Экономические науки/ Маркетинг и менеджмент

Кличенко Я. І.

Національний технічний університет України «КПІ»

Місце аутсорсингу в сучасній економіці України

Аутсорсинг - передача на виконання певних функцій стороннім підрядникам, що спеціалізуються в цій сфері. Професіоналізм та досвід розробників компанії дозволяє виконувати різноманітні проекти клієнтів.  

Аутсорсинг (out - зовнішній, source - джерело) – "запозичення ресурсів ззовні". Іншими словами, аутсорсинг  - це виконання сторонньою організацією певних завдань або деяких бізнес-процесів, що зазвичай не має профільним для бізнесу компанії, але, проте, необхідних для повноцінного функціонування бізнесу, як спосіб оптимізації діяльності підприємств за рахунок зосередження зусиль на основному предметі діяльності і передачі непрофільних функцій і корпоративних ролей зовнішнім спеціалізованим компаніям.

Аутсорсинг умовно розмежовують на два види - виробничий аутсорсинг і аутсорсинг бізнес-процесів. Виробничий аутсорсинг передбачає передачу частини виробничих процесів або всього циклу виробництва сторонньої компанії. Крім того, можливий варіант продажу частині своїх підрозділів іншим компаніям і подальша взаємодія з ними вже в рамках аутсорсингу. Дослідження Американської асоціації менеджменту (American Management Association) показали, що вже в 1997 р. більш половини промислових компаній передали на аутсорсинг хоч би один компонент свого виробничого процесу.

Виробничий аутсорсинг дозволяє компанії, по-перше, зосередитися на розробці нових продуктів і послуг, що важливе в умовах стрімкий технологій, що змінюються, і попиту для забезпечення конкурентної переваги; по-друге, збільшити гнучкість виробництва - на невеликих заводах простіше займатися перебудовою виробничого процесу і диверсифікувати продукцію, що випускається, і, нарешті, використовувати додаткові переваги від ведення бізнесу на ринках з дешевою робочою силою.

Аутсорсинг бізнес-процесів (АБП) включає передачу сторонньої організації окремих бізнес-процесів, які немає для компанії основними, створюючими для бізнесу. З їх числа на аутсорсинг можуть бути передані управління персоналом, бухгалтерський облік, маркетинг, реклама, логістика.

На думку фахівців Інституту аутсорсингу (Outsourcing Institute, США), аутсорсинг бізнес-процесів є незвичайно вигідним оптимізації діяльності підприємств, що динамічно розвивається, причому найбільше зростання проявляє аутсорсинг у сфері фінансів і бухгалтерського обліку. Дослідження 600 фірм, проведене в 1997 р. Американською асоціацією менеджменту, показало, що вже до того моменту 1/5 частина опитаних фірм передала на аутсорсинг хоч би деяку частину фінансових і бухгалтерських операцій, а 4/5 фірм - частина адміністративних функцій.

Переваги аутсорсингу:

·     економія часу: немає необхідності створювати необхідну інфраструктуру, набирати штат розробників, здійснювати процес деталізованого контролю за виконанням;

·     командна робота: наші фахівці працюють в одній команді вже тривалий час, що забезпечує проведення робіт на високому командному рівні;

·     зниження вартості розробки: вартість робіт компанії зазвичай менша за вартість створення такого ж проекту власними силами (нема необхідності виділяти робочі місця, купувати додаткове устаткування і т.д.);

·     генерація нових ідей: сторонні розробники можуть подивитися на проект зі сторони, запропонувати нові сервіси або розширення функціональної частини, підходу до дизайну.

 Перша група - стандартні переваги, властиві аутсорсингу будь-якого виду діяльності. Вони включають вже згадану вище можливість для керівництва не відволікатися на управління обслуговуючими функціями і внаслідок цього приділяти більше уваги основному бізнесу компанії.

Аутсорсинг дозволяє вирішити проблеми із залученням, вченням і утриманням кваліфікованого персоналу, а також з безперервністю бізнес-процесів: заміна персоналу на час відпустки, хвороби, вчення забезпечується постачальником послуг.

Крім того, з'являється гнучкість в управлінні ресурсами - компанії не потрібно турбуватися про скорочення чисельності своїх співробітників при зміні ситуації на ринку, перепрофілюванні діяльності, зменшенні обсягів виробництва і тому подібне Клієнт також може уникнути витрат на інвестиції в устаткування і програмне забезпечення, необхідне для підтримки передаваних бізнес процесів і на їх подальшу технічну підтримку, а можливо, і скоротити витрати на вміст офісу і апарату  управління.

Друга група переваг специфічна саме для аутсорсинга фінансової функції і полягає в перекладенні відповідальності за організацію обліку і правильність його ведення на аутсорсинговую компанію. Весь комплекс питань бухгалтерського обліку і звітності вирішується професіоналами своєї справи, що при цьому детально знають специфіку роботи підприємства клієнта.

 Окрім того, що багато хто просто не знайомий з принципами аутсорсинга бізнес-процесів, є та інші, більш ваговиті причини. В таких побоювань є підстави, і рішення лежить в ретельному виборі постачальника аутсорсингових послуг на підставі його досвіду і репутації, що склалася, на ринку. У нашій країні є ще одна особливість ведення бізнесу: багато компаній не просто піклуються про конфіденційність інформації, але і не зацікавлені в якій би то не було відвертості, оскільки частенько бухгалтерський облік носить напівлегальний характер. Боязнь змін керівництва таких промислових груп часто заважає їм відмовитися від самостійного виконання деяких функцій. У багатьох випадках вони намагаються вирішити проблеми шляхом виділення допоміжних підрозділів в дочірні підприємства, які здійснюють "внутрішній" аутсорсинг ряду функцій в рамках групи. Досвід розвинених країн показує, що при такій стратегії або компанія остаточно переходить на аутсорсинг, або знижується її ефективність в цілому із-за складності управління громіздкими структурами. Тому слід чекати, що українські підприємства будуть надалі усе більш уважно придивлятися до аутсорсингу.