Экономические науки / Макроэкономика

Семенченко Ігор Юрійович

Національний університет “Львівська політехніка”, Україна

Тенденції інноваційних процесів у внутрішній торгівлі України

За останні п’ятдесят років завдяки розвитку електроніки та мікроелектроніки суттєво змінилася техніка, управління технологічними процесами, соціальні комунікації тощо, тобто, проникнувши в усі сфери соціального життя, електроніка зробила інноваційний вплив на економіку. На сьогоднішній день світова економіка і економіка України знаходяться на переломній стадії. На сучасному етапі інформаційні блага стали одним із чинників успішного ведення бізнесу на різних рівнях, що докорінно змінює технологічні та ринкові структури і інституційні концепції ринкової економіки. Адже саме в роздрібній торгівлі більшість людей стикається зі світом бізнесу. Вона настільки міцно увійшла до повсякденного життя, що її сприймають як щось звичайне, бізнес, який не вимагає особливих зусиль. Проте нинішня ситуація у внутрішній торгівлі України і в роздрібній, зокрема, засвідчує, що торгівля чітко виокремила свою роль і значущість в соціумі, проблеми розвитку й управління нею. Одним з таких проблемних питань є дослідження розвитку внутрішньої роздрібної торгівлі в концепції “нової економіки”[3].

Не встигли економісти звикнути до терміну “постіндустріальне суспільство”, як у наукову термінологію увійшло практично альтернативне поняття — «нова економіка». Власне кажучи, “постіндустріальне суспільство” як наукове поняття використовували для позначення сучасної стадії економічного розвитку західних країн, більшою мірою, завдяки роботам американського соціолога Даніела Белла, ніж тому, що воно фіксувало сутність нових економічних явищ. Через цей термін завжди виникало запитання: якщо він проголошує кінець індустрії, то що є її наступником [9]?

Із структурної точки зору, поява і перехід до нової економіки виявляється в проникненні інформаційних благ практично в усі галузі економіки. Нова економіка — це економіка, якій властиве формування, обробка і розповсюд­ження інформації [2]. На відміну від старої економіки, що виробляє передусім матеріальні блага, блага нової економіки мають переважно нематеріальну природу. Ка­тегорії нової та старої економіки слід розуміти як ідеальні типи, які в реаль­ності не можна спостерігати ізольовано один від одного. У країнах з високорозвинутою економікою матеріальні та нематеріальні блага нерозривно пере­плетені. І в зв'язку з цим вельми важливо визначити й охарактеризувати харак­терні ознаки нової економіки, які істотно впливають на зміну інституційної концепції учасників ринкових відносин.

Не залишилася осторонь від проник­нення елементів нової економіки і внутрішня торгівля України, особливо роз­дрібна. Так, у торгівлі України знайшли застосування: електронні ваги з визна­ченням вартості покупки; касові апарати, які зчитують штрих-коди; для нако­пичення і обробки інформації використовуються ПК зі спеціальними програ­мами. Крім того, інформаційно інтенсивні послуги набирають все більше зна­чення як підготовчі роботи (фінансування, реклама, РR (зв'язки з громадкістю), правові консультації, стратегічний консалтинг) і є чинниками витрат з найбільшими темпами приросту, тоді як механічна обробка і переробка даних втрачає своє значення.

Основними напрямами сучасного динамічного розвитку роздрібних торговельних підприємств є нововведення в управлінні процесом обслуговування споживачів. Безсумнівно поява потужних роздрібних мереж, дедалі більше поширення принципу самообслуговування, а також використання засобів зв’язку і комунікаційних технологій сприяє зростанню впливу роздрібних мереж на споживчий ринок.

У світовій практиці залежно від ступеня застосування та поєднання тра­диційних магазинів (способів продажу товарів) із здійсненням електронних” операцій виділяють чотири типи роздрібних торгівців [1]:

1.     Поєднують традиційні і сучасні (електронні) форми торгівлі. Роздрібні торгівці, які мають у своєму розпорядженні свої власні традиційні магазини, але надаючи, разом з цим можливість робити покупки у Web, що забезпечує їх­нім клієнтам найширший вибір товарів і максимальну зручність.

