Економічні науки/6. Маркетинг і менеджмент

 

Долженко Н.І. , Нестеренко Л.О.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

 імені Михайла Туган – Барановського

 

МАРКЕТИНГОВЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ РОЗРОБКИ

ІНВЕСТИЦІЙНОГО ПРОЕКТУ

Інвестор, який розраховує на отримання прибутку досить тривалий час, повинен прогнозувати кон'юнктуру ринку для конкретного товару. При цьому слід враховувати перспективу розвитку як галузі, так і регіону, а також загальні показники стану інвестиційного ринку країни в цілому.

Рішення про доцільність вкладення капіталу в той або інший господарчий об'єкт, галузь народного господарства або сферу діяльності неможливо без аналізу факторів, які визначають інвестиційний клімат, попит на даний вид продукції, ємність ринку і т. ін., тобто без комплексних маркетингових досліджень, які можна умовно згрупувати за наступними рівнями.

До першого рівня можна віднести такі, що проводяться на рівні інвестиційного товару. На цьому рівні закладається концепція маркетингу і проводяться докладні маркетингові дослідження попиту (кінцевого споживача і торгівлі), конкуренції, поведінки покупця, та потреб споживачів, конкуренції продуктів тощо. Дослідження на цьому рівні повинні дати інформацію, про вибір товару, в який інвестиційні вкладення є найбільш доцільним.

До другого рівня відносяться маркетингові дослідження, які проводяться на підприємстві. Це стосується тих проектів, які реалізуються на діючих підприємствах. Підприємства мають різні позиції в конкурентному середовищі, свої сильні і слабкі сторони, певний статус, товарну марку, яка відображає певний досягнутий рівень продукції, що виробляється. Все це певним чином визначає його стосунки з іншими учасниками ринкових відносин і потенціал для подальшого успішного розвитку. Для реалізації інвестиційного проекту на конкретному підприємстві необхідно оцінити конкурентоспромыжнысть, положення на ринку, традиції, які склалися і перспективи розвитку. Дослідження повинні надати інформацію про вибір такого підприємства, умови і можливості якого найкраще забезпечують реалізацію інвестиційного проекту і відповідно найкращу віддачу вкладеного капіталу.

Третій рівень утворюють маркетингові дослідження, які проводяться по регіону. Динаміка росту регіонів показує певну тенденцію падіння, або підвищення в визначені періоди економічного розвитку тих чи інших регіонів. Це визначає перелив капіталу в той або іншій регіон туди, де с передумови інтенсифікації виробництва, зростання попиту на той, чи інший товар, піднесення ділової активності, як наслідок зниження місцевих податків і створення сприятливих умов для комерційної діяльності. Дослідження дозволяють визначити перспективи розвитку регіону, його інвестиційний клімат і обґрунтувати вибір  конкретного регіону, як найбільш привабливого для інвестиційної діяльності.

До четвертого рівня мають бути віднесені такі дослідження, що проводяться у галузі. Перспективність і динаміка розвитку окремих галузей визначають їх інвестиційну привабливість і пріоритети вкладення капіталу. Дослідження на цьому рівні дають змогу визначити ту галузь економіки, яка забезпечує інвестору високу ефективність його інвестицій на довгостроковий період.

П'ятий рівень охоплює маркетингові дослідження, які проводяться по інвестиційному ринку країни в цілому, де вивчаються характер впливу на нього політичних, соціальних, економічних, екологічних та інших факторів. Завданням маркетингових досліджень є створення основи для прийняття рішень стратегічного характеру. В результаті цих досліджень вирішуються питання, в яку сферу діяльності доцільно вкладати грошові кошти (в виробництво, торгівлю, фінансову сферу та ін.), аналізуються Пильний інвестиційний клімат в країні і привабливість для інвестора.

При проведенні  маркетингових досліджень можливі два варіанти підходів. При першому підході процес маркетингових досліджень розпочинається з рівня інвестиційного товару і закінчується дослідженнями на рівні інвестиційного ринку країни, а при другому – у зворотному порядку. При будь-якому варіанті підходу, коли дослідження проводиться досить ретельно, рішення будуть зважені і відповідати ситуації, яка склалася. Однак, аналіз дозволяє швидше визначити стратегію, проекту і виробити відповідну маркетингову концепцію. Аналіз макросередовища є основою для відпрацювання стратегічних цілей, а аналіз мікросередовища дозволяє сформулювати стратегію проекту з врахуванням конкретних особливостей його реалізації.

Запропонований багаторівневий підхід до маркетингових досліджень зовнішнього середовища підприємства дозволяє інвестору більш ґрунтовно визначити сфери інвестиційної діяльності, розробити стратегію реалізації інвестиційного проекту з урахуванням факторів, які забезпечують найбільш вигідне вкладення капіталу. Якщо маркетингове обґрунтування проекту не прояснює стратегію розвитку попиту, успішний розвиток цього проекту можна вважати практично не досягнутим.

 

Література:

1. Щукін Б. М. Аналіз інвестиційних проектів. — К.: МАУП, 2007. С. 4-15

2. Багиев Г. Л. и др. Маркетинг: Учебник для вузов. — М.: ОАО «Изд-во “Экономика”», 2006 г.

3. info@marketing.ua