Глазко Н.Д., Федоришина Л.І., Чорна О.С.

Вінницький національний аграрний університет

ШЛЯХИ ВДОСКОНАЛЕННЯ ПОДАТКУ НА ТРАНСПОРТНІ ЗАСОБИ ТА ІНШІ САМОХІДНІ МАШИНИ ТА МЕХАНІЗМИ

 З кожним роком платників даного податку стає все більше і більше, тому що збільшується транспортна сітка та транспорт на дорогах, тому потрібно все більше приділяти цьому податку уваги, адже ще не всі питання вирішенні.

Даний податок сплачує в наш час приблизно кожен другий громадянин України. З кожним роком його все збільшують і збільшують. Можна розглядати дану тему з двох аспектів: з першого, зі сторони державного бюджету, можна помітити збільшення податку призводить до збільшення бюджету; а з іншого, зі сторони власників, що їм кожного року потрібно платити все більше і більше коштів на експлуатацію і наявність власного транспортного засобу.

Відповідно до Закону України "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів"  платниками податку з власни­ків транспортних засобів та інших самохідних машин і ме­ханізмів є іноземні юридичні особи, а також юридичні особи та громадяни України.[2]

При цьому сплачують податок лише ті особи, які відповідають усім нижченаведеним умовам:

ü                      мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законо­давством транспортні засоби;

ü                      транспортні засоби є власними;

ü                      відповідно до ст. 2 Закону № 1963-ХН такі транспортні засоби є об'єктами оподаткування.

Податок з власників назем­них транспортних засобів сплачується за місцезнаход­женням юридичних осіб і місцем проживання фізичних осіб на спеціальні рахунки територіальних дорожніх фондів республіканського бюджету Автономної Республі­ки Крим, обласних бюджетів та бюджету міста Севасто­поля.

Територіальні дорожні фонди 85 відсотків із суми цьо­го податку спрямовують на фінансування витрат по­в'язаних з будівництвом, реконструкцією, ремонтом і ут­риманням автомобільних доріг загального користуван­ня, а також сільських доріг, а 15 відсотків —до бюджетів місцевого самоврядування на ремонт і утримання ву­лиць в населених пунктах, що належать до комунальної власності і суміщаються з автомобільними дорогами за­гального користування державного значення [7].

Фізичні особи - платники податку зобов'язані пред'являти органам, що здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію, зняття  з обліку або технічний огляд транспортних засобів, квитанції або платіжні доручення про сплату податку за попередній (у разі здійснення сплати)  та за поточний роки, а платники, звільнені від сплати цього податку, - відповідний документ, що дає право на користування цими пільгами.

Юридичні особи - платники податку зобов'язані пред'являти органам,  що здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію,  зняття з обліку або технічний огляд транспортних засобів, платіжні доручення про сплату податку з написом (поміткою) установи банку про зарахування податку по наземних транспортних засобах до  територіальних  дорожніх  фондів,  а  по водних  транспортних  засобах  - до відповідних бюджетів місцевого самоврядування (сільських, селищних, міських).

Юридичні особи на основі бухгалтерського звіту (балансу) подають відповідному органу державної податкової служби за місцем реєстрації транспортних засобів розрахунок суми податку з власників транспортних засобів на поточний рік за формою, затвердженою наказом ДПА України від 17.09.2001р.

За придбані протягом року юридичними особами транспортні засоби, крім тих, що вперше реєструються в Україні, податок сплачується перед їх реєстрацією за місяці, які залишилися до кінця року, починаючи з місяця, в якому проведено реєстрацію транспортного засобу. За транспортні засоби, які вперше реєструються в Україні, податок сплачується перед їх першою реєстрацією. Розрахунок суми податку за такі транспортні засоби подається до відповідного податкового органу в 10-денний термін після їх реєстрації.

Відповідно до ст. 6 Закону 1963-ХІІ у порядку, визначеному податковими органами, юридичні особи подають за місцем свого знаходження та за місцем постійного базування транспортних засобів до податкових органів у строки, визначені Законом для річного звітного періоду, на основі бухгалтер­ського звіту (балансу) розрахунки суми податку за формою, затвердженою центральним податковим органом України.

Порядок Заповнення розрахунку податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і меха­нізмів затверджено наказом ДПА України від 17.09.2001 р. № 373 «Про затвердження форм Розрахунку суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних ма­шин і механізмів, Довідки до уточненого Розрахунку то По­рядку їх заповнення і подання до органу державної подат­кової служби» та зареєстровано у Міністерстві юстиції України 05.10.2001 р. за № 862/6053 (зі змінами та доповненнями, внесеними наказом ДПА України від 03.06.2002 р. №257).

