Гриневич Ю.М.

Науковий керівник – І.Ф. Полєщук

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Визначення беззбитковості як важливого фактору діяльності підприємства

У ринковій економіці одержання прибутку є головною метою підприємницької діяльності, а тому саме він виступає, за загальним визнанням економістів, у ролі рушія підприємництва та є основним джерелом подальшого розвитку суспільного виробництва. Але для генерування цього виду ефекту у зростаючих масштабах підприємство має здійснювати ефективний маркетинг, проводити кваліфіковану політику у сфері персоналу та управління витратами. Ці дії передбачають визначення кількісного впливу задіяних у процесі виробництва ресурсів на величину прибутку, а отже, й рентабельності їх використання з наступною оцінкою одержаних результатів і розробкою відповідних рекомендацій для її підвищення.

У західній економічній науці та практиці, а нині частково й вітчизняній, поширення набув показник рентабельності авансованого капіталу ROI, що визначається з виразу:

                                                      ОП

                                           ROI = −−− ∙ 100%,                                                (1)

                                                                АК

де, ОП – операційний прибуток підприємства, АК – авансовий капітал.

Вихідним в аналізі витрат і визначення точки беззбитковості є дослідження структури витрат та виділення серед них постійних і змінних. Це надзвичайно важлива ділянка роботи, оскільки при неточному визначенні величини постійних чи змінних витрат одержимо невірний результат щодо формування точки беззбитковості [1, с. 134].

Так, для кожного підприємства важливо знати його фінансовий стан у майбутньому, виходячи з передбачуваних витрат і  кон’юнктури ринку на ті види продукції чи послуг, які воно виробляє й реалізує. Насамперед, менеджери підприємства повинні знати, за якого обсягу реалізації того чи іншого виду продукції (обсяг продажу) досягається беззбитковість виробництва (нульова рентабельність). Такий обсяг реалізації (продажу) називають критичним, оскільки при його зменшенні підприємство починає зазнавати збитків. Водночас при збільшенні продажу над його критичним обсягом забезпечується прибутковість виробництва. Керівникам підприємства також важливо знати, наскільки потрібно збільшити обсяг виробництва і реалізації продукції, щоб одержати бажану суму прибутку, та як вплине на його величину зміна витрат виробництва, що піддаються коригуванню в короткостроковому періоді.

Щоб визначити точку беззбитковості, можна скористатися двома способами: графічним, побудовою графіка критичної точки обсягу реалізації продукції та математичним, за допомогою формули.

На практиці, як правило, беззбитковий обсяг обчислюється аналітично. В точці беззбитковості виручка, одержана підприємством, має дорівнювати сукупним витратам. Отже,

                                                           Впост

                                                Об = −−−−−− ,                                                  (2)

                                                                   Ц – Взм

де, Об – беззбитковий обсяг виробництва в натуральному вимірі, Ц – ціна одиниці продукції, Впост – постійні витрати, Взм – змінні витрати на одиницю продукції [3, с. 123].

Аналіз беззбитковості передбачає такі допущення:

• не враховуються зміни виробничих запасів з періоду в період (обсяг виробництва дорівнює обсягові продажів);

• постійні операційні витрати однакові для будь-якого обсягу виробництва;

• змінні витрати змінюються пропорційно обсягу виробництва, а отже, загальний обсяг витрат також змінюється пропорційно обсягу виробництва;

• ціна продукту вважається постійною величиною протягом циклу проекту;

• частка продажу продукту в обсязі виручки не змінюється;

• незмінні витрати вважаються постійними.

Зазначені обставини хоча й знижують можливості застосування аналітичного методу, але простота розрахунків робить його досить популярним на практиці [2, с. 16].

Значний вплив на економіку підприємства мають вкладені інвестиції. Аналіз чутливості і беззбитковості дозволяє виявити домінуючі змінні і, варіюючи їх складовими, оцінити проект з точки зору доцільності здійснення інвестицій. Передумовами такого аналізу є стабільна соціально-економічна обстановка в країні і цивілізоване конкурентне середовище.

На будь-якій стадії життєвого циклу інвестицій значення домінуючих змінних можуть суттєво відхилятися від передбачених у проекті. Більше того, можуть виникати нові змінні, які матимуть домінуючий характер. Тому для інвестора набуває першорядного значення аналіз імовірності здійснення проекту.

Крім того, інвестиційний проект повинен бути обґрунтований масштабніше — з точки зору національної економіки. Таку оцінку у світовій практиці прийнято називати економічною і вона покликана обґрунтовувати результативність проекту з позицій вигод держави і всіх верств суспільства.

Отже, в сучасному світі бізнесу є дуже важливим визначення показника беззбитковості підприємства. На його основі ведеться та покращується діяльність підприємства, залучаються інвестори та клієнти. Тому кожне підприємство повинно якнайкраще планувати свою роботу для отримання найбільшого маржинального доходу від своєї діяльності.

Використана література

1.                              Андрійчук Р.В. Методичні підходи до аналізу рентабельності та беззбитковості виробництва продукції й оптимізації її асортименту // Економіка АПК.- 2007.- №5 – с.133-140.

2.                              Заруба І.Г. Перевірки збитковості підприємств // Все про бухгалтерський облік.- 2007.-№46 – 15-18.

3.                              Наконєчний Т.С. Економіко-математичний аналіз беззбитковості виробництва // Економіка АПК.- 2007.- №5 – с.120-128.