2.     Займаються сучасними (електронними) формами торгівлі. Це нова “по­рода” роздрібних торгівців, які працюють винятково у Web і з'явилися остан­німи роками.

3.     Займаються прямим маркетингом, разом з ним здійснюючи “електрон­ні” операції роздрібної торгівлі. Це фірми, які у своєму бізнесі спочатку покла­далися на традиційні “позамагазинні” способи продажу (наприклад: за ката­логами, прямі продажі тощо).

4.     Займаються традиційними формами торгівлі. Ці компанії продають то­вари виключно в магазинах, але використовують Web для обслуговування клієнтів і формування власного іміджу.

В Україні найпоширенішим є четвертий тип роздрібних торговців. Менш розвинений другий тип. Все це пов'язано з труднощами формування довіри і до товарів, і до самих фірм, а також з недостатнім використанням Інтернет серед користувачів з метою здійснення купівлі (боязнь несумлінності тощо).

У теперішній час слід враховувати, що світова історія магазина самообслуговування налічує декілька десятиліть, українська ж роздрібна індустрія стала розвиватися тільки з отриманням незалежності. За даними RetailStudio.org в Україні функціонує 49 роздрібних мереж, які віднесені до чотирьох категорій (табл.1).

Фахівці дослідницького проекту RetailStudio.org склали рейтинг 20 найбільших роздрібних мереж України на підставі офіційних даних і експертних оцінок (табл. 2).

 Лідерами за кількістю магазинів у своїх мережах є національні мережі "Fozzy" і "АТБ-маркет", які від  3 до 18 разів перевищують інші.

Сучасний вигляд магазинів самообслуговування визначили дві складові – формат самообслуговування і ІТ-технології, які забезпечили успіх роздрібних магазинів, стали підґрунтям для розвитку мереж гіпермаркетів, супермаркетів, дискаунтерів і інших форматів [8].

 

 

Таблиця 1

Класифікація підприємств роздрібної торгівлі в Україні[7]

 

Категорії мережі

Назва

Кількість

Іноземні мережі

«Billa», «Вестер», «МЕТRО Саsh & Саrrу», «О'Кей Україна», «Перехрестя», «SPAR, «EUROSPAR»

7

Національні мережі

«АТБмаркет», «Велика кишеня», «Green Hills Market», «ЕКОмаркет», «Караван», «Край», «Країна», «Наш край», «Просто маркет», «Фоззі», «Сільпо», «Фора», «Фуршет», «Фуршетгурман»

14

Регіональні мережі

«Абсолют», «Агроконтракт Маркет», «Амстор», «Арсен», «Барвінок», «Велика ложка», «Варус», «Вопак», «Інтермаркет», «Квартал», «Колібрі», «Марс», «Наш!», «ПАККО», «Союз», «Союз Експрес», «Таврія-В», «Таргет», «Фаворит»

19

Місцеві мережі

«Ален», «УМ», «Копійка», «Львівхолод», «Наталка-маркет», «Ненажера», «ПІК», «Рукавиця», «Фреш»

9

 

Всього

49

 

Виникнення нового формату самообслуговування дозволило створювати магазини будь-якої площі, з будь-якою кількістю товарів. Проте чим більший асортимент магазина, тим важче ним управляти, пам'ять  людини має свої обмеження, об'єми паперового документообігу не можна збільшувати нескінченно. Потрібні нові рішення. ІТ-технології стали тим елементом, який доповнив і підсилив переваги формату самообслуговування. Лідерами світового роздрібного ринку стали ті компанії, які усвідомили можливості та переваги сучасних інформаційних систем і стали вкладати значні кошти в комп'ютери та програмне забезпечення.

