначенням Архітектурного словника [4] архітектоніка від грецького architektonike – будівельне мистецтво﴿ – художнє вираження структурних закономірностей конструкції будівлі. Вона виявляється у взаємозв’язку і розміщенні несучих і несомих частин, в ритмічній будові форм, що робить наглядними статистичні зусилля конструкції. Зокрема вона проявляється в пропорціях, колірній побудові витворів та іншому. У більш широкому сенсі архітектоніка – композиційна побудова любого витвору мистецтва, обумовлююча співвідношення його головних і другорядних елементів.

За визначенням Будівельного словника [5] тектоніка – співвідношення несучих і несомих частин спорудження, виражене в пластичних формах; художнє вираження закономірностей, властиве конструктивній системі будинку.

За тлумаченням з точки зору сучасного розуміння Словником іншомовних слів для середньої і вищої школи [6] "архітектура" латинське architectura, від грецького αρχιτέκτωυ – будівничий﴿ трактується як будівельне мистецтво, проектування і будівництво споруд; тектоніка від грецького τεκτουική – будівельна справа, від τεκταίυω – майструю, будую﴿ трактується як конструктивна особливість будівлі, яка виявляється у співвідношенні її частин, пропорціях, тощо. За цим словником [6] префікс архі… грецьке αρχι…﴿ грецьке означає головний, старший, найвищій ступінь; отже архітектоніка  грецьке αρχιτεκτουική – будівельне мистецтво﴿ – основний принцип побудови, зв'язок і взаємозумовленість елементів цілого.

Важливим для нашого аналізу та пропозицій є наведений вище розгляд понять «архітектура, тектоніка, архітектоніка, інженерія» щодо надання визначення та толкування терміну "інженерна архітектоніка будівель, споруд та їх комплексів (пропонується у скороченому виді: ІА-БСтаК)", що органічно висвітлить та взаємопов'яже різні поняття: «архітектоніка та інженерія (інженерна)» а також надасть можливість зробити певний крок до введення в наукову термінологію цього поняття. Фактологічною базою для цього слугуватимуть вибіркові, типові матеріали з загальних та фахових словників, підручників, статей, досліджень організацій, установ, виступів фахівців, архітектурно-інженерного і науково-педагогічного досвіду авторів та іншого.

На основі розгляду понять «архітектура, архітектоніка, тектоніка, інженерія» зі слідуючих джерел: енциклопедії [2], тлумачних словників загальної направленості [1,3,6], тлумачного словника з сучасного толкування архітектури [4], тлумачного словника по будівництву [5], пропонується саме просте сучасне визначення яке можна дати терміну ІА-БСтаК – це архітектурно-конструктивні рішення будівель, споруд та їх комплексів.

Литература:

1. Великий тлумачний словник сучасної української мови (з дод. і допов.)/ Уклад. і голов. ред. В.Т. Бусел. – К.: Ірпінь: ВТФ «Перун», 2005. – 1728с.

2. Большая советская энциклопедия. Издание 1969…1978гг.: Adamy R., Architektonik auf historischer und ästhetischer Grundlage, Bd 1…3, В., 1881…1896. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://slovari.yandex.ru/dict/bse.

3. Ожегова Словарь. http://www.slovarik.kiev.ua/ojegov. – Назва з екрану.

4. Архитектурный словарь. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.slovarik.kiev.ua/architecture/a/131696.html. – Назва з екрану.

5. Строительный словарь. http://www.slovarik.kiev.ua/build/t/130844.html.

6. Данилюк І.Г. Сучасний словник іншомовних слів для середньої і вищої школи. – Донецьк:ТОВ ВКФ «БАО», 2008. – 576с.