Соловйова О.П.

Науковий керівник: Нефьодова Ю.В.

ДонНУЕТ

Державні органи інвестиційної політики у фінансовому секторі України

З метою стимулювання економічного зростання Урядом України проводиться активна робота щодо поліпшення інвестиційного клімату та формування умов для залучення інвестицій в економіку України.

Основною умовою досягнення довготривалих позитивних темпів зростання економіки є активна інноваційна та інвестиційна діяльність. Інноваційний розвиток вимагає необхідного інвестування, в той час як стимулювання інвестиційної діяльності має розглядатися в контексті загального інноваційного стратегічного розвитку держави.

Державне агентство України з інвестицій та інновацій (Держінвестицій) є центральним органом виконавчої влади, основним завданням якого є участь у формуванні і забезпеченні реалізації державної інвестиційної та інноваційної політики. Головне завдання - створення ефективного механізму інформування потенційних інвесторів про інвестиційні можливості України і надання практичної допомоги інвесторам. Завдання держави – активізація інвестиційної діяльності та нарощування обсягів інвестицій. Для покращення інвестиційної привабливості необхідно:

·        знизити рівень державного регулювання підприємницької діяльності та забезпечити стабільність відповідного законодавства;

·        усунути неоднозначність тлумачення нормативно-правових актів і завершити судову реформу;

·        вдосконалити нормативну базу щодо реалізації прав власності;

·        завершити адміністративну реформу, забезпечити публічність і прозорість в ухваленні рішень органами влади, подолати прояви корупції;

·        запровадити ефективні методи корпоративного управління;

·        сприяти розвиненості ринків капіталу;

·        знизити податкове навантаження;

·        забезпечити стабільність політичного середовища;

·        активізувати діяльність зі створення позитивного іміджу держави.

Донині прямого стимулювання не тільки інвестицій в інновації, але і капітальних інвестицій з боку держави практично не було, і цей момент є слабким місцем в інноваційному розвитку нашої країни. Сьогодні закладений початок – підтримка розвитку інновацій з державного бюджету – кредитування суб’єктів господарювання на сприятливих умовах для провадження інвестиційної та інноваційної діяльності. В Україні визначено близько 40 пріоритетів інноваційного розвитку. Реалізація одразу всіх є нереальною. Варто зосередитися на кількох пріоритетах. Це можуть бути енергозберігаючі технології, розвиток транзитного потенціалу, біотехнології та інформатизація.

Важливим є забезпечення сталого соціально-економічного розвитку регіонів шляхом посилення їх інноваційної складової. Інноваційні та інвестиційні проекти, які будуть включені до Державної програми, зможуть зацікавити і вітчизняних, і іноземних інвесторів.

Держінвестицій координує роботу Українського центру сприяння іноземним інвестиціям. Одне з основних завдань Центру – сприяння іноземним інвесторам в питаннях взаємодії з органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, супровід інвестиційних проектів, сприяння захисту прав інвесторів. В рамках роботи із проведення комплексних заходів із залучення іноземних інвестицій в економіку України Держінвестицій України разом з Центром займається розробкою Стратегії та механізмів залучення іноземних інвестицій в економіку України.

Функціонує Державна інноваційна фінансово-кредитна установа, головним завданням якої є фінансування за рахунок власних і залучених коштів інноваційних проектів, спрямованих на впровадження у виробництво прогресивних науково-технічних розробок і технологій, освоєння випуску нових видів продукції. На сьогодні ця установа має потужну матеріально-технічну базу і розвинену інфраструктуру із 16 регіональними центрами. Установа є акціонером ЗАТ "Український банк реконструкції і розвитку".

Держінвестицій України приймає участь у реалізації плану заходів щодо виконання плану дій Україна – ЄС, займається розробкою та впровадженням механізмів захисту прав інвесторів, підготовкою пропозицій щодо страхування інвестиційних ризиків, вдосконаленням питань регулювання інвестиційної діяльності недержавних пенсійних фондів та вдосконаленням умов діяльності інститутів спільного інвестування, вдосконаленням податкового регулювання, вдосконаленням функціонування спеціальних економічних зон (СЕЗ).

Розпорядженням Кабінету Міністрів від 01.03.2007 № 77 затверджено заходи, спрямовані на вдосконалення процедур видачі документів дозвільного характеру, вирішення питань земельних відносин, започаткування мережі індустріальних парків, оптимізації умов провадження діяльності у СЕЗ тощо.

Подальше покращення умов для здійснення інвестиційної діяльності на території України відбуватиметься шляхом:

·        посилення захисту прав інвесторів;

·        модернізації ринків капіталу та створення сучасних об’єктів інфраструктури ринків капіталу;

·        запровадження спрощеного порядку виділення земельних ділянок для реалізації інвестиційних проектів;

·        створення умов для реалізації інвестиційних проектів у сфері будівництва, реконструкції, ремонту та експлуатації автомобільних доріг на умовах концесії із залученням коштів приватних інвесторів;

·        застосування податкового кредиту та звільнення від сплати ввізного мита і ПДВ при імпорті товарів у СЕЗ згідно вимог СОТ;

·        запровадження механізмів розвитку державно-приватного партнерства для реалізації суспільно значимих проектів (розроблено проект Концепції розвитку державно-приватного партнерства на 2007-2012 роки).

Україна відкрита для інвесторів. Держава зацікавлена в розширенні співпраці з партнерами і колегами, що зміцнить економіку України.