Дубовий А.І., Швидюк І.М.

Науковий керівник: Станко Г.В.

 

Буковинська державна фінансова  академія,Чернівці

 

Управління ризиками проектного фнансування

 

Глобалізація як логічне продовження інтернаціоналізації в світовій економіці відіграє визначальну роль у формуванні як взаємозалежності, так і взаємовпливу між країнами. Розвиток будь-якої країни залежить від реалізації  проектів у різних сферах діяльності. Для успішної реалізації проекту необхідно визначити джерела його фінансування.

Реалізація проектів методом проектного фінансування дозволяє врахувати і мінімізувати негативний вплив ризиків макроекономічного характеру, що набуває виняткової актуальності з огляду на існуючу ситуацію в економіці країни.

Дослідження ризиків проектного фінансування здійснювалось такими вітчизняними та зарубіжними вченими, як Сєріков А.В [4]., Кулік К.А [3]., Крутова И.Н [2].,  Йєскомб Е.Р [1]., А. Дайле та інші. Проте недостатньої уваги приділено систематизації ризиків, і не конкретизовано заходи щодо їх подолання.

При створенні проекту необхідно проаналізувати можливі ризики, які будуть загрожувати успішній його реалізації. Тому детальний аналіз  та визначення конкретних ризиків, які найбільше впливатимуть на здійснення проекту, дадуть можливість визначити конкретні заходи щодо їх управління.

Основними ризиками проектного фінансування можуть бути:

-                     в умовах погіршення економічної ситуації спостерігається відтік інвестицій, адже іноземні інвестори дбають передусім про власні інтереси, а не про  соціальний ефект проекту [3]. Тому за будь-яких несприятливих коливань потрібно проводити політику стимулювання та гарантування при вдалій реалізації проекту, зокрема використовувати пільгове оподаткування на прибуток, створення податкових канікул, тощо.

-                     ще одним ризиком проектного фінансування є інфляція. Інфляція, як екзогенний чинник може двояко влпивати на реалізацію проекту. З одного боку, можливий варіант одержання вигоди від дії інфляції на вільні грошові потоки, а з іншого – купівельна спроможність вкладених коштів зменшується, а це в свою чергу призводить до збільшення витрат проекту [3]. Щоб цього уникнути необхідно заздалегідь враховувати темп приросту інфляції і вже після цього складати кошторис витрат проекту. 

-                     падіння цін на світових ринках і зниження попиту на продукцію експорту призводить до зменшення валютної виручки, а отже, впливає і на валютний курс. Впив ризиків валютного курсу в проектному фінансуванні особливо відчутний на двох етапах – створення та реалізації. В першому випадку основою ризику є застосування різних валют для оплати витрат виробництва і фінансування проекту, результатом настання якого може стати значне недофінансування витрат. В другому – необхідність повертати позику в одній валюті, а одержання доходів в іншій [2]. У даному випадку доцільно було б використовувати одну грошову одиницю як при фінансуванні проекту, так і при одержанні доходів.

-                     взаємодія державних і приватних структур в процесі реалізації існуючих та створенні нових проектів. На протязі 20 –30 останніх років ця взаємодія проходить в рамках державно-приватних партнерств [1]. Але у зв’язку з фінансовою кризою можливе скорочення таких схем державно-приватних партнерств і в окремих випадках, ліквідація деяких із них. В даній ситуації при фінансуванні дорогих проектів слід державним органам влади брати більшу частину зобов’язань на себе.

-                     надзвичайно важливими для України є політичні ризики. Постійна політична підтримка, гарантії уряду, безпосереднє фінансування проектів державою перекреслюється політичними амбіціями українських політиків [4]. Тому необхідно, щоб жодні політичні амбіції не стали на заваді державного сприяння фінансування проектів.

На основі результатів оцінки різних загроз проектного фінансування можна зробити висновок, що забезпечення проекту необхідними фінансовими ресурсами супроводжується низкою ризиків, які залежать від циклічності економіки, політичної ситуації, інвестиційної привабливості та взаємодії державних і приватних структур. Незважаючи на значні ризики, саме проектне фінансування здатне стати вагомою альтернативою традиційному кредитуванню,адже має в своєму арсеналі низку засобів управління проектними ризиками. Також важливо визначитися з переліком таких проектів, які пріоритетно одержуватимуть підтримку як державних, так і приватних структур.

 

Список використаної літератури

 

1.                 Йєскомб Е.Р. Принципи проектного финансирования. ­ М.: Вершина, ­ 2008. ­ 488 с.

2.                 Крутова И.Н. Кризис и проектное  финансирование / И.Н. Крутова, О.П. Федоткина // Банковское дело. – 2009. –№6. – с. 52-55

3.                 Куклік К.А. Макроекономічні ризики проектного фінансування у контексті фінансово-економічної кризи / К.А. Куклік //Актуальні проблеми економіки. – 2009. –№4. – с. 44-55

4.                 Сєріков А. В. Управління ризиками в проектному фінансуванні на основі обернених розрахунків / А. В. Сєріков, О.В. Марченко // Актуальні проблеми економіки. – 2009. –№5. – с. 272-277