Іващенко І.І., Нефьодова Ю.В.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського

АНАЛІЗ ІНВЕСТИЦІЙНОГО КЛІМАТУ ПРОВІДНИХ КРАЇН СВІТУ

 

Сьогодні у складній та заплутаній системі економічних зв’язків все частіше необхідно приймати зважені рішення щодо накопичення та інвестування. Для збереження і примноження заощаджень потрібно відмовитись від старих засобів накопичення та перейти до засобів, притаманних ринковим відносинам, що об’єднуються під загальною назвою інвестування.

В статті висвітлено сучасну ситуацію в сфері інвестування провідних країн світу. Актуальність теми дослідження полягає в аналізі наведених статистичних даних та впливу визначених ситуацій в інвестиційному світі в цілому та на економіку кожної країни окремо.

Представницька асоціація європейської індустрії інвестиційного менеджменту - European Funds and Asset Management Association (EFAMA) оприлюднила звіт щодо розвитку світової індустрії інвестиційного бізнесу в першому півріччі 2009 року.

Результати дослідження отримані на основі статистичних даних з 45 країн світу. Загальна кількість інвестиційних фондів у світі за станом на початок липня поточного року становила 66,47 тис., що на 3,06% менше показника початку року (68,57 тис.). Розподіл за видами фондів був таким: фонди акцій - 26 тис.; збалансовані та змішані фонди - 14,51 тис.; фонди облігацій - 12,26 тис.; фонди грошового ринку - 3,59 тис.; інші фонди - 7 тис.

При цьому в Європі кількість інвестиційних фондів становила 34 тис., у США цей показник дорівнював 16,8 тис., в Азії та Тихоокеанському регіоні - 14,7 тис., в Африці - 899. Загальна вартість чистих активів інвестиційних фондів (фондів акцій, фондів облігацій, фондів грошового ринку, змішаних та збалансованих фондів тощо), зареєстрованих у всьому світі, за січень-червень поточного року збільшилася на 5,4% й за станом на початок другого півріччя дорівнювала 14,39 трлн. євро.

Поступове збільшення обсягів активів світових інвестиційних фондів розпочалося ще з І кварталу поточного року. Так, за січень-березень обсяги активів цих фондів збільшились на 0,4% або на 60 млрд. євро, а за квітень-червень - на 5,42% або на 740 млрд. євро. Найбільша частка у загальній структурі активів усіх фондів (36%) належала фондам акцій. У свою чергу, частка активів фондів грошового ринку дорівнювала 28%, фондів облігацій - 19%, збалансованих та змішаних фондів - 10%, решти фондів - 7%.

Структура обсягів активів світових інвестиційних фондів за різними країнами була такою: США - 49,1%; країни Європи - 31,5%; Австралія - 4,5%; Бразилія - 4,4%; Японія - 3,4%; Канада - 2,6%; Китай - 1,5%; інші країни - 3%. Найбільший обсяг чистих активів за станом на початок липня 2009 року був зафіксований в інвестиційних фондів США (7,5 трлн. євро). При цьому обсяг чистих активів усіх інвестиційних фондів Європи становив 4,8 трлн. євро, Австралії - 688 млрд. євро, Японії - 510 млрд. євро, Канади - 391 млрд. євро. У січні-червні у фондах акцій та фондах грошового ринку спостерігалося падіння обсягів активів, натомість у фондах облігацій та збалансованих й змішаних фондах - зростання. Так, за станом на початок другого півріччя обсяг активів фондів акцій становив 5,13 трлн. євро (на початку 2009 року цей показник дорівнював 4,67 трлн. євро), фондів грошового ринку - 4,05 трлн. євро (4,16 трлн. євро), фондів облігацій - 2,72 трлн. євро (2,43 трлн. євро), збалансованих та змішаних фондів - 1,38 трлн. євро (1,27 трлн. євро).

За станом на початок липня 2009 року обсяг чистих активів фондів акцій США дорівнював 2,85 трлн. євро, країн Європи - 1,28 трлн. євро, Японії - 337 млрд. євро, Канади - 127 млрд. євро. Аналогічний показник фондів грошового ринку становив у США - 2,58 трлн. євро, у країнах Європи - 1,05 трлн. євро, у Канаді - 43 млрд. євро, у Японії - 19 млрд. євро, а у фондах облігацій він дорівнював у США - 1,29 трлн. євро, у країнах Європи - 960 млрд. євро, у Японії - 64 млрд. євро, у Канаді - 37 млрд. євро. У свою чергу, обсяг чистих активів збалансованих та змішаних фондів у країнах Європи становив 668 млрд. євро, у США - 373 млрд. євро, у Канаді - 124 млрд. євро. При цьому обсяг чистих активів інших видів інвестиційних фондів був таким: у США - 380 млрд. євро, у Європі - 234 млрд. євро, у Японії - 91 млрд. євро, у Канаді - 61 млрд. євро.

Протягом першого півріччя 2009 року спостерігалася тенденція щодо збільшення обсягів чистого продажу цінних паперів інвестиційних фондів усього світу. Так, згідно з даними EFAMA, в І кварталі чистий притік коштів у ці установи становив 46 млрд. євро, а в ІІ кварталі - 84 млрд. євро. У цілому, за перше півріччя чистий притік коштів у світові інвестиційні фонди дорівнював 130 млрд. євро, що на 57% менше показника аналогічного періоду минулого року (303 млрд. євро).

У січні-червні 2009 року фонди облігацій залучили 166 млрд. євро, фонди акцій - 38 млрд. євро, збалансовані та змішані фонди - 9 млрд. євро, інші фонди - 260 млрд. євро. У свою чергу, у фондах грошового ринку спостерігався відтік коштів у сумі 107 млрд. євро. У першому півріччі 2009 року в інвестиційних фондах країн Європи спостерігався приплив коштів у сумі 52 млрд. євро (в І кварталі - 22 млрд. євро, а в ІІ кварталі - 30 млрд. євро).  При цьому в США у фондах акцій, облігацій, змішаних та збалансованих фондах спостерігався приплив коштів, а у фондах грошового ринку - відтік.

Таким чином, можна зробити висновок, у стратегії інвестиційної діяльності важливу роль відіграють науково - обґрунтоване визначення пріоритетних напрямів інвестування, їх відповідність державним інтересам кожної країни. Саме на пріоритетні напрями науково-технічного прогресу слід максимально націлювати інвестиційну й інноваційну діяльність та ресурси. На розвиток сучасних і майбутніх високотехнологічних виробництв можуть претендувати тільки ті країни, які здатні забезпечувати високий рівень науки, техніки, освіти, культури, організації управління та трудової дисципліни.