Економічні науки/2. Маркетинг і менеджмент

 

К.е.н., доцент, Юзик Л.О.

Студентка ІЕУ, Медолазова Світлана Ігорівна

Донецький національний університет економіки і торгівлі, Україна

Дитяча реклама: особливості та правила


        Дитина, на думку професора маркетингу Texas A & M University Джеймса МакНіл \ James U. McNeal, цікава ринку і виробникам реклами за трьома міркуваннями:

- по-перше, вона має свої власні гроші та витрачає їх, часто підкорюючись      рекламі;

- по-друге, вона впливає на рішення батьків про те, що купувати;

- по-третє, на той час, коли дитина виростає, її споживчі запити і звички       вже виявляються сформованими завдяки рекламі, яку вона бачила у далекому дитинстві.

         Рекламні стратегії компаній, що мають дитячу цільову аудиторію, всі, так чи інакше, базуються на особливостях дитячої психології і розвитку в тій чи іншій віковій групі. Так, західні дослідження говорять нам про те, що досить часто дитина набагато більше обізнана, наприклад, про технічні нюанси вибору комп'ютера, ніж його батьки, і при покупці виступає як експерт і особа, що приймає рішення. Крім того, виробники товарів, орієнтованих на дорослих споживачів, нерідко вдаються до того, щоб впливати і на дітей, вирощуючи собі лояльну      аудиторію.
        Прихильники нішевого маркетингу впевнені, що, грамотно орієнтуючись на дану цільову групу, можна досягти певних результатів і зміцнити свої позиції на ринку. Недарма влада всіх країн світу визнає, що діти дуже схильні до впливу реклами, а отже повинні бути захищені законодавством. Але, так чи інакше, в усьому світі, та й у нас знаходяться ті, хто, лавіруючи на межі законності, просуває товари і послуги дитячій аудиторії.

        Отже, можна сформулювати декілька тез щодо дитячої реклами:

- діти мають у своєму розпорядженні кишенькові гроші. Наша мета - спрямувати їх і навчити "грамотно" їх витрачати;

- діти набагато легше, ніж дорослі, витрачають гроші, оскільки не знають   їх ціни;

- саме під тиском дитини доросла людина може розлучитися з великою сумою грошей;

- у дітей часто питають поради або просто покладаються на вибір дитини, оскільки часом вона більше обізнана про технічні характеристики та корисность         товару;

- діти часто стають законодавцями вибору того чи іншого набору продуктів для           заповнення          холодильника;

- діти виростуть і будуть мати більше грошей. А дитячі установки можуть не       вивітритися.

        Дитяча реклама - свого роду зразок досконалості: яскраві барвисті картинки, рух, анімація, і в основному в такій рекламі повідомляється, як весело буде дитині, якщо вона що-небудь з'їсть або отримає іграшку. Часто використовуються      візуальні     і         звукові       ефекти.
        Створити бажаний дітьми продукт заважає одна з найбільш поширених помилок про те, що раз платять батьки, то і звертатися потрібно саме до них. Але ми завжди повинні більше орієнтуватися саме на дитяче сприйняття.
        На думку фахівців, правила роботи над створенням реклами для дітей такі:

- не слід вирішувати за них, проектуючи завдання на спогади свого дитинства;

- не слід покладатися виключно на думку батьків, які можуть не усвідомлювати істинних прагнень своєї дитини і намагатися нав'язати свою дорослу        думку;

- варто просто запитати у самих дітей - для цього існує безліч випробуваних методик як якісних, так і кількісних досліджень.
     

        При розробці рекламних акцій, націлених на дітей, слід керуватися в основному двома критеріями: "Хотіли б ми, щоб наші діти стали споживачами продукту, чи не буде це шкідливо для них?", А також "Наскільки етична ця реклама і чи  не заважає вона психічному розвитку дитини?         ".
        Серед ризиків, які підстерігають на шляху створення дитячих рекламних проектів,         можна          виділити     наступні     п'ять:
     - законність;
     - етичність;
     - нецікавість;
     - незрозумілість;
     - батьківські   заборони.
       
Таким чином, ми робимо висновок, що промоушн дитячих товарів або послуг повинен обов'язково містити елемент гри і враховувати емоційний чинник. Важливо не тільки грамотно вибрати точку інтересу дитячої аудиторії, а й врахувати батьківські погляди на виховання та безпеку як психологічну, так і фізичну. Слід стежити за тенденціями розвитку дитячої індустрії в цілому і проводити спеціальні дослідження перед розробкою рекламних акцій для дітей.  

Так, щоб всі учасники комунікації - замовник, батьки, діти - були задоволені, необхідно намагатися: говорити з дітьми на одній мові, але не переходити на дитячий діалект; точно визначати вікову і гендерну групи аудиторії, для яких будуть використані  зовсім різні способи впливу; визначати основні пріоритети і приклади для наслідування для даної вікової групи; не забувати, що останнє слово все-таки за батьками, а тому, треба донести і до них переваги товару чи послуги, а також розповісти їм про користь і безпеку продукту.

 

Література:

1. Ткач Валерия Детская реклама, или дети как будущие потребители// Реклама. Теория и практика.- 2009. - №6

2. Журнал "Профиль" №31, 2002 www.advesti.ru/publish/psiholog/200405_baby/