к.е.н. Полуянова О.І., Роліна К.В.

Автомобільно – Дорожній інститут

Державного вищого навчального закладу

«Донецький Національний Технічний університет»

 

НАПРЯМКИ АУДИТУ РОЗРАХУНКІВ З ОПЛАТИ ПРАЦІ

 

Актуальність роботи. У процесі становлення соціально-ринкової економіки в Україні все більшого розвитку набуває аудиторська діяльність, з’являються нові види аудиту. Підприємства починають замовляти не тільки послуги з проведення обов’язкового аудиту, але й перевірок окремих видів діяльності, типів операцій, стану розрахунків тощо. Це пов’язано з тим, що все більше людей потребують достовірної інформації про діяльність підприємств.

Якщо говорити саме про  аудит розрахунків з оплати праці , то це дуже трудомістке і відповідальне завдання з надання впевненості, бо поєднує в собі елементи фінансового аудиту й аудиту на відповідність. А це в свою чергу, пов’язано з необхідністю дотримання трудового та податкового законодавства при формуванні фінансової інформації про розрахунки з оплати праці та інші виплати працівникам. Саме тому доцільно говорити про необхідність уточнення саме особливостей, котрі має аудит розрахунків з оплати праці.

Взагалі аудит ще є доволі таки молодим явищем в Україні. Але не дивлячись на це багато авторів звертали свою увагу саме на аудит розрахунків з оплати праці. А саме: .   Н. Шульга, В.Я. Савченко, Я.А. Гончарук, В.С. Рудницький, В. І. Подольський,  Г.Б. Поляк, А.А. Савін,    А.Г. Загородній, Л.В. Сотнікова, М.І. Баканов, А.Д. Шеремет, М.Т. Білуха, Л.В. Чижевська,  Кольга В.Д., Парпалига М.Д. та інші.

Мета роботи. Проаналізувати поняття аудиту розрахунків з оплати праці та виділити його завдання. На основі завдань виявити основні напрямки проведення аудиту розрахунків з оплати праці.

Основна частина. Аудит розрахунків  з оплати праці відіграє важливу роль у системи як внутрішнього, так і зовнішнього аудиту. Це пов’язано з тим, що облік праці і заробітної плати є трудомістким, потребує уваги і сконцентрованості, оскільки пов'язаний з обробленням великої кількості первинної інформації, має багато однотипних операцій, здійснення яких потребує багато часу [1].

Багато авторів висвітлювали питання напрямків аудиту та завдань, котрі вирішуються в результаті цих напрямків. На підставі аналізу наукових джерел необхідно зазначити, що ті завдання, котрі висвітлюють автори Кольга В.Д. та Парпалига М.Д. найбільш повно відображають сутність аудиту розрахунків з оплати праці. Вони пропонують наступні завдання:

перевірити стан заборгованості і відповідність даних про залишки на рахунку 661 «Розрахунки по заробітній платі» в книзі головних рахунків, балансі з підсумковими даними в розрахунково-платіжних відомостях по графі "сума до видачі", групувальної відомості до журналу-ордеру № 10 в частині узагальнення даних по рахунку 661;

перевірити достовірність первинних документів, які є підставою для нарахування заробітної плати (табель про відпрацьований час, наряди про виконану роботу, трудові угоди і т.п.)

перевірити нарахування доплат за роботу в нічний час, щорічні основні та додаткові відпустки;

перевірити розрахунки утримань із нарахованої заробітної плати (прибуткового податку, обов'язкових внесків до пенсійного фонду, фонду зайнятості, виконавчими листами органів суду і т.п.);

перевірити розрахункові, розрахунково-платіжні і платіжні відомості;

перевірити обґрунтованість бухгалтерських записів щодо операцій про нарахування оплати праці, утримань із заробітної плати, заборгованості за минулі періоди, премій, допомоги при тимчасовій непрацездатності;

перевірити розрахунки за депонованою заробітною платою [2] .

Таким чином, підставі запропонованих завдань можна зробити висновки, що аудит з розрахунків оплати праці в основному направлений на перевірку аналітичного обліку операцій пов’язаних з нарахуванням та виплатою заробітної плати та утримань із неї. Але, цей перелік завдань можна доповнити наступними:

перевірити правомірності застосування тарифних ставок у трудових контрактах при почасовій оплаті праці [3] ;

перевірити обґрунтованості застосування норм і розцінок достовірності обсягів виконаних робіт при відрядній оплаті праці [3];

перевірити достовірність інформації про використання робочого часу;

перевірити правильність визначення об’ємів виконаних робіт [4];

перевірка дотримання установлених державою гарантій та компенсаційних виплат по оплаті праці [4].

Тобто, аудитор перш ніж перевіряти нарахування заробітної плати повинен вивчити умови за якими проходить нарахування. А саме: тарифні ставки, розцінки, систему оплати праці, систему нарахування додаткових виплат.

На основі усіх вищезгаданих завдань можна сформулювати наступні напрямки роботи аудитора, котрий перевіряє розрахунки з оплати праці. Таким чином, основну увагу потрібно звернути на:

форму оплати праці, котра використовується на підприємстві;

календарний, режимний та ефективний фонд робочого часу;

формування основного та додаткового фонду оплати праці та його використання;

бухгалтерський облік розрахунків з оплати праці (а саме рахунок 66 «Розрахунок за виплатами з працівниками» та 65 « Розрахунки за страхуванням»).

Також одним із важливих напрямків аудиту розрахунків з оплати праці є вивчення та аналіз заходів, котрі використовують власники підприємства для того, щоб своєчасно виплачувати заробітну плату та стягувати нарахування із неї.

Таким чином, в роботі були розглянуті основні завдання, корі вирішує аудит розрахунків з оплати праці. На основі цих завдань були сформульовані напрямки проведення аудиту.  Проаналізувавши завдання та напрямки проведення аудиту розрахунків з оплати праці необхідно, що це дуже важлива та відповідальна справа не лише для аудитора, а й для власника та усіх робітників підприємства. Бо на кожного з них лягає велика відповідальність. Власник повинен надати достовірну інформацію, котра необхідна для перевірки. Аудитор, в свою чергу, повинен провести всю процедуру на найкращому рівні та надати правдиву та точну інформацію у аудиторському висновку.

Література.

  1. Закон України «Про оплату праці» від 24.03.1995 року №108/95-ВР із змінами та доповненнями на 01.01.2009 р.

2. Кольга В.Д., Парпалига М.Д. Аудит в Українi: Наукове видання: .- К.: Літера, 1998.- 376 c.

3. Савченко В.Я. Аудит: Навч. Посібник. – К.: КНЕУ, 2002 р.

4. Кулаковська Л.П., Піча Ю.В. Основи аудиту: навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів освіти. – К.: «Каравелла»; Львів: «Новий світ - 2000», 2002 р.