 

 

 

 

Таблиця 2

Двадцять найбільших роздрібних мереж України [5,6]

 

Позиція

Управляюча компанія

Мережі

Оборот, млн.дол. США

Кількість магазинів

 

 

 

 

 

 

1

«Fozzy Group»

«Сільпо», «Фора», «Fozzy»

1036,00

180

2

ГК «Фуршет»

«Фуршет»

610,00

66

 

3

ТОВ «АТБ-маркет»

«АТБ-маркет»

488,00

170

 

4

ТОВ «Квіза-Трейд»

«Велика кишеня»

403,00

33

 

5

ПФ «Кібела»

«Таргет»

380,00

Немає даних

 

 

6

ГК «Амстор»

«Амстор»

346,50

11

 

7

ГК «Таврія-В»

«Таврія-В»

172,00

15

 

8

ГК «ПАККО»

«Вопак», «ПАККО»

139,00

37

 

9

ТОВ ТК «Інтермаркєт»

«Арсен», «Барвінок», «Інтермаркет»

151,00

32

 

10

ТОВ «Еко»

«Еко-маркет»

114,00

32

 

11

«Rewe Group»

Billa

112,00

Немає даних

 

 

12

ТОВ ТП «Союз»

«Союз», «Квартал»

91,13

47

13

ТОВ «Караван»

«Караван»

84,00

Немає даних

 

 

14

ТОВ «ТК «Ровекс»

«Торговий світ»

78,90

26

15

ГК «Агроконтракт»

«Агроконтракт», «Колібріс», «Наш!»

70,00

14

16

ПП «ТК «Сальве»

«Велика ложка»

63,00

14

17

ТОВ «Ален»

«Ален»

45,91

11

 

18

ТОВ «Наш Край ЛЦ»

«Наш Край»

38,02

38

 

19

ТОВ «Омега»

«Варус»

37,90

Немає даних

 

 

20

ТОВ СУАП «Європоль»

«Зростання»

26,32

Немає даних

 

 

 

Інноваційний процес може бути ви­значений як зміна стадій розвитку і єдиний рух до впровадження новин, іннова­цій. Багато підприємств є новаторами. Інновації можуть бути інкрементними, які призводять до незначного удосконалення існуючих товарів і бізнес-процесів, напіврадикальними, які призводять до часткового поліпшення, або ради­кальними, коли нові продукти і послуги представляються досконало новими способами [4]. Світова практика свідчить, що роздрібній торгівлі властиві всі ці типи інновацій, проте ступінь їх просування істотно різниться.

З розвитком сучасного торговельного устаткування – сканерів штрихкоду, кас, вагів — удосконалювалося і програмне забезпечення. Спочатку його задачі були нескладними і полягали в забезпеченні обліку товарів, які посту­пають та продаються. З розвитком роздрібних форматів його функціональ­ність ускладнилася і розширилася, що зумовило широке використання ком­п'ютерних технологій. Створенням програмних продуктів займалися і спеціа­лізовані ІТ-компанії, і самі роздрібні мережі через власні ІТ-відділи. Причому вважалося, що ніхто не може краще написати програму для магазина, ніж співробітники самого магазина, які знають специфіку й особливості процесів. Проте з часом спеціалізація перемогла і ІТ-компанїї стали створювати про­дукти, в яких врахований досвід безлічі впроваджень, виключені всі виявлені неправильні методи і помилки, які були допущені в тому або іншому рішенні. Сучасні торгові системи, по суті, є квінтесенцією досвіду безлічі роздрібних компаній. Крім того, для роздрібної мережі дешевше купити готове ІТ рішення, ніж розробляти його самостійно методом проб і помилок.

Крім ІТ-програм, які забезпечують облік товару та регулюють процеси в товарному залі, інформаційна система роздрібної компанії припускає наяв­ність модулів управління бухгалтерією, персоналом, розподільним складом, виробництвом. Часто компанія йде по такому шляху: спочатку впроваджує спеціалізоване ІТ-рішення з управління роздрібним бізнесом, з яким потім ін­тегрує необхідні їй модулі. Зараз на ринку представлені системи для компаній різних розмірів і масштабів — від великих міжконтинентальних корпорацій до невеликих регіональних роздрібних мереж. З найвідоміших можна назвати рі­шення від таких ІТ-гігантів, як Micrisoft, Оrасlе, SАР [10].

