Анісімова Г.Ю., Гречихіна В.О.

Керівник: Нефьодова Ю.В.

Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського

Проектне фінансування: основні проблеми і тенденції

Розмаїтість інвестиційних потреб приводить до розвитку нових форм фінансування проектів і програм, у тому числі й проектному фінансуванні.

В умовах дефіциту інвестиційних ресурсів пошук додаткових форм фінансування є досить важливою проблемою. У зв'язку із цим розвиток інструментарію проектного фінансування й можливості його практичного застосування є досить своєчасним.

Проблемами вивчення тенденцій розвитку і впровадження проектного фінансування в Україні займалися ряд вчених-економістів, таких як: Садеков А.А., Бакунов О.О., Оліфіров В.П., Фролова Л.В., Шаруга Л.В. та Аптекар С.С. Але в їх працях недостатньо приділено увагу саме основним проблемам і тенденціям розвитку проектного фінансування, що робить цю тему актуальною.

Під проектним фінансуванням розуміється фінансування інвестиційних витрат господарської одиниці (проекту),  яка сама сплачує виробничі витрати й здійснює платежі в погашення довгострокового боргового зобов'язання по притягнутих засобах і при якому кредитори для нарахування відсотків і повернення притягнутих засобів орієнтуються, насамперед, на очікувані надлишки ліквідності і заплановані доходи проекту.

Головними перевагами проектного фінансування (на відміну від інших технологій інвестування) для здобувача інвестицій є:

-   можливість залучення обсягів інвестиційних ресурсів істотно перевищуючих наявні активи здобувача інвестицій;

-   реалізація "start up проектів";

-   зниження проектних ризиків і їхній розподіл між декількома учасниками проекту;

-   відсутність твердих вимог до фінансового стану компанії-позичальника;

-   можливість мінімізації ризиків за рахунок створення проектного суспільства в країні походження капіталу, а керуючої компанії в країні його реалізації [1].

Однак при проектному фінансуванні є й ряд негативних моментів для позичальника:

-   підвищений відсоток інтересу інвестора й значні комісійні за оцінку проекту й організацію фінансування;

-   високі витрати на передпроектні роботи;

-   твердий контроль із боку інвесторів, кредиторів на всіх стадіях інвестиційного процесу;

-   ризик втрати незалежності ініціатора проекту.

Проблеми при здійсненні проектного фінансування виникають внаслідок складності й множинності економічних і правових відносин,  які виникають між учасниками проекту, чутливості проекту до змін навколишнього економічного, політичного й правового середовища, тобто внаслідок великої кількості різних ризиків, а також внаслідок унікальності кожного проекту.

Основні тенденції розвитку проектного фінансування визначаються конкуренцією між великими транснаціональними компаніями й різноманітними потребами в капіталовкладеннях. Переважною тенденцією розвитку проектного фінансування в промислово розвинених країнах Заходу є використання всього розмаїття джерел і методів фінансування інвестиційних проектів. При зменшенні необхідності в страхуванні політичних ризиків і підвищенні рівня прийнятності  ризику для інвесторів, проекти все більшою мірою  фінансуються одночасно з декількох джерел, використовуючи декілька інвестиційних технологій [3].

Можна із упевненістю сказати, що без політичного захисту з боку міжнародного співтовариства й держави комерційне кредитування великих проектів  на основі класичного проектного фінансування не буде доступно ще щонайменше   кілька років.

Проблеми й розвиток проектного фінансування пов'язані з динамікою інвестиційних процесів і роллю банківських інститутів. Для розвитку механізмів проектного фінансування потрібні:

-   політична стабільність і визначеність у політику державного регулювання економіки;

-   створення державної системи підтримки механізмів проектного фінансування;

-   створення державної системи інформування потенційних інвесторів про українські інвестиційні проекти й програми;

-   підготовка менеджерських кадрів і нагромадження ними практичного досвіду;

-   створення спеціалізованих інститутів довгострокового фінансування [2].

Таким чином, організація проектного фінансування - справа структурована, але трудомістка. Інвестиційна схема організації фінансування проектів детермінована, але вимагає значних зусиль по створенню. При цьому без одного з вищезгаданих елементів такого середовища для будь-якого інвестиційного проекту його практична реалізація неможлива. А це робить актуальним завдання концентрації зусиль всіх зацікавлених операторів і учасників фінансового ринку на формуванні економіко-правового, організаційної й інструментального середовища, що враховує й захищає їхні інтереси.

Література:

1.       Олифиров В.П., Фролова Л.В., Шаруга Л.В. Инвестиционная деятельность предприятия, Донецк, ООО «Лебедь», 2006.- 87с.

2.       Проектний аналіз: Навч.посіб./Відп.ред.Москвін С.О. - К.: Лібра, 2006.-368с.

3.       Черняк В.З. Бизнес-планиование: Учеб.пособие / Черняк В.З., Довдиенко И.В., Поважный А.С. - М.:РДЛ, 2001.-272с.