Економічні науки / 7. Облік та аудит

Коваль Л. В., Адамчук І. О.

Вінницький національний аграрний університет, Україна

ОСОБЛИВОСТІ ОПОДАТКУВАННЯ ІМПОРТНИХ ОПЕРАЦІЙ

 

В сучасних умовах становлення ринкових відносин в Україні обєми імпортних операцій переважають експортні. На сьогодні, питання оподаткування імпортних операцій набуває актуальності, особливо в умовах  зміни законодавства.

Даній темі присвячено багато уваги з боку провідних вітчизняних і зарубіжних вчених, таких як: Данченко В.,  Кувакін С., Меньшиков А., Мостовий А., Синюк В. та інші. Проте законодавчі зміни спонукають до подальших досліджень з питань оподаткування операцій з імпорту.

Імпорт – це купівля вітчизняними суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності в іноземних суб'єктів господарської діяльності товарів, робіт, послуг з подальшим ввезенням або без ввезення цих товарів на територію України.

Імпортні операції підлягають оподаткуванню такими податками і зборами: ПДВ, акцизний збір, мито і митні збори.

Згідно Закону України «Про податок на додану вартість» ставка податку становить 20 % від митної вартості товару. Об'єктом оподаткування ПДВ виступають нижче наведені імпортні операції :

·          ввезення з-за меж митного кордону України на митну територію України товарів (супутніх послуг) за договорами лізингу (оренди), застави, та іншими договорами;

·          поставка товарів з території безмитних магазинів на митну територію України для їх вільного обігу (крім території інших безмитних магазинів);

·          поставка продуктів переробки (готової продукції) з митного режиму переробки на митній території України на митну територію України для їх вільного обігу;

·          в інших випадках, передбачених законодавством України  [5].

Проте не всі імпортні операції обкладаються ПДВ. Так, даний податок не нараховується на:

1)  гуманітарну допомогу (в будь-якому вигляді);

2)  певні лікарські препарати та інші вироби медичного призначення, що включені до переліку Кабінету міністрів України;

3)  морські товари без обробки на території України;

4)  інші товари визначені чинним законодавством України.

Базою оподаткування товарів, що імпортуються є їх договірна вартість, але не менше їх митної вартості, вказаної у вантажно-митній декларації, з урахування витрат на оплату супутніх послуг, сплату акцизного збору, мита, інших податків, зборів [2, 17].

Одночасно із поданням ВМД у підприємства виникає податкове зобов’язання щодо сплати ПДВ, при цьому самі податкові зобов’язання в декларації не відображається.

На дату сплати ПДВ на митниці у підприємства виникає право на податковий кредит, про що свідчить ВМД оформлена належним чином.

Для нарахування мита та митних зборів базою оподаткування є контрактна вартість імпортних товарів, не нижча ніж митна.

Митна вартість товарів, які переміщуються громадянами через митний кордон України, для цілей нарахування податків і зборів визначається на підставі заяви власника цих товарів за умови надання підтверджувальних документів, які можна ідентифікувати з наявними товарами [1].

Якщо дані підтвердження відсутні, або існують обгрунтовані сумніви, щодо правдивих даних про заявлену вартість таких товарів, митні органи, мають право визначити митну вартість самостійно, спираючись на вимоги Митного кодексу та використовуючи ціни подібних або ідентичних товарів.

Об'єктом оподаткування імпорту акцизним збором є вартість товарів, які імпортуються на митну територію України, у тому числі в межах бартерних операцій або без оплати їх вартості чи з частковою оплатою [4].

Акцизний збір може бути заявлений як у твердій сумі, так і у процентній ставці до загального обороту з продажу імпортних товарів. При цьому враховується вартість останніх за виключення акцизного збору та ПДВ (проте не менше митної вартості товарів, включаючи суми ввізного мита).

При імпорті на митну територію України підакцизних товарів без сплати акцизного збору суб'єкти підприємницької діяльності в обов’язковому порядку подають до органів податкової служби до 15 числа місяця, що настає за звітним, звіт про обсяги продажу імпортованих підакцизних товарів та  суму акцизного збору.

Однак не всі імпортні товари підлягають оподаткуванню акцизним збором, зокрема не стягується з: 1) товарів, які відповідно до чинного законодавством України не обкладаються ПДВ; 2) товарів, які перебувають на митних складах; 3) реекспортованих товарів; 4) товарів, які реалізуються в магазинах безмитної торгівлі; 5) товарів, які ввозяться з метою переробки під митним контролем.

Отже, узагальнивши  вищенаведений матеріал, можна зробити висновок, що оподаткування імпортних операцій має свої особливості, тому потрібно особливу увагу приділяти змінам у податковому законодавстві, а також враховувати  тенденції розвитку міжнародних торгівельних відносин.

Література:

1.   Митний кодекс України // Відомості Верховної Ради України.-2002.-№38-39.- С. 288

2.   Меньшиков А. ПДВ при імпорті товарів та послуг. // Баланс.-2009.-№99.-С. 17-19.

3.   Мостовий А. Порядок стягнення  мита та інших податків за перевезення товарів через митну територію Європейського Союзу. // Митна справа.-2008.-№4.-С. 30-35.

4.   Про акцизний збір: Декрет  Кабінету  Міністрів України N 18-92 від 26.12.1992

5.   Про податок на додану вартість: Закон України N 168/97-ВР від  03.04.1997