Экономические науки / 1. Банки и банковская система

Вихорева Н.И.

Донецкий национальный университет экономики и торговли имени Михаила Туган-Барановского

ПОСЕРЕДНИЦТВО НА РИНКУ СТРАХОВИХ ПОСЛУГ УКРАЇНИ

Сучасний етан розвитку світової економіки та міжнародних відно­син, процеси ринкової трансформації національної економіки, входження України до системи сві­тових господарських зв'язків зумовлюють необхідність розвитку страхового ринку з урахуванням світового досвіду та національних особливостей.

Метою дослідження є удосконалення системи страхування в сучасних умовах базуючись на надбаннях міжнародного досвіду, що дає змогу розробити комплекс рекоме­ндацій розвитку страхового посередництва в Україні, спрямований на удосконалення організації страхових відносин.

Страхові посередники є невід'ємною частиною інфраструктури товарного ринку. На ринку страхових послуг можуть існувати різні види страхових посередників з повним чи обмеженим спектром виконання посередницьких функцій. На страховому ринку Украї­ни мають можливість провадити свою діяльність страхові агенти і страхові брокери. Страхові брокери можуть виконувати замовлення як різних страхових компаній з пошуку клієнтів, так і клієнтів з пошуку оптимального варіанту страхування.

У розвинених країнах більшість договорів страхування забезпечується брокерами. Наприклад. нідерландський страховий ринок називається брокерським. Брокери Великої Британії забезпечу­ють 70% страхування, відмінного від страхування життя, та 48% страхування життя. У Німеччині частка брокерів у страховій галузі, не пов'язаній зі страхуванням життя, становить 72%. а в галузі страхування життя - 65%. В Італії ці частки становлять 76% і 42% відповідно. Має значення те. як історично розвивався страховий ринок у тій чи іншій країні, особливості законодавчої системи, національні традиції, менталітет та інші фактори [1]. В Україні страхові брокери приносять незначну частку платежу, а переважна більшість операцій припадає на мережу власних представництв, корпоративні продажі, продажі через банки [2].

Страховий брокер має можливість виконувати функції як свої, так і страхового агента. Між ци­ми поняттями можна встановити ієрархічну залежність, бо лише маючи значний професійний до­свід страхового агента можна стати кваліфікованим страховим брокером. За своєю економічною сутністю страховий агент є працівником страхової компанії, а страховий брокер справді виконує посередницькі функції з великою кількістю страховиків, страхувальників та небанківських уста­нов.

В умовах розвитку ринкових відносин головною особливістю функціонування страхового бро­кера с те, що його діяльність вигідна як для страхувальника, так і для страхових компаній. За ре­зультатами проведеного експертного опитування, серед найвагоміших переваг користування послугами страхового брокера страхувальники виділили, що вони отримують: гарантію укладання договору з надійною страховою компанією відповідно до рейтингу компаній в Україні; значне скорочення часу та коштів при виборі оптимальних умов страхування; допомогу в оформленні до­кументів при настанні страхової випадку; організацію виконання обов'язків страхових компаній перед клієнтами у разі настання страхового випадку. Страховики ж найважливішими перевагами у співпраці зі страховим брокером виділили те, що він бере на себе пошук клієнтів, встановлення з ними контактів, вивчення їх потреб, запитів; просування на ринок нових страхових продуктів; консультації потенційних страхувальників [1].

На сучасному етапі розвитку поява на ринку послуг страхового брокера вимагає від страхови­ків підвищення якості послуг на новий рівень, а страхувальникам дозволяє зробити правильний та обґрунтований вибір. Це пов'язано з тим. що страховий брокер надає такі послуги як консульту­вання; експертно-інформаційні послуги; робота, пов'язана з підготовкою, укладанням та виконан­ням договорів страхування; урегулювання питання про збитки у разі настання страхового випадку в частині одержання та перерахування страхових платежів, страхових виплат та страхових відшкодувань за договором із страхувальником [2].

Вітчизняний страховий ринок перенасичений страховими компаніями, в той час як кількість страхових посередників є незначною. Порівняно з початком року, кількість компаній на кінець І кварталу 2008 р. зросла на і 2, з них на 4 компанії збільшилася кількість страховиків зі страхуван­ня життя - до 69, та на 8 компаній, що займаються страхуванням, відмінним від життя, що стано­вило 389 компаній. Станом на 31.03.2008 р. зареєстровано 69 страхових брокерів, що означає: на 6 страхових компаній приходиться 1 брокер. Страхові брокери в Україні обслуговують приблизно 2% ринку, проти 95% в Канаді. Частка перших 3-х компаній у валових преміях зі страхування життя становила 52,1%, перших десяти страховиків - 86,4%. Така перенасиченість ринку страхо­вими компаніями дає змогу робити прогноз про закономірну тенденцію скорочення їх кількості та збільшення страхових брокерів. Це підтверджується також тим, що кількість заяв компаній до ор­ганів Антимонопольного комітету України для надання дозволів на концентрацію зросла у кілька разів, тобто відбувається поглинання страхових компаній одна одною та ліквідація деяких страхо­виків у зв'язку з фінансовою кризою.

Таким чином, спираючись на російський досвід, необхідно зробити жорсткішими законодавчі вимоги до ста­тутного капіталу страхових компаній, що сприятиме перебудові невеликих страхових компаній у страхових брокерів, які сформують окремий сегмент на страховому ринку. Це надасть можливість для гармонізації кількості страхових компаній і страхових брокерів, підвищення рівня обслугову­вання клієнтів фінансово стабільними та платоспроможними страховими компаніями та страхови­ми посередниками, стабілізації страхового ринку України.

Література:

1.       Российская газета Экономика [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://www.rg.ru/2005/09/16/banki.html

2.       Интерфкс [Електронний ресурс] – Режим доступу:  http://www.interfax.ru/business/txt.asp?id=88302