Экономические науки 7.Учет и аудит

Федоришина Л.І.,Глазко Н.Д.,Дьяконова С.Ю.

Вінницький  Національний  Аграрний Університт, Україна

Необхідність реформування податкової системи України для досконалого ведення податкового обліку

Податки є необхідною ланкою економічних відносин в суспільстві ,яка впливає на економічну ситуацію в країні та безпосередньо на соціальний стан населення, рівень їхнього життя.

 Податкова система – основа фінансово-кредитного механізму державного регулювання та один із найважливіших важелів впливу на економіку.

Сучасне становище  податкової системи України містить низку суттєвих недоліків, які є системними та закономірними.  Одне  із перших та найболючіше питанням  є витрати платників які є досить надмірними та високими адже вони галумують та знижують інтерес до підприємницької діяльності , що  в  свою чергу має вплив на економіку держави.

По-друге, відсутність стабільної нормативно-правової бази оподаткування , яка є  непрозора та заплутана.

По-третє, багаторазове оподаткування.

Тому питання реформування податкової системи є надзвичайно актуальним завданням та  потребують швидкого вирішення,яке полягає в удосконалені податкового механізму і прийняття Податкового кодексу.

Проблемі покращення сучасного стану податкової системи присвячені праці В. Андрущенка, П. Мельника, В. Федосова, А. Соколовської , М. Азарова, А. Крисоватого та інших.

Метою даної роботи  є пошук можливих шляхів вирішення актуальних проблем реформування податкової системи в Україні.

Податкова система  України розвивається поступово, зміни, які відбулися за роки незалежності, були позитивними: кількість податків було зменшено, податкові ставки знижено, зменшилась також кількість звільнень від оподаткування, водночас розширилася база оподаткування, значно поліпшилось надходження податків. І все ж податкова система не позбавлена недоліків .

Звісно, необхідність податкової реформи, яку обговорюють дуже давно, ні в кого не викликає сумнівів. Адже Україна має одну з найнесприятливіших для бізнесу податкових систем у світі та посідає одне з останніх місць у рейтингу податкових систем Всесвітнього банку. «В результаті підрахунку всіх 99 платежів, які належать до сфери оподаткування, виходить, що ставка, яку сплачує бізнес, насправді набагато більша від тієї, про яку йдеться в законодавстві. За підрахунками експертів, вона сьогодні становить 57,3 вiдсотка», — вказує Волошина і називає втраченими фінансовими можливостями бізнес-витрати на процедури підрахунку, заповнення і оформлення документації при сплаті податків. Крім того, річні витрати часу на паперову податкову тяганину (2086 годин) також не роблять честі такій системі. Всі ці фактори  перешкоджають залученню прямих іноземних інвестицій, підриває конкурентоспроможність українських компаній і сприяє збереженню вкрай високої частки тіньового сектора економіки, що досягає, за різними оцінками, 50% ВВП. Тож можна тільки сподіватися, що прийняття Стратегії не стане черговим популістським реверансом у бік майбутнього електорату, а прискорить довгоочікуване перетворення вітчизняної податкової системи.

На сьогодні час першим і  головним завданням чинної податкової політики повинна стати її орієнтація із фіскальних цілей на економічні цілі  зростання держави, а отже найважливішим є регулювальна функція податків і системи оподаткування в цілому. Саме за допомогою цієї функції системи оподаткування держава збалансує свої інтереси з інтересами платників.

Для того щоб змінити стан податкової системи необхідні структурні зрушення в даній сфері. Серед основних таких зрушень є прийняття Податкового кодексу України, який активізує інвестиційну і підприємницьку діяльності, створить цілісну, узгоджену, стабільну податкового базу відповідно до кращих європейських зразків.

Серед основних завдань в прийнятті Податкового кодексу України відіграватимуть значущість такі  питання:

1. Зниження ставки оподаткування податком на прибуток з 25 до 20 відсотків.

2. Поетапне зниження загальної ставки податку на додану вартість з 20 до 18 відсотків.

3. Спрощення  процедури реєстрації.

4. Звільнення від оподаткування податком на доходи фізичних осіб успадкованих сум знецінених грошових заощаджень.

5. Зменшення до 20% розміру надбавки, яка застосовується до ставок єдиного податку за кожного найманого працівника фізичної особи – платника податку.

6. Зниження ставки оподаткування дивідендів з 15 до 5 відсотків.

7. Скорочення переліку місцевих податків і зборів.

8. Зменшення у 2 рази ставки єдиного податку для юридичних осіб за рахунок виключення зі складу єдиного податку внесків до державних цільових фондів.

9. Наближення податкового обліку до  бухгалтерського обліку.

Реалізація податкової реформи в нашій державі повинна бути цілеспрямованою, системною, відкритою, виваженою, поступовою в часі.

Реформування податкової системи дасть змогу: створити раціональну податкову систему яка носитиме хаоактер  нейтральності, справедливості, передбачуваності, відповідності вимогам податкового законодавства , активізувати підприємницьку та природоохоронну діяльність,забезпечити раціональне використання природних ресурсів, знизити енерго- та ресурсомісткість виробництва,макроекономічні результати,зміцнити позиції України в міжнародній конкуренції ,закласти основи інноваційно-інвестиційної моделі розвитку,збільшити обсяг внутрішніх і зовнішніх інвестицій,підвищити темпи економічного зростання, сформувати свідоме і відповідальне ставлення платників податків до виконання податкових зобов’язань, досягти взаєморозуміння між платниками податків і контролюючими органами.

Отже кінцевим результатом реформування податкової системи стане запровадження сучасної податкової моделі, яка максимізує вирішення фіскальних проблем країни, запобігатиме нестабільності надходжень, викривленням, нерівномірності і несправедливості в оподаткуванні.

Крім цього, саме процес  реформування  створить прозорі умови та відносні конкурентні переваги ведення бізнесу та здійснення інвестицій в Україні порівняно з іншими країнами Європи. Все це дає підстави сподіватись, що поступово створяться передумови зростання народного добробуту і більш динамічного економічного розвитку. Але попри все не слід забувати, що реформування потребує, насамперед, активних урядових дій на базі подальших планів діяльності, який би включав послідовне вдосконалення норм оподаткування, оптимізацію нормативних актів відповідного законодавства (що дало б змогу напрацювати Податковий кодекс держави), ефективний збір і розподіл податково-бюджетних та пенсійних надходжень, перехід на міжнародні стандарти бухгалтерського обліку, реорганізацію чинної  податкової системи України.

Література:

1. Єфименко Т.І. Основні напрямки трансформації податкової системи в Україні. // Фінанси України. – 2007.- № 9. – с. 10-11.

2. Музиченко О.В., Мельник О.Я. Тенденції розвитку податкових систем країн - членів Європейського союзу. // Зовнішня торгівля. – 2007. – 136 с.

3. Ревун В.І. Про реформування й модернізацію податкової системи. // Фінанси України. – 2007. -№ 6. – с. 33.

4. http://www.day.kiev.ua

5. ttp://www.ambu.org.ua/node/971