Марченко С.К., Донченко А.А.

Вінницький національний аграрний університет

Стан та проблеми залучення іноземних інвестицій у Вінницькій області

 

Одним з основних завдань реформування національної економіки України є активізація інвестиційної діяльності та формування її нового організаційно – правового економічного механізму, що має відповідати вимогам подолання кризи й оздоровлення економіки. Саме активізація інвестиційного процесу є головною складовою економічних вимог, які покликані визначити реальні зрушення в структурі економіки країни, прискорити перехід економіки на якісно новий рівень індустріального розвитку й інтенсивний тип відтворення, підвищити якість вітчизняної продукції та її конкурентоспроможність на світовому ринку. Необхідність у нових підходах до інвестиційних процесів назріла також у зв'язку з настанням глобальної соціально – економічної кризи, вихід з якої неможливий без кардинального збільшення інвестицій у реальний сектор економіки. Створення надійної і керованої системи залучення інвестиційних ресурсів забезпечить економічне зростання, що є однією з ключових проблем сучасного етапу економічного розвитку України. Активізація інвестиційного процесу є одним із найбільш діючих механізмів соціально – економічних перетворень.

Що стосується активізації інвестиційної діяльності у Вінницькій області, то потрібно відмітити, що у 2009 р. в економіку області іноземними інвесторами вкладено 17,3 млн. дол. США прямих інвестицій, що становить 55,4% від надходжень за 2008 р.

У цілому приріст іноземного капіталу в області, з урахуванням утрат капіталу та курсової різниці, за 2009 р. склав 15,2 млн. дол., що в 1,7 раза більше рівня приросту попереднього року.[1]

За цей час найбільше зріс капітал нерезидентів із Німеччини – на 7,9 млн. дол., Канади – на 4,1 млн. дол. та Швейцарії – на 1,3 млн. дол.. Продовжували нарощувати свій капітал інвестори із Франції, Російської Федерації, Австрії, Віргінських островів (Британських), Румунії, Польщі та ін. Розпочали свою інвестиційну діяльність на території області інвестори із Уругваю.

Щодо промисловості, то найбільший приріст іноземного капіталу у 2009 р. спостерігався на підприємствах добувної промисловості – 7,5 млн. дол., з оброблення деревини та виробництва виробів з деревини, крім меблів – 4,2 млн. дол., з виробництва харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів – 1,4 млн. дол., оптової торгівлі та посередництва в оптовій торгівлі – 1,1 млн. дол.

Слід відмітити, що найбільші обсяги приросту іноземного капіталу за 2009 р. досягнуто на підприємствах Козятинського, Немирівського районів та м. Вінниці.

Інвестиції надійшли із 41 країни світу. Найбільш вагомі інвестиційні вкладення здійснені партнерами з Німеччини – 37,4 млн. дол., Франції – 33,2 млн. дол., Польщі – 17,7 млн. дол., Ліхтенштейну – 14,4 млн. дол. та Кіпру – 12,7 млн. дол. На ці країни припадає 64,7% від загального обсягу прямих іноземних інвестицій.

Розглядаючи структуру інвестиційних надходжень у Вінницькій області за видами економічної діяльності, вважаємо за потрібне відмітити, що інвестиційно привабливою протягом усього періоду інвестування залишається харчова промисловість збоку, майже, усіх закордонних суб`єктів інвестування. Її обсяги в сукупному капіталі нерезидентів становлять 47,0 млн. дол., що складає 26,6% від загального обсягу. Також сталою є зацікавленість у закордонних  інвесторів до таких видів економічної діяльності, як: операції з нерухомим майном, оренда, інжиніринг та надання послуг підприємцям, де вкладено 32,9 млн. дол. (18,6%): хімічна та нафтохімічна промисловість – 26,0 млн. дол. (14,7 %); добувна промисловість – 20,2 млн. дол. (11,4%); сільське господарство, мисливство та пов’язані з ними послугами – 18,4 млн. дол. (10,4%).

Переважна більшість (47,0%) іноземного капіталу зосереджена у м. Вінниці – 82,9 млн. дол.. Також значні обсяги іноземних інвестицій зосереджено у Козятинському районі – 20,3 млн. дол. (11,5%) та Немирівському районі – 18,9 млн. дол. (10,7%). Серед інших регіонів області провідні місця за обсягами іноземних інвестицій утримують м. Ладижин та райони: Барський, Тиврівський, Вінницький, Липовецький. Надходження інвестицій в інші міста та райони області збражено на діаграмі (рис. 1).

Рис. 1 Прямі іноземні інвестиції в міста та райони області

на 1.01.2010р.,тис. дол. США.[2]

Сума кредитів та позик, отриманих підприємствами області від прямих інвесторів, на 1 січня 2010 р. становила 101,8 млн. дол.. Найбільше їх надійшло з Польщі та Російської Федерації.

Найбільш активно протягом 3-го кварталу 2009 року залучали іноземні інвестиції такі підприємства: ЗАТ «Глуховецький каоліновий завод», Козятинський район, вид діяльності - видобування глини та каоліну; ТОВ «Аграна Фрут Україна», м. Вінниця, вид діяльності - виробництво концентрованих фруктових та овочевих соків, пюре в асептичній упаковці, та фруктових наповнювачів; ТОВ «Валром Україна», Тиврівський район, вид діяльності - виробництво та продаж труб та фітінгів з термопластичних матеріалів; ТОВ «Пфаннер Бар», Барський район, вид діяльності - виробництво фруктових соків та пюре.[3]

Обсяг інвестицій з області в економіку країн світу на 1 січня 2010 р. склав 170,0 тис. дол.. Переважна більшість інвестицій внесена в економіку Російської Федерації та Молдови.

Одна із найбільших компаній ─ інвесторів у Вінницькій області є ДП «Українська горілчана компанія «Nemiroff». Вона є одним з лідерів українського горілчаного ринку. На сьогодні «Nemiroff» набув статусу міжнародної торгової марки: її продукція постачається в понад 40 країн світу, а в Росії, Латвії та Вірменії за обсягами імпорту «Nemiroff» випередив усі інші марки, в тому числі і всесвітньо відомих виробників.[3]

Таким чином, підводячи підсумки, ми можемо спостерігати у 2009 р. в порівнянні з 2008 р. позитивні зрушення у напрямку активізацій інвестиційних процесів у Вінницькій області. Але в той же час, потрібно відмітити, що загальний обсяг прямих іноземних інвестицій, спрямованих в економіку області, на 1 січня 2010 р. становив 176,5 млн. дол., а це 0,4% від загального обсягу іноземних інвестицій в Україну. За обсягом прямих іноземних інвестицій область займає 21 місце серед регіонів України.

Головними причинами, що зумовлюють невисокі темпи росту показників інвестиційної діяльності Вінницької області та по регіонах України в цілому, є:

1)                надмірний податковий і адміністративний тиск на бізнес;

2)                слабка розвиненість ринкових інститутів – корпоративного сектора, ринку цінних паперів, ринку землі, ринку нерухомості;

3)                низька конкурентоздатність багатьох українських товарів, що робить невигідними вкладення в їх випуск;

4)                недостатня інтегрованість у світову економіку;

5)                нестача оперативної інформації і внаслідок цього зменшення ефективності співпраці між суб’єктами ринку;

6)                відсутність стимулів і механізмів для залучення інвестицій, з боку органів місцевої влади.[4]

Очевидно, що низька інвестиційна привабливість регіонів України, небажання вкладати кошти в її економіку, окрім суто економічних причин, зумовлені незацікавленістю чи байдужістю місцевої влади до проблеми залучення інвестицій. Головну роль у процесі її підвищення має відігравати держава, яка володіє для цього необхідними коштами бюджету та позабюджетних фондів і здатна в масштабах всієї країни визначити перспективні напрямки та об’єкти інвестування.

Говорячи про іноземні інвестиції треба враховувати світовий досвід, який показує, що найбільших успіхів у залученні іноземних інвестицій досягають ті країни, які, по-перше, ставлять таку мету, як пріоритетну в своїй економіці, по-друге, використовують при цьому можливо більший набір заходів. Головне тут:

-                   створення привабливого інвестиційного клімату;

-                   створення міжнародного образу країни як такої, що надає інвестору кращі, ніж інші країни, можливості.

Підводячи підсумок, необхідно сказати, що загалом інвестиційно-підприємницький клімат України є складним. Залучаючи до країни іноземний капітал, не слід забувати, що з нинішньої кризи Україну виведуть лише власні зусилля. Не варто надавати підприємствам з іноземними інвестиціями податкові пільги, яких не мають українські, зайняті у тій же сфері діяльності. Як показав досвід, такий захід майже не впливає на інвестиційну активність іноземного капіталу, але призводить до виникнення на місці колишніх вітчизняних виробництв підприємств з формальною іноземною участю, які претендують на пільгове оподаткування.

 

Список використаної літератури:

1.     Доповідь «Про соціально – економічне становище області за січень 2010 року»/ Головне управління статистики Вінницької області. - 2010. - С. 27 -36

2.     Статистичний бюлетень «Зовнішньоекономічна діяльність підприємств області у 2009 році»/ Головне управління статистики Вінницької області. - 2010. - С. 35 - 36

3.     www.vin.gov.ua

4.     www.revolution.allbest.ru