Экономические науки/ 4.Инвестиционная деятельность и фондовые рынки

Бурлака Т.В., Царенко О.Б.

Науковий керівник: Бохенко О.С.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ, Україна

Значення та стан іноземних інвестицій Вінницької області

Активізація інвестиційного процесу є головною складовою економічних вимог, які покликані визначити реальні зрушення в структурі економіки країни, прискорити перехід економіки на якісно новий рівень індустріального розвитку й інтенсивний тип відтворення, підвищити якість вітчизняної продукції та її конкурентоспроможність на світовому ринку.

Суттєво підвищується роль регіонів у розвитку інвестиційної діяльності, що обумовлено формуванням сприятливих умов для інвестування та можливістю вирішення більшості соціально-економічних проблем на регіональному рівні.

Дослідження проблем інвестицій завжди знаходилося в центрі уваги економічної науки. Вивченню різних аспектів проблеми інвестування присвячені наукові праці авторів: А.Бланка, М.С.Герасимчука, Б.В.Губського, Ю.В.Макогона, О.В.Мертенса, А.А.Пересади, В.П.Савчука та інших. Також заслуговують уваги праці таких зарубіжних авторів, як І.Ангелова, Л.Дж.Гітмана, Д.Норкотта, В.Шарпа, М.Портера, Г.Бірмана та інших.

Інвестиції являють собою процес вкладення капіталу й отримання результату від цих вкладень. Іншими словами, інвестиції — це всі види грошових, майнових та інтелектуальних цінностей, що вкладаються в об'єкти підприємницької та інших видів діяльності з метою отримання прибутку та досягнення соціального ефекту [1].

Важливо зрозуміти, що існує два види інвестицій. Перший вид – це вкладання в основний капітал, тобто видатки ділових фірм на устаткування (верстати, комп'ютери, літаки) та будівництво (фабрики, приміщення контор, торгові центри) і планові видатки на житлові будинки. Другий вид – це інвестиції у товарно-матеріальні запаси, тобто видатки ділових фірм на додаткові запаси сировини, деталей та кінцевих товарів.

Важливе місце в інвестиційній діяльності займає міжнародне інвестування.

Міжнародні інвестиції – це довгострокові вкладення міжнародного капіталу в економіку країни у вигляді створення філій, дочірніх компаній, спільних підприємств і просто у вигляді участі в капіталі.

Привабливість економіки області та її розвиток визначаються вкладами іноземних інвестицій. Одержання іноземних інвестицій, умови їх залучення – це фактори, що характеризують інвестиційну діяльність і сприяють подальшому розвитку зовнішньоекономічних зв’язків [4].

В залежності від ступеня реально здійснюваного контролю за діяльністю створених підприємств виділяють дві форми інвестицій:

1. Прямі закордонні інвестиціїце капіталовкладення в закордонні підприємства, які забезпечують інвесторові безпосередній контроль над ними і відповідний дохід.

2. Портфельні закордонні інвестиції – це капіталовкладення в закордонні підприємства, які приносять інвесторові відповідний дохід, але не дають права контролю над підприємствами.

Інвестування має велике значення і вигідне для обох країн: експортери капіталу отримують прибуток, який вивозять з країни, або використовують для повторних інвестицій в даній країні. Імпортери капіталу мають можливість ефективно і раціонально використовувати зовнішні джерела коштів і технологій в національних інтересах.

Інвестиційна діяльність в регіоні формується під впливом багатьох факторів. Попри загальнонаціональні чинники це: рівень економічного розвитку регіону, демографічний розвиток, щільність транспортних мереж та розвиток комунікацій, інвестиційна інфраструктура, місцеві податки та ефективність інвестицій, соціальна інфраструктура, науково-технічний потенціал. Іноземні інвестори звертають увагу і на такі чинники як: динаміка розвитку економіки та її окремих галузей, перспективи подальшого стабільного розвитку, рівень кваліфікації інженерно-технічних кадрів, менеджерів, вартість робочої сили [3].

У 2009р. в економіку області іноземними інвесторами вкладено 17,3 млн. дол. США прямих інвестицій. Приріст іноземного капіталу в області, з урахуванням його утрат та курсової різниці, у 2009р. склав 15,2 млн. дол., що становить 9,4% до обсягів інвестицій на початок року.

За цей час найбільше зріс капітал нерезидентів із Німеччини – на 7,2 млн. дол., Канади – на 4,1 млн. дол. та Швейцарії – на 1,3 млн. дол. Продовжували нарощувати свій капітал інвестори із Франції, Російської Федерації, Австрії, Віргінських островів (Британських), Румунії, Польщі та інших країн. Розпочали свою інвестиційну діяльність на території області інвестори із Уругваю[2].

Найбільший приріст іноземного капіталу у 2009р. спостерігався на підприємствах добувної промисловості, підприємствах з оброблення деревини та виробництва виробів з деревини, крім меблів, виробництва харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів, оптової торгівлі та посередництва в оптовій торгівлі.

Інвестиції надійшли із 41 країни світу. Переважна більшість інвестицій (71,9% від загального обсягу) надійшла з країн ЄС – 127,0 млн. дол., з країн СНД внесено 9,7 млн. дол. (5,5%), з інших країн світу – 39,8 млн. дол. (22,6%).

Досліджуючи склад іноземних інвестицій Вінницької області по територіальній ознаці, то найбільшу частку всіх фінансових ресурсів одержує м. Вінниця, м. Ладижин, Барський, Вінницький, Липовецький, Тульчинський, Немирівський  райони [3].

На нашу думку, інвестиції є основою для розвитку підприємств, окремих галузей і економіки в цілому. Сьогодні від ефективності інвестиційної політики залежать стан виробництва, положення і рівень технічної оснащеності основних фондів підприємств народного господарства, можливості структурної перебудови економіки, рішення соціальних і екологічних проблем.

Основними пріоритетами розвитку іноземного інвестування Вінницької області мають бути: забезпечення захисту прав та інтересів інвесторів, забезпечення вільного доступу до інформації про об'єкти інвестицій, спрощення процедур отримання дозволів та погоджень для інвестування, спрощення процедури оформлення прав власності на об'єкт інвестицій, забезпечення можливості отримання прав власності на об'єкт інвестицій з відстрочкою платежу, запровадження державної фінансової підтримки впровадженню інноваційних проектів, розвиток внутрішнього інформаційного обслуговування іноземних інвесторів, здійснення інвестиційно орієнтовної рекламної компанії, розвиток інвестиційного ринку, заохочення конкуренції.

 

Література:

1. Лариса Диба. Інвестиції як важлива складова добробуту держави – http://www.nbuv.gov.ua/portal/Soc_Gum/Evu/2010_14/Diba.pdf

2. Про стан іноземного інвестування економіки області у 2009 році – http://www.myvin.com.ua/ua/news/news_vin/stuff/5002.html

3. Піріашвілі О.Б. Роль інвестиційної діяльності у регіональному розвитку//  Інвестиції: практика та досвід. – 2007. – №21. – С.15-17.

4. Буряк С. В. Дослідження сутності інвестицій у сучасній економічній теорії // Міжвідомчий науковий збірник. — Випуск 9. — 2001. — С 43-53.