Власники транспортних засобів — юридичні та фізичні особи або їх представники зобов'язані зареєструвати їх протягом 10 діб після придбання або митного оформлення, чи тимчасового ввезення на територію України, або виник­нення обставин, що є підставою для внесення змін до реєс­траційних документів». Згідно з постановою доку­ментами, що підтверджують придбання транспортного засобу, є зокрема, угоди, договори, засвідчені нотаріусом. Тобто у розділі постанови «Реєстрація транспортних засобів» у разі перепродажу транспортного засобу (зміни власника), операція з оформлення автомобіля на нового власника вважається реєстрацією.

Транспортний податок сплачується до бюджету за місцем реєстрації ТЗ. Сплата податку юридичними особами здійснюється щоквартально рівними частинами (25 % від загальної суми податку) - до 15-го числа місяця, що настає за звітним кварталом. Так у 2010 році граничний строк сплати податку припадає на такі дати:

   14 квітня - за І квартал; •   14 липня - за II квартал; •   14 жовтня - за ІІІ квартал; •   14 січня 2010 року - за IV квартал.

Проблемою теперішнього часу є те що немає у законодавстві єдиної класифікації транспортних засобів. В теперішній час, спостерігається багато шахраїв, які користуються пільгами не належними їм, оформляючи на особу як має пільги транспортний засіб, при цьому вони не сплачують податки, а якщо машини імпортована з інших країн, то не сплачують і розтаможку машини. Внаслідок цього неадекватного становища було вжиті міри, які більш «жорстко» контролюють подання документів про особу, які мають пільги.

Однією із проблем є також подання підприємствами уточнюючого розрахунку, відбуваються складний документооборот, що спричиняє виникнення багато помилок та не уточнень, які певним чином стосуються бухгалтерських записах, що є негативним явищем, тому потрібно якимось чином спростити документообіг, адже це спростити бухгалтерські обрахунки і усунуть багато уточнень та недоліків, які актуальні у наш час.

Всі податки і збори, які стягуються з власників транспортних засобів спрямовуються до місцевих бюджетів, для ремонтування доріг та інших дорожніх потреб, але на даний час можна побачити, що в Україні дороги перебувають не в найкращому стані, і практично потребують капітального ремонту.

Також великою проблемою є те що ставки податку з власників транспортного засобу є диференційовані і з кожним роком збільшується. І взагалі ставки доволі високі, тому не кожний власник транспортного засобу в змозі адаптуватися до змін, які відбуваються з кожним роком. На початку 2009 року власники транспортних засобів України виїжджали на дороги, перекривали їх і таким чином страйкували проти підвищення ставок, хоча дані страйки не дали бажаного результату для водіїв.

Що ж стосується машин ті що були експортовані з інших країн у Україну, і власник хоче їх зареєструвати в Україні, то  сплачується мито в розмірі 100% від вартості машини. Також ці суми є диференційовані і залежать від таких чинників як рік випуску автомобіля (не старше 8 років), об'єм двигуна. Коли ж автомобіль (рік випуску) перевищує 8 років ставки значно підвищуються, що є також негативним. Тому на даний час потрібно вносити корективи у податковий кодекс та Закон України «Про податок на транспортні засоби та інші машини та механізми».

Отже, було визначено основні проблеми при сплаті податку з власників транспортних засобів, а саме:

®                    зменшення пільг, щодо даного податку (скасування пільги про заклади освіти та ін.);

®                    програма шкільний автобус;

®                    впровадження нової тарифікації;

®                    диференційовані ставки (важко власноруч обчислити ставку податку власникові транспортного засобу);

®                    недостатність контролю за використанням коштів що йдуть від сплати податку з власників транспортних засобів за цільовим призначенням.

Вирішення цих проблем можливо за таких умов:

o збільшення пільг (для захищення малозабезпечених верств населення);

o детальне роз'яснення щодо нової тарифікації платникам податку;

o  запровадження посібника(чи іншого документу), який би давав змогу платникам самостійно визначати ставку податку;

o забезпечення достатнього контролю та збільшення грошових потоків на ремонтування доріг (можливо за державного фінансування).

Список використаної літератури :

1.     Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо реєстрації транспортних засобів» // Податки та бухгалтерський облік 2007 №5 (980) січень

2.     Закон України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів» 2003 р № 9/1-4415-ЕП від 17.11.2000         

3.     Білова Н. «Новопридбаний автомобіль: не забуваємо подати Розрахунок щодо сплати податку»// Податки та бухгалтерський облік.-2009.- №44 (708).- травень.

4.     Голенко О. « Формула любові до транспортного податку: жадання доплати»// Податки та бухгалтерський облік.-2009.-№47 (814) червень.

5.     Головіна І. « Податок з власників транспортних засобів для юридичних осіб»// Баланс.-2008.- №27 (569).- 4 липня.

6.     Лукаш А. « Купівля та реєстрація автомобіля»// Все про бухгалтерський обліку - 2008.- №67 (1221).-11 липня.