Прихід на ринки України іноземних компаній зі своєю культурою, засоба­ми ведення бізнесу, менталітетом, зумовив імплементацію нових управлінсь­ких і операційних інновацій. У той же час на ринку активно розвивається і ще один підхід – це ERP-рішення (Enterprise Resource Рlanning – планування ре­сурсів підприємства). Доповненням ERP-систем, яке активно розвивається зараз у роздрібних мережах, є CRM-рішення (Сustomer Relationship Маnаgеment – управління взаємовідносинами з клієнтами). Управління постачан­ням, яке є критично важливим для торговельної, а тим більше для роздрібної компанії, покладено на SСМ-рішення (Supply Сhaіn Маnagement – управління ланцюжком постачань). Роздрібні компанії, які вийшли на певний рівень бізнесу впроваджують ВIS-рішення (Business Intelligence Solution – рішення для вивчення бізнесу), які є могутні­ми інформаційно-аналітичними платформами [3].

У світовій практиці також знайшли застосування такі новаторські ідеї, як розрахункові вузли – каси-самообслуговування. Відеокіоски – інтерактивний електронний комп'ютерний термінал, який відображає товари і пов'язану з ними інформацію на відеоекрані для того, щоб покупці мали змо­гу вибрати товар. Продаж товарів через автомати (vending machine) — форма роздрібної торгівлі, в якій використовується механізм видачі товарів, керова­ний монетами. Так, в Україні через торговельні автомати продаються напої - чай, кава. У світовій практиці через автомати надаються також і послуги (на­приклад, продаж страховок в аеропортах), причому автомат може управлятися не готівкою, але й картками. В Україні поки ці інноваційні рішення не знайшли широкого розповсюдження, але це справа часу.

Таким чином, у внутрішній торгівлі України тенденції інноваційних проце­сів можна розділити на:

1) управлінські: підприємством, процесами, персоналом;

2) операційні (за видами операцій);

3) безпеки;

4) комунікаційні.

Отже, вико­ристання переваг інноваційних технологій “нової економіки” дозволить скоротити витрати торговельних підприємств, розширити послуги і підвищити ефек­тивність їх роботи. Подальші дослідження повинні бути спрямовані на розвиток і упровадження інновацій “нової економіки” в бізнес-процеси й управління як засобів боротьби за лідерство на ринку, який швидко розвивається. Це в черго­вий раз підтверджує правильність вислову Й. Кунде: «Якщо у вас немає ідей щодо майбутнього або бажання дійсно стати його частиною — ви вже програли» [11]. Тобто, як тільки зупиняється розвиток – бізнес вмирає.


Література

 

1.     Берман Б., Эванс Дж.Р. Розничная торговля: стратегический поход. — 8-е изд. / Пер. с англ. - М.: Вильямс, 2008. – 1184с.

2.     Большой Энциклопедический Словарь // mirslovarei.com.

3.     Возіянова Н.Ю. Оцінка ознак “нової економіки“ і тенденції інноваційних процесів у внутрішній торгівлі України. = Актуальні проблеми економіки, 2008 11 – ст. 53-61.

4.     Давіла Т., Епштейн М.Дж., Шелтон Р. Працююча інновація: Як управляти нею, вимірюва­ти її та здобувати з неї вигоду / Пер. з англ.; За наук. ред. Т.Ф. Козацької. — Дніпропетровськ: Ба­ланс Бізнес Букс, 2007. — 320 с.

5.     Количество магазинов крупнейших розничных сетей Украины, 2006 // www.retailstudio.org.

6.     Оборот розничных сетей в 2006 году // www.retailstudio.org.

7.     Список розничных сетей в Обзоре, в том числе – участники рейтинга Топ-20 // www.marketing.retailstudio.org.

8.     Терещенко К.А. Основы розничной торговли: международньїй опыт в практических решениях. — М.: Изд-во Жигульского, Русское профессиональное издательство, 2007. – 288 с.

9.     Bell D. The Coming of Post-Industrial Society. A Venture in Social Forecasting. N.Y., 1973.

10. IТ - инструмент для бизнеса, он стоит денег, но дает результат // www.korusconsulting.ru.

11. The new retail playgrounds // Global Retail Bulletin.2006 – November 30. Issue 175. – Р. 23.