Доктор філософії, Ежи Завиша

Професор WSP, доктор HAВ Адам Грегорчук

к.е.н., ст. викладач НТУУ «КПІ» Олена Іваницька

аспірант НТУУ «КПІ» Юлія Єрешко

РОЛЬ ФІНАНСОВОГО БЮДЖЕТУВАННЯ В ОПТИМІЗАЦІЇ ГРОШОВИХ ПОТОКІВ ПІДПРИЄМСТВА

Грошові потоки є найважливішим самостійним об’єктом фінансового бюджетування підприємства, що допомагає в досягненні поставлених поточних і стратегічних цілей та сприяє формуванню позитивних фінансових результатів. Власне бюджетування належить розглядати як процес прийняття виважених управлінських рішень у фінансово-господарській діяльності підприємства за допомогою системи бюджетів, контролю за їх виконанням, аналізу відхилень і, відповідно, здійснення планування та оптимізації грошових потоків. Аналіз показує, що фінансове бюджетування – це створення процесної моделі впливу причин та чинників на збільшення або зменшення притоку грошових коштів чи їх відтоку. Зміна залишків грошової готівки на рахунку в комерційному банку обувлено рівнем незбалансованості грошових потоків. Перевищення позитивного грошового потоку над негативним збільшує остаток вільної грошової готівки, і навпаки, перевищення відтоку над притоком приводить до нестачі грошових коштів і до збільшення кредитного попиту.

Для відображення реального руху грошових коштів на підприємстві, оцінювання синхронності надходжень і витрачання, а також поєднання величини отриманого фінансового результату зі станом грошових коштів, необхідно виділити та проаналізувати всі напрямки надходжень грошових коштів і їх вибуття. Ефективність бюджетування грошових надходжень визначається впливом цього процесу на платоспроможність підприємства, швидкість обігу оборотних активів, обсяги залучених коштів та кредиторську заборгованість, а в кінцевому результаті, – на прибутковість, рентабельність підприємства та його конкурентні позиції.

Фінансове бюджетування – процес підготовки документу, що відображає

серію спланованих подій щодо ефективно організованих грошових потоків підприємства, що є найважливішим симптомом його фінансового здоров’я та передумовою досягнення високих кінцевих результатів його господарської діяльності в цілому. Процес бюджетування поєднує управлінський цикл планування і контролю, що забезпечує фінансову рівновагу підприємства в процесі його стратегічного розвитку. Темпи розвитку визначаються, по-перше, фінансовою стійкістю підприємства, що являє собою властивість економічної системи таким чином реагувати на зміни, щоб не лише генерувати чинники та напрямки, які зумовлюють її врівноважений стан, а й забезпечувати подальший розвиток. По-друге, фінансова еластичність ринкових методів господарювання дозволяє здійснювати раціоналістичну політику у формуванні виробничих запасів, рівні продуктивності праці, реалізації готової продукції, прискореному впровадженні інновацій для науково-технічного переозброєння підприємства.

Ефективність управління грошовими потоками визначається синхронізацією надходжень і виплат, підтримкою постійної платоспроможності підприємства та раціональним і оптимізаційним використанням приватних фінансових ресурсів, які формуються із внутрішніх джерел. В процесі бюджетування досягається оптимізація грошових потоків, тобто знаходження такого співвідношення між вхідними і вихідними грошовими потоками, між напрямами і умовами залучення та використання грошових потоків, яке дає змогу досягти найкращих результатів діяльності, а саме максимізації прибутку. Ціна та обсяг реалізації продукції – одні з найважливіших параметрів, що визначають прибутковість господарської діяльності, тому їх оптимізація є першочерговим завданням фінансового бюджетування. Тому максимізація прибутку або доходу підприємства є визначеною кінцевою метою стратегічного, тактичного і поточного планування підприємства.

Модель валового доходу D залежить від ціни p; D = рQ, де Q – обсяг реалізованої продукції:

                                

а прибуток (П) визначається як:

,

де sb – умовно перемінні питомі витрати при тому, що загальні валові витрати складаються з постійних Ca і перемінних Cb: С = Са + Св. У першому наближенні перемінні витрати пропорційні обсягу виробленої продукції, тобто . Повні питомі витрати Sc рівні .

При постійних значеннях Sc і C величина Sa монотонно падає з ростом Q і прагне до асимптотичної межі Sa = Sc. З врахуванням сказаного максимум прибутку досягається при ропт, яка задовольняє умові:

Прибуток, як функція ціни не має екстремума і монотонно збільшується з ростом ціни та може бути описана у вигляді:

,

Умови максимума прибутку має вигляд:

Отже приведені вище моделі дають змогу тонко регулювати параметри діяльності підприємства й визначити ціну й обсяг виробництва, які максимізують прибуток підприємства, що є головним завданням фінансового бюджетування на підприємстві.

Література:

1)     Лигоненко Л.О. Управління грошовими потоками [Текст] / Л.О. Лигоненко, Г.В. Ситник. Навч. посіб. – К.: Нац. торг. екон. ун-т, 2005. - 255с. ISBN 966-574-206-X.

2)     Іваницька О.В. Управління фінансовою стійкістю підприємств в умовах реструктуризації галузі [Текст] / Олена Віталіївна Іваницька. – К.: ТОВ ДКС центр; 2009. – 276 с. ISBN 978-966-2339-03-1.