Економічні науки/ 4.

 Інвестиційна діяльність і фондові ринки

 

Луценко С. П.

Уманський державний педагогічний університет імені Павла Тичини

Перспектива іноземного інвестування в Україні

 

Одним із ключових показників високого рівня конкурентоспроможності країни є бажання світового бізнесу інвестувати в її економіку. В цьому сенсі 2009 рік був не дуже вдалим для України – прямі іноземні інвестиції скоротилися на 27% порівняно з 2008 роком. Це провина не лише світової кризи, але й особливостей економічної політики країни: нестабільна валютна політика,  відсутність стратегічного бачення розвитку України, популізм, відсутність реформ, підготовка до виборів – всі ці фактори негативно відобразилися  на інвестиційній привабливості нашої країни.

Іноземне бізнес-середовище незадоволене інвестиційним кліматом в Україні. Загальна оцінка суспільного, політичного та економічного клімату залишається на рівні нижче середнього. Такі результати оцінки індексу інвестиційної привабливості компаній-членів Європейської бізнес-асоціації.

“ Очікування  учасників бізнес-середовища не змінились порівняно з третім кварталом минулого року, коли індекс інвестиційної привабливості був на рівні 2,56. А оскільки на даний момент він виріс – до 2,57, можна говорити навіть про незначну корекцію в сторону оптимізму. Але в цілому ситуація не змінилась.” – відзначила виконавчий директор Європейської бізнес-асоціації  (Еuropean Business Association, EBA) Анна Дерев’янко [5].

Ще одним фактором, який негативно вплинув на індекс інвестиційної привабливості стали дії  Податкової адміністрації.  Яка наприкінці грудня 2009 року видала лист, який змінює правила оподаткування доходів нерезидентів [6].  Зокрема, нововведення в оподаткуванні нерезидентів суперечить базовому Закону України  №889 Про оподаткування з доходів фізичних осіб від 22.05.2003, а також порушує українське податкове законодавство [3].

Недивно, що це рішення, будучи несподіваним (оскільки вийшло в кінці облікового року ), стурбувало іноземну (та українську) бізнес-громадськість. І тим самим, на жаль, не вперше, істотно підірвало імідж України в очах представників світового бізнесу.

Макроекономічна нестабільність, непередбачуване правове середовище і ненадійна фінансова система є найбільшими небезпеками для більшості інвесторів, які приймають рішення інвестувати до України чи ні. Про це свідчать результати дослідження проведеного Міжнародним фондом Блейзера.

 Для 54% опитаних інвесторів ці чинники є найбільш важливими перешкодами. В той же час, недостатня лібералізація і надмірне регулювання бізнесу, низька якість корпоративного управління і недостатня лібералізація зовнішньої торгівлі і міжнародного руху капіталу викликають серйозні побоювання в майже 42% респондентів, які оцінили ці чинники як одні з найголовніших перешкод для інвестицій. При цьому політичні ризики і якість системи державного управління викликають істотні побоювання лише в 25% респондентів [8].

Що стосується інвесторів, які збираються збільшити інвестування до України в найближчі шість місяців, то вони найбільш стурбовані не лише макроекономічною нестабільністю, непередбачуваним правовим середовищем, але і недоліками корпоративного управління і корупцією.

Дослідження проводилося в січні-лютому 2010 року. В опитуванні взяли участь компанії-члени американсько-української бізнес-ради (АУБС) - 109 корпорацій з іноземними інвестиціями, які працюють в нашій країні. Серед них: AES Corporation, Baker & McKenzi, Baker Tilly Ukraine, The Boeing Company,Cargill, Chevron, Cisco Systems, The Coca-Cola Company, General Dynamics, Halliburton, IBM Ukraine, Kraft Foods Ukraine, Procter & Gamble, Shell Oli Company та Vanco Energy Company та інші [4].

Менше половини респондентів (43,9%) планує збільшити кількість робочих місць в своїх компаніях в Україні в подальші шість місяців. Ті, що лише 2,4% відповіли збираються скоротити кількість робочих місць і більше половини респондентів (53,7%) не збираються доки міняти кількість робочих місць [4].

Оптимізму також додає рейтинг найбагатших країн світу, який знайшов своє відображення в Індексі процвітання - 2009 (Legatum Prosperity), який був складений дослідницьким інститутом"Legatum Institute". Самими процвітаючими країнами в світі є не лише ті, які неодмінно мають високий показник внутрішнього валового продукту (ВВП), а також в яких проживають щасливі, здорові і вільні громадяни, стверджують в "Legatum Institute" [9].

Україна поліпшила свою позицію, в порівнянні з минулим роком, і залишила позаду деякі сусідні країни. Оцінка України була покращена, окрім іншого, завдяки розвитку демократичних інститутів і поліпшенню ситуації зі свободою слова в країні. Україні вдалося поліпшити свої результати, піднявшись з 68 позиції на 61 місце, розділивши його разом з Індонезією.  В той же час, Україна обігнала Росію (69), Молдову (78), Білорусь (85) і Казахстан (76) [4].

 Згідно з рейтингом, в області державного управління в Україні погано виконуються норми права і якість комерційного регулювання в країні - також на дуже низькому рівні. Проте в Україні відмічений високий рівень свободи слова, пересування і віросповідання. Крім того, більше двох третіх території країни розцінюються як хороше місце для проживання [9].

Отже, інвестиційного потенціалу та привабливості для іноземних інвесторів нашій країні вистачає. Згідно з результатами  опитування Міжнародним фондом Блейзера більше половини - а саме 53,7% інвесторів планують інвестувати до України в найближчі шість місяців [8].

 Потрібно лише забезпечити консолідацію політико-економічних систем, груп і інтересів суспільства довкола цілей подолання наслідків кризи, зростання економіки держави і її якісного оновлення. Запропонувати ті правила гри, які були б загальними для різних політико-економічних груп і консолідували їх.

Найбільш інвестиційно привабливим найближчими роками залишатимуться сільське господарство і фінансовий сектор, оскільки, вливаючи значні ресурси, інвестори віддають перевагу здійснювати дані операції через свої фінансові установи. У зв'язку з посиленням ролі України як транзитної держави неодмінно виросте інвестиційна привабливість транспортування і логістики. І, нарешті, рентабельно вкладати засоби в енергетику, оскільки Україна вимагає істотної перебудови цього сектора.

Світ помалу опам'ятовується від кризи.  Україна є перспективною державою. Тому варто все ж таки надіятись, що новим лідерам України вистачить мудрості планувати майбутнє своєї країни  на біль довший термін не на тиждень чи місць, а хоча б на рік вперед.

 

 

 

 

Література:

 

1. Закону України  №889 Про оподаткування з доходів фізичних осіб від 22.05.2003

2. Шапошникова Светлана. Перспективы инвестирования в рынок акций в 2010 год // Деньги плюс. - 2010. - №1

3. Зукоски Хорхе. Для улучшения инвестиционной привлекательности нужны стабильные правила игры // Статус. – 2010. - № 8. – C.16

4. Лямець С. Инвесторы набрались оптимизма// Економичиские известия. – 2010. - № 46. – C. 2

5. Дубровик А. Инвесторы ставят Украине всего "два с плюсом"//День.- 2010.- №18

6. www. news.ligazakon.ua

7. www. Liga. Net

8. www.bleyzerfoundation.org

9. www.rosbalt.ru