Н.Д.Глазко, Л.І.Гордієць

Вінницький Національний Аграрний Університет

    Проблеми та перспективи розвитку податку з доходів             фізичних осіб

В умовах фінансової кризи необхідно здійснювати фінансове регулювання економічних процесів у суспільстві. Перш за все це стосується податкової політики, недосконалість якої приводить до негативних наслідків.

Процеси, які охопили нині українську економіку, потребують від держави ефективного застосування фінансових ресурсів та швидкої їх активізації. Відчутно, це показують проблемні фі­нансові потоки на місцевому рівні, тому що місцеві бюджети в Україні переважною мірою є дотаційні. В умовах відсутності державних трансфертів це скорочує можливості місцевих бюджетів та їх витратні статті. Одним із наповнювачів бюджету податковими внесками на місцевому рівні є податок з доходів фізичних осіб. Але його нарахування та стягнення призводить до певних труднощів, за рахунок змін певних категорій, від яких залежить податок.

Саме даній проблемі присвячені багаточисленні публікації як у фінансовій літературі. Проблематику формування податкової політики щодо фізичних осіб висвітлили у своїх працях такі відомі вітчизняні вчені, як В. Андрущенко, О. Василик, А. Крисоватий, П. Мельник, С. Онишко, Л. Тарангул, А. Соколовська, В. Федосов, С. Юрій та інші.

Для даного процесу характерним є: достатній об’єм доходів, мінімізація видатків на адміністрування, запобігання ухиленню від сплати, фективність податкового механізму, рівномірний розподіл між різними соціальними групами платників. Впродовж останніх років була виявлена тенденція до збільшення надходжень від ПДФО до зведеного бюджету, причому темпи зростання за останні два роки (2008-2009р.р.) значно перевищують темпи збільшення надходжень від справляння інших податкових платежів.

За обсягами надходжень податку з доходів фізичних осіб поступається лише податку на додану вартість (надходження по якому у 2008 році становили понад 94 млрд. грн.) і практично дорівнює податку на прибуток (у 2007-2008 роках надходження цих двох були практично ідентичними).

Починаючи із 2007 року спостерігається підвищення наповнення ПДФО державної казни, його частка у податкових надходженнях зросла майже до 30%, а у загальних надходження Зведеного бюджету України становила 21,6%.

Проаналізувавши надходження з ПДФО помісячно у 2007-2009 у Вінницькій області, найбільші надходження забезпечуються з квітня по жовтень (3,7 - 4,2 млрд. грн.) та у грудні (4,7 млрд. грн.). Середній темп приросту надходжень перевищив 30%, що практично відповідає темпу підвищення номінального ВВП.

За загальним правилом у 2010 році максимальний розмір заробітної плати, до якої застосовується ПСП, дорівнює 1220 грн.

ПСП становить 50% від мінімальної заробітної плати, що визначена на початок року: 869 * 0,5 = 434,5 грн.

Що ж до граничного розміру зарплати для перелічених пільгових категорій платників податків, то у 2009 році він дорівнює 1220 грн. х кількість дітей, на яких надається ПСП у розмірі 150% від її звичайного розміру. Це стосується одного з батьків. Другий матиме ПСП за умови, що його зарплата не перевищує 1220 грн. При цьому в заяві повинно бути зазначено, що чоловік (дружина) такого платника податків при отриманні ПСП за місцем своєї роботи не користується правом на збільшення розміру доходу кратно кількості дітей. Тобто, із наведеного прикладу ми бачимо, що він буде отримувати дві пільги одночасно, як самотній батько і при умові отримання мінімальної заробітної плати.

До осіб, що мають право на підвищену податкову соціальну пільгу у розмірі 200% від звичайної відносять самотню мати, батька, догляд за інвалідом та інші.

Протягом січня - вересня 2009 року підрозділами оподаткування фізичних осіб податкової служби області проведено 199 перевірок щодо дотримання підприємствами, установами, організаціями, а також фізичними особами суб’єктами підприємницької діяльності діючого податкового законодавства при виплаті заробітної плати, інших доходів та легалізація “тіньової” зарплати. За результатами перевірок до бюджету донараховано 9618,9 тис.грн. податку з доходів фізичних осіб, пені та штрафних санкцій, донарахування на одне правопорушення склали 48,3 тис.грн.

Отже,  можна зробити висновок, що дотримування та не ухиляння норм законодавства України приведе до забезпечення в Україні збалансованого інноваційного розвитку всіх галузей економіки, оновлення матеріально-технічної бази, інформаційного забезпечення та створення додаткових робочих місць, стимулювання внутрішнього попиту на промислову продукцію вітчизняного виробництва та збільшення експортного потенціалу держави. Враховуючи той факт, що податок з доходів фізичних осіб повністю зараховується до місцевих бюджетів, застосовуються всі важелі впливу, всі повноваження місцевих органів самоврядування по недопущенню виплати заробітної плати “в конвертах”, по забезпеченню своєчасності і повноти сплати податків та погашенню заборгованості із заробітної плати.

 

                   Список використаної літератури

1)     Тетяна Онищенко, економіст-аналітик Видавничого будинку «Фактор». Податок з доходів фізичних осіб: роз’яснення та коментарі//Податки та бухгалтерський облік.-2009.-№68.-С.19-28

2)     Про податок з доходів фізичних осіб: Закон України від 22.05.2003 р.№889-VI. із змінами та доповненнями.

3)     Ю.Л.Суботович, кандидат економічних наук. Податок із доходів фізичних осіб у формуванні дохідної частини місцевих бюджетів//Економіка АПК.-2009.-№4.-С.78-82

4)     М.Тигаренко, заступник директора Юридичного департаменту ДПА України. Спірні питання щодо особливостей сплати ПДВ//Вісник Податкової служби України.-2010.-№4.-С.54-57