Поливана М.А.

Науковий керівник Грубляк О.М.

Буковинська державна фінансова академія м .Чернівці.

 

Сучасний Стан ФОНДОВОГО РИНКУ УКРАЇНИ

 

Анотація: В статті розглянуто значення фондового ринку для економіки України, проведено аналіз стану фондового ринку України за 2008-2009 рр., визначено проблеми та перспективи подальшого розвитку фондового ринку в Україні.

Ключові слова: цінні папери, фондовий ринок, професійні учасники, акції, облігації, лістинг.

Постановка проблеми: Одним з основних сегментів фінансового ринку є фондовий ринок, який сприяє обігу та раціональному розміщенню фінансових ресурсів, дає можливість самостійно оцінювати ефективність управління підприємством, створює умови для добросовісної конкуренції та обмежує монополізм. В умовах ринкових відносин велике значення для регулювання національної економіки та раціонального перерозподілу інвестиційних ресурсів  має розвиток фондового ринку в Україні, який значною мірою залежить від соціально-економічних змін в країні як передумов для розширення його послуг.

Розвиток ринку цінних паперів є індикатором лібералізації економіки та успішного проведення ринкових реформ, створює важливий компонент сучасного механізму економічного регулювання, надає економіці певної гнучкості й мобільності, забезпечуючи можливість швидкого переливу ресурсів із одних галузей в інші та здійснення структурної перебудови виробництва.

Саме тому дослідження стану фондового ринку України є надзвичайно актуальним.

Аналіз останніх досліджень і публікацій. Проблеми функціонування фондового ринку в Україні є предметом досліджень багатьох вчених. Питанням функціонування фондового ринку України присвячені роботи Калач Г.М. , Пилипко В.С., Луцишин В.О. та інші вчені.

Виклад основного матеріалу. Вітчизняний фондовий ринок було створено за дуже короткий період часу. Упродовж 1995-1998 років ринок швидко нарощував обсяги. Цей етап характеризується значним кількісним і якісним зростанням фондового ринку України. Каталізатором цього процесу можна вважати такі фактори, як прискорення темпів приватизації, зростання сектору державних цінних паперів з надзвичайно високою дохідністю, високі темпи інфляції та фіксований валютний курс, що стимулювало приплив грошей  нерезидентів, схильних до ризику. У період фінансової кризи 1997-1998 років відбувався масовий вихід іноземного капіталу з фінансового ринку, і лише з 2000 року ринок знову почав нарощувати обсяги.

Основними нерозв’язаними проблемними питаннями розвитку фондового ринку залишаються:

1)                     удосконалення корпоративного управління та захисту прав інвесторів  – після прийняття 17 вересня 2008 року Верховною Радою України Закону України «Про акціонерні товариства», розпочато розроблення відповідних підзаконних актів. Прикінцеві положення передбачають, що Закон набуде чинності через 6 місяців з дати опублікування, протягом яких здійснюватиметься розроблення і прийняття відповідних підзаконних нормативно-правових актів;

2)  нерозвиненість ринку похідних (деривативів) - Україна поки що не використовує в повній мірі похідні фінансові інструменти, які приваблюють інвесторів можливістю довгострокового хеджування цінових, процентних, валютних ризиків, оскільки правові засади потребують законодавчого врегулювання. Базовим для вирішення зазначеного проблемного питання є прийняття проекту Закону України «Про похідні  (деривативи)»;

3)  упорядкування діяльності учасників Національної депозитарної системи та удосконалення системи обліку прав власності на цінні папери - технологічна відокремленість Національної депозитарної системи спричиняє низьку якість роботи системи обліку прав власності на цінні папери, не дозволяє забезпечити належні гарантії захисту прав інвесторів. Недосконалість розрахунково-клірингового обслуговування операцій з цінними паперами не дозволяє використовувати принцип “поставка проти платежу” за угодами з цінними паперами. Базовим для вирішення зазначеного проблемного питання є прийняття проекту Закону України «Про систему депозитарного обліку цінних паперів».

Крім того, важливими питаннями, розв’язання яких  було започатковано Комісією у 2007 році, однак які залишаються не врегульованими є: питання нормативного врегулювання процедури емісії конвертованих облігацій, врегулювання правовідносин, які виникають у сфері житлового будівництва з використанням механізму випуску цільових облігацій. З метою реалізації зазначеного проблемного питання рішенням Комісії від 21.05.2008р. №505 схвалено  проект положення «Про внесення змін до Положення про порядок здійснення емісії облігацій підприємств та їх обігу, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України  08.07.2008р. за №616/15307».

Проблемним питанням залишається діюча процедура прийняття регуляторних актів, яка триває не менше ніж півроку, ускладнює проходження усіх погоджень при розробленні нормативного документа Комісії та не сприяє оперативному вирішенню проблемних питань функціонування фондового ринку. З метою вирішення зазначеного проблемного питання необхідно сприяти прийняттю Верховною Радою України проекту Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про засади державної регуляторної політики в сфері господарської діяльності» (у частині непоширення дії цього Закону на ринки фінансових послуг) (реєстраційний №2323 від 03.04.2008р.). Прийняття законопроекту дозволить удосконалити діючу процедуру прийняття регуляторних актів та сприятиме оперативному вирішенню проблемних питань функціонування фондового ринку.

Станом на 01.12.2009 кількість ліцензій, які видано Комісією професійним учасникам фондового ринку на провадження професійної діяльності становила 1802, в тому числі:

-         740 ліцензії на провадження діяльності з торгівлі цінними паперами;

-         289 ліцензій на провадження депозитарної діяльності зберігачів цінних паперів;

-         369 ліцензій на провадження діяльності з ведення реєстру власників іменних цінних паперів;

-         388 ліцензії на провадження діяльності з управління активами інвестиційних інвесторів;

-         10 ліцензій на провадження діяльності з організації торгівлі на ринку цінних паперів;

-         3 ліцензій на провадження розрахунково-клірингової діяльності;

-         3 ліцензій на провадження депозитарної діяльності депозитарію цінних паперів.

Кількість професійних учасників фондового ринку з урахуванням суміщення декількох видів професійної діяльності становила 1 480, в тому числі:

-         289 учасників є торговцями-зберігачами (125 банки), серед них 33 учасники є торговцями-зберігачами-реєстраторами (24 банки);

-         3 депозитарії мали ліцензію на розрахунково-клірингову діяльність.

Обсяг випусків акцій зареєстрованих центральним апаратом Комісії порівняно з аналогічним періодом 2008 року збільшився у 2 рази (або на 43,04 млрд. грн.) за рахунок реєстрації випусків акцій банківськими установами з метою збільшення статутного капіталу (зокрема, ПАТ “Державний експортно-імпортний банк України”, ЗАТ “Комерційний банк “ПриватБанк”, ПАТ “Родовід Банк”, ВАТ “АБ “Укргазбанк”, Публічний акціонерний банк “Київ”, ВАТ “ВТБ Банк”, ВАТ “АКТА БАНК”, ВАТ “Банк Богуслав”, ВАТ “Державний ощадний банк Україна”, ВАТ Акціонерний комерційний інноваційний банк “УкрСиббанк”, ВАТ АБ “Південний”, ВАТ “Банк Руский стандарт”, ВАТ АБ “Факторіал-Банк”, ЗАТ “ОТП Банк”, ВАТ “Платинум Банк”, ВАТ “Український професійний банк”, ВАТ “Унікредит банк”, ПАТ АБ “Брокбізнесбанк”, ВАТ АБ “Банк регіонального розвитку”, ПАТ “Сведбанк”, ПАТ “Акціонерний комерційний промислово-інвестиційний банк”, ВАТ “Kредо банк”, ПАТ КБ “Правекс-банк” тощо).

Загальний обсяг зареєстрованих акцій зазначених емітентів (крім банків) становив 35,04% від загального обсягу випусків акцій зареєстрованих центральним апаратом Комісії протягом періоду.

За станом 01.12.2009 кількість зареєстрованих корпоративних інвестиційних фондів та пайових інвестиційних фондів з початку реєстрації становить 1378 інститут спільного інвестування, серед них:

- 225 корпоративний інвестиційний фонд;

- 1153 пайових інвестиційних фондів.

Кількість цінних паперів, які включено до біржових реєстрів організаторів торгівлі, становить 237 (або 16,31% від кількості цінних паперів, які включено до біржових списків організаторів торгівлі). У біржовому реєстрі до котирувального списку за І рівнем лістингу включено 13 цінних паперів, за ІІ рівнем лістингу – 224.

За результатами торгів на організаторах торгівлі обсяг виконаних біржових контрактів з цінними паперами протягом січня-листопада становив 23,17 млрд грн, у листопаді 2009 року обсяг торгів з цінними паперами на організаторах торгівлі становив 4,00 млрд. грн.

Висновки. Складним і не передбачуваним виявився 2008 рік для ринків цінних паперів: стрімкий ріст у попередній період змінився неочікуваним затяжним спадом, глибина, тривалість та наслідки якого можна буде оцінити з часом.

Результати 2008 року перевершили найпесимістичніші прогнози аналітиків та експертів з різних країн. Ключові фондові індикатори світу впали на 32-49%, російські індекси ММВБ та РТС провалилися на 67 та 73% відповідно. Український лідер ПФТС з лідерів росту 2007-го перетворився на лідера падіння 2008-го і з результатом  -74,33% завершив цей рік на рівні 301,42 пункту.

Серед причин  - надто стрімкий  ріст, "перегрітість" ринку у попередні роки, особливо у 2007-му, значна залежність від іноземного капіталу, яка спершу була одним з головних рушіїв українського ринку цінних паперів, а  2008-го року чинив суттєвий тиск.

 

Література:

 

1. Калач Г.М. Вплив фінансової глобалізації на фондовий ринок України// Фінанси України.-2009.-№1.-С.115-121

2. Пилипко В.С. Розвиток фондового ринку і перспективи зростання інноваційного потенціалу АТ// Економіка і прогнозування.-2006.-№4.- С. 92-107

3. Сайт Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку  www.ssmsc.gov